میلو جوکانوویچ در انتخابات ریاست جمهوری مونته نگرو به پیروزی رسید

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
میلو جوکانوویچ
میلو جوکانوویچ   -   کپی رایت  رویترز

میلو جوکانوویچ، رهبر تاریخی مونته‌نگرو و سیاستمدار طرفدار غرب، در انتخابات ریاست جمهوری این کشور به پیروزی رسید.

حزب دموکراتیک سوسیالیست مونته‌نگرو شامگاه یکشنبه با تایید خبر پیروزی نامزدش در دور نخست انتخابات اعلام کرد که آقای جوکانوویچ حدود ۵۳ درصد آراء را از آن خود کرده است.

ملادن بوژانیچ، نامزد حزب استقلال مونته‌نگرو و رقیب اصلی میلو جوکانویچ شکست در این انتخابات را پذیرفته است. بنا به اعلام نهادهای ناظر، نامزد جریان راست میانه مونته‌نگرو، تنها یک سوم آراء را کسب کرده است.

میلو جوکانوویچ بیش از ربع قرن است که قدرت را در این جمهوری سابق یوگسلاوی در دست دارد. وی از ۱۹۹۱ تا ۲۰۱۶، نخست وزیر و رئیس جمهور مونته‌نگرو بود. در سال ۲۰۱۶ از مقام نخست وزیری کناره گیری کرد. با آنکه ریاست جمهوری در این کشور ۶۲۰ هزار نفره، بر اساس قانون اساسی یک پست تشریفاتی است اما، ورود جوکانوویچ به کاخ ریاست جمهوری، می‌تواند باعث تغییر تاریخی کارکرد این نهاد شود.

رویترز
میلو جوکانوویچ رهبر غرب‌گرای مونته‌نگرو ربع قرن است که قدرت را در دست داردرویترز

جوکانوویچ در سال ۲۰۰۶ موفق به کسب استقلال مونته‌نگرو از صربستان شد. این کشور از سال ۲۰۱۷ رسما به‌عنوان بیست و نهمین عضو، به پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) پیوست. با آنکه این کشور هنوز به عضویت اتحادیه اروپا در نیامده است اما یورو، پول واحد اروپایی، واحد پولی این کشور است.