کیت‌کت‌ چهار‌انگشتی از چشم اروپایی‌ها افتاد

محصول کیت‌کت شرکت نستله
محصول کیت‌کت شرکت نستله Copyright عکس: رویترز
Copyright عکس: رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شرکت نستله در آستانه از دست دادن امتیاز نشان تجاری محصول پرفروش خود یعنی کیت‌کت‌ چهار‌انگشتی در اتحادیه اروپا قرار گرفت.

آگهی

همزمان با تایید دادگستری اروپا مبنی بر این که کیت‌کت‌ چهار‌انگشتی در بلژیک، ایرلند، یونان و پرتغال چندان به عنوان محصولی متمایز شناخته نشده، احتمال لغو اعتبار سراسری این نشان تجاری را در اتحادیه اروپا افزایش یافت.

دادستان کل به قضات حاضر در جلسه دادگاه لوکزامبورگ پیشنهاد کرده که درخواست تجدید نظر شرکت نستله، تولید‌کننده این نوع کیت‌کت، علیه حکم اخیر رد شود.

بنابر ادعای دادستان کل، این شرکت تاکنون تنها شواهد و مدارکی در خصوص فراگیر شدن تمایز محصول خود را در دانمارک، آلمان، اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، هلند، اتریش، فنلاند، سوئد و انگلستان ارائه کرده است.

مطابق مصوبه سال ۲۰۱۶ میلادی دادگاه عمومی اروپا، دومین نهاد ارشد قضایی اروپا، برای اینکه امتیاز انحصاری یک نشان تجاری در اتحادیه اروپا معتبر باشد باید تمایز آن در سراسر اتحادیه مسجل شده باشد.

تصمیم دادستان کل به این معناست که رقبای نستله می توانند از این پس از طرح و شکل محصول کیت‌کت تقلید کنند.

این تصمیم همسو با نظر دادگاه‌های تجدید نظر بریتانیا مبنی بر سلب امتیاز کیت‌کت چهارانگشتی از شرکت نستله به دلیل عدم دارا بودن این محصول از هرگونه تمایز ذاتی است.

بیشتر بخوانید:جنون خرید نوتلا؛ حراج هفتاد درصدی فروشگاه‌های فرانسه را به آشوب کشید

شرکت نستله اعلام کرده که طی سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۱۱ میلادی، سالانه ۳ تا ۱۱ میلیون پوند برای تبلیغات و حمایت از این محصول خود هزینه کرده و تنها در بریتانیا طی سال ۲۰۱۰ میلادی ۴۰ میلیون بسته از این محصول فروخته شده است.

همچنین اداره مالکیت معنوی اتحادیه اروپا اعلام کرده که در اعطاء نشان تجاری به شکل چهارانگشتی کیت‌کت در سال ۲۰۰۶ میلادی دچار خطا شده است.

این در حالی است که نستله برای کسب امتیاز نشان تجاری کیت‌کت دو انگشتی‌ با چنین دشواری‌هایی مواجه نشده بود.

اساسا کسب نشان تجاری برای اشکال و طرح‌های خاص همواره برای شرکت‌ها دشوار بوده است. در سال ۲۰۱۶ میلادی نیز مکعب روبیک پس از یک جنگ طولانی‌مدت برای محافظت از نشان تجاری خود شکست خورد.

با این حال شکل هرم سوزنی شکلات توبلرون که متعلق به شرکت مندلز است، توانسته نشان تجاری خود را با موفقیت ثبت کند. این شرکت از رقبای اصلی نستله در بازار اروپا به شمار می‌رود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پل بوکوز، نماد آشپزی سنتی فرانسه که بود؟

تبعات برکسیت: افزایش قیمت مواد غذایی وارداتی

«تسکو» بزرگترین عمده فروش موادغذایی بریتانیا را می خرد