رومانی بیت المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل برسمیت می شناسد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
رومانی بیت المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل برسمیت می شناسد

رهبر حزب حاکم در رومانی اعلام کرد که کشورش سفارت خود در اسراییل را از تل آویوبه بیت المقدس منتقل خواهد کرد.

رهبر حزب سوسیال دموکرات جمعه به خبرنگاران گفت که این تصمیم دولت رومانی است. به این ترتیب رومانی به یکی از اولین کشورهایی تبدیل می شود که پس از ایالات متحده تصمیم پرانتقاد دونالد ترامپ را عملی و سفارت این کشور را به بیت المقدس منتقل می کند.

دونالد ترامپ در ماه دسامبر بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل را برسمیت شناخت. تصمیمی که با انتقادات فراوانی در جهان مواجه شد و هیچ کدام یک از متحدان مقتدر اروپایی امریکا از این تصمیم استقبال نکردند. در اروپا رهبران آلمان، بریتانیا و فرانسه تصمیم دونالد ترامپ را پرضرر و خطرناک خوانده اند.

بیشتر بخوانید:

لیویو دراگنه آ که رهبر حزب سوسیال دموکرات و رییس پارلمان رومانی است ضمن اعلام این مطلب افزود که دولت پارلمان را در جریان انتقال سفارت رومانی در اسراییل قرارداده است.

به گفته وی روند این انتقال بزودی آغاز خواهد شد. کشورهای کمی در جهان خواستار انتقال سفارتخانه خود به بیت المقدس شده اند. یکی دیگر از کشورهایی که از تصمیم ترامپ حمایت و خواستار انتقال سفارتخانه شده است گواتمالا است.

در همین حال وزارت خارجه رومانی و دفتر ریاست جمهوری این کشور طی بیانیه ای از عزم بخارست در اتخاذ مواضع متوازن در روابط با اسرائیل و فلسطین و احترام به قوانین و مصوبه های سازمان ملل خبر داده اند. رییس جمهوری رومانی از همه عوامل حکومت این کشور خواسته در تصمیمات مهم سیاست خارجی تامل بیشتری بخرج دهند.