جنگ داخلی اینترنتی بر سر تلگرام در روسیه

جنگ داخلی اینترنتی بر سر تلگرام در روسیه
Copyright 
نگارش از Ilia Nick
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس اداره نظارت بر ارتباطات روسیه گفته است: من در حال جنگم،‌ آنوقت می‌خواهید به شما بگویم کی حمله می‌کنم؟

آگهی

نهاد ناظر دولتی بر ارتباطات روسیه روز سه ‌شنبه اعلام کرد از شرکت‌های گوگل و اپل خواسته است پیام‌رسان تلگرام را از فروشگاه‌های آنلاین خود در این کشور حذف کنند.

روسیه از روز دوشنبه به شکل رسمی مسدود کردن تلگرام را آغاز کرد. اما به نظر می‌رسد این پیام‌رسان هنوز در این کشور از دسترس خارج نشده است.

اداره نظارت بر ارتباطات،‌ فناوری اطلاعات و رسانه‌های گروهی در روسیه موسوم به «روسکم ‌نوتزور» تصمیم گرفت تمامی زیرشبکه‌هایی را که خدمات تلگرام در روسیه را مختل می‌کنند مسدود کند.

در اثر اقدام این اداره بسیاری از منابع غیردولتی مشکلات فنی بسیار پیدا کردند و حتی آدرس «آی‌پی» آنها دچار مشکل شد. برخی از شرکت‌های آسیب‌دیده عبارتند از شرکتهای بازی‌ رایانه‌ای آنلاین، فروشگاه‌های اینترنتی، سامانه‌های مالی و دست‌کم یک آموزشگاه زبان. شرکت پستی «پتیشکا» تهدید کرده است که به خاطر از دست دادن ۱۴ ساعت کاری از این اداره دولتی شکایت خواهد کرد.

یک متخصص اینترنت در روسیه می‌گوید: «به نوعی با یک جنگ داخلی اینترنتی روبرو هستیم، با کلی نظرات مختلف که چطور فیلترینگ را در هر موقعیت دور بزنیم و کدام فیلترشکن‌ها کار می‌کنند یا نمی‌کنند. رئیس اداره نظارت هم گفته است: من در حال جنگم،‌ آنوقت می‌خواهید به شما بگویم کی حمله می‌کنم؟ یعنی اینها با زبان نظامی وضعیت فعلی را توضیح می‌دهند.»

این درحالی است که برخی می‌گویند دادگاه روسیه در مسدود کردن تلگرام نه برپایه نگرانی‌های امنیتی درباره ایالات‌ متحده بلکه در راستای رقابت‌های الیگارش‌های روس تصمیم گرفته است. برخی ناظران می‌گویند یک پیام‌رسان «آلترناتیو» با حمایت شماری از بزرگ سرمایه داران قدرتمند روسیه طراحی و وارد بازار شده است.

بیشتر بخوانید:

الکساندر زهاروف،‌ رئیس اداره نظارت تأکید کرد تا زمانیکه که مسئولان تلگرام، کلید رمزگشایی از گفتگوهای این پیام‌رسان را در اختیار سازمان امنیت روسیه قرار ندهند، همچنان تلاش خواهد کرد آن را ببندد.

اداره نظارت بر ارتباطات روسیه همچنین تهدید کرده اینترنت شرکتهای ارائه کننده فیلترشکن‌ و پراکسی را که دسترسی به تلگرام را ممکن کنند مسدود خواهد کرد.

روز سه شنبه شماری از معترضان به بسته شدن تلگرام در برابر دفتر مرکزی سازمان امنیت روسیه در مسکو گرد آمدند. بیش از ده تن از این کنشگران به جرم «برگزاری تظاهرات بدون مجوز» بازداشت شدند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فریاد هزاران معترض روس در مسکو: پوتین، اینترنت را رها کن

واکنش مسکو به کمک ۶۱ میلیارد دلاری به اوکراین: جنگ ترکیبی آمریکا تحقیری به سبک ویتنام به دنبال دارد

اوکراین: برای نخستین‌بار بمب‌افکن راهبردی روسیه را سرنگون کردیم