ظریف از رهبران اروپا خواست ترامپ را به حفظ برجام تشویق کنند

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
ظریف از رهبران اروپا خواست ترامپ را به حفظ برجام تشویق کنند

محمد جواد ظریف از رهبران اروپا خواست تا دونالد ترامپ را به ماندن در برجام تشویق کنند.

وزیر امور خارجه ایران در یک پیام توئیتری تاکید کرد که رهبران اروپایی باید ترامپ را نه تنها به ماندن در برجام، بلکه به آغاز اجرای همراه با حسن نیت آن بخش از برجام که به وی مربوط می‌شود، نیز تشویق کنند.

آقای ظریف هم اکنون برای سخنرانی در شورای روابط خارجی آمریکا در نیویورک به سر می برد. وی در پیام توئیتری خود همچنین نوشته است: «این گفته امانوئل ماکرون که هیچ طرح جایگزینی برای برجام وجود ندارد، صحیح است. یا همه یا هیچ.»

رئیس جمهوری آمریکا قرار است روز ۱۲ مه (۲۲ اردیبهشت) درباره ماندن کشورش در توافق هسته‌ای یا ترک آن تصمیم‌ بگیرد. وی پیش‌تر گفته بود در صورت اصلاح نشدن برجام، این توافق را ترک خواهد کرد.

ماکرون، امید موافقان برجام

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه قرار است در سفر خود به آمریکا با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور در زمینه‌های مختلف از جمله توافق هسته‌ای غرب با ایران گفتگو کند. وی پیش از این گفته بود به طرح جایگزینی برای برجام اعتقاد ندارد.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز دوشنبه در گفتگوی تلفنی با همتای فرانسوی خود بر لزوم پایبندی به برجام تأکید کرد.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان نیز روز یکشنبه ۲ اردیبهشت گفته بود که توافق بد، بهتر از نبود توافق است.

بریتانیا و برجام: بودن یا نبودن

در حالی که رهبران اروپایی در روزهای اخیر از برجام دفاع کردند، بریتانیا نیز بار دیگر بر لزوم پایبندی به این توافق تأکید کرد.

بوریس جانسون، وزیر امور خارجه بریتانیا روز دوشنبه سوم اردیبهشت گفت در مورد برخی مواضع دونالد ترامپ در قبال ایران، حق را به ترامپ می‌دهد. جانسون افزود: «نگرانی‌هایی در مورد فعالیت‌های ایران در منطقه وجود دارد، اما بهتر است توافق هسته‌ای برقرار باشد تا این که نباشد.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید