Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

محبوب‌ترین روسای جمهور کشورهای اروپایی چه کسانی هستند؟

محبوب‌ترین روسای جمهور کشورهای اروپایی چه کسانی هستند؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آدربایجان، الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه بالاترین میزان آرا در انتخابات را به دست آوردند. این گزارش تمام کشورهای عضو شورای اروپا را در بر دارد.

آگهی

اندازه‌گیری میزان محبوبیت افراد به ویژه سیاستمداران کار چندان راحتی نیست. با این حال میزان رای مردم به روسای جمهور را می‌توان یکی از روش‌های اندازه‌گیری محبوبیت آنان در میان مردم یا دست‌کم رای‌دهندگان به حساب آورد. البته از نظر دور نباید داشت که اکثر کشورهای اروپایی نظام پارلمانی دارند و در آن‌ها انتخابات ریاست جمهوری برگزار نمی‌شود.

شمارش آرای مردمی انتخابات ریاست جمهوری در جمهوری آذربایجان که روز ۲۲ فروردین (۱۱ آوریل) برگزار شد حاکی از آن بود که الهام علی‌اف با دریافت ۸۶.۱ درصد از آراء برنده انتخابات این کشور است. البته این انتخابات با مسائلی چون تحریم انتخابات از سوی اپوزوسیون همراه بود. پس از انتخابات نیز احزاب مخالف مدعی شدند که این انتخابات با تقلب همراه بوده است.

الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۵ این کشور با کسب ۸۳.۵ درصد از آراء در رتبه دوم ایستاده است. مخالفان وی او را «آخرین دیکتاتور اروپا» می‌خوانند. او و دیگر مقامات بلاروس از سوی اتحادیه اروپا و ایالات متحده به دلیل «نقض حقوق بشر» تحریم شده‌اند.

سومین رئیس جمهور محبوب براساس نتایج انتخابات، ولادیمیر پوتین، ریس جمهوری روسیه است. او در آخرین انتخابات ریاست جمهوری که در ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ (۱۸ مارس ۲۰۱۸) برگزار شد با کسب بیش از ۷۶ درصد آراء برای یک دوره شش ساله دیگر زمام امور در این کشور را به دست گرفت. او در سال ۲۰۰۰ نیز موفق به کسب ۵۳٪ آراء شده بود. وی چهار سال بعد در سال ۲۰۰۴ توانست ۷۱٪ آراء را به دست آورد. در سال ۲۰۱۲ نیز رئیس جمهوری کنونی روسیه حدود ۶۳٪ آراء را کسب کرده بود.

بیشتر بخوانید:

انتخابات امسال روسیه با حواشی بسیاری همراه بوده است چرا که برخی از فعالان حقوق بشر، منتقدان ولادیمیر پوتین و گروهی از ناظران بر روند برگزاری انتخابات ریاست جمهوری روسیه بر این باورند که تخلفات سازمان یافته و گسترده‌ای در این انتخابات رخ داده است.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه با ۶۶.۱٪، سالی نینیستو، رئیس جمهوری فنلاند با ۶۲.۶٪ و گیورگی مارگولاشویلی، رئیس جمهوری گرجستان با ۶۲.۱٪ در رتبه‌های چهارم تا ششم این جدول هستند.

در این میان گونی یوهانسن، رئیس جمهوری ایسلند با ۳۸.۵٪، کولیندا گرابار‌-کیتاروویچ، رئیس جمهوری کرواسی با ۵۰.۷٪ و فیلیپ وویانویچ، رئیس جمهوری پیشین مونته‌نگرو با ۵۱.۲٪ در میان روسای جمهور اروپایی کمترین محبوبیت را دارند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترامپ بالاخره پیروزی پوتین در انتخابات را تبریک گفت

لایحه جنجالی «عامل کشور خارجی» در گرجستان قانون ‌شد؛ آرزوی پیوستن به اتحادیه اروپا چه می‌شود؟

روایت رسانه آلمانی از احتمال قراردادن سپاه در فهرست تروریستی اتحادیه‌اروپا؛ آیامانع حقوقی برطرف شده؟