دیدگاه احزاب و سیاستمداران فرانسوی، بریتانیایی و آمریکایی مخالف حمله به سوریه

دیدگاه احزاب و سیاستمداران فرانسوی، بریتانیایی و آمریکایی مخالف حمله به سوریه
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ژان لوک ملانشون در فرانسه، جرمی کوربین در بریتانیا و دموکرات ها در آمریکا از حملات صبح شنبه به سوریه انتقاد کردند.

آگهی

در پی حملات هوایی مشترک صبح شنبه آمریکا، فرانسه و بریتانیا به چند پایگاه نظامی و مرکز تحقیقاتی در سوریه، احزاب و سیاستمداران مخالف دولت های مستقر در این کشورها با این حملات ابراز مخالفت کردند.

در فرانسه وب سایت ژان لوک ملانشون، سیاستمدار چپگرا و رهبر جنبش «فرانسه تسلیم ناپذیر» این حمله را مورد انتقاد قرار داد و نوشت: «آنها منتظر اعلام نتیجه بررسی بازرسان سازمان منع سلاح های شیمیایی که در محل هستند، نماندند. بمباران بدون قطعنامه سازمان مل متحد و خارج از چهارچوب حقوق بین الملل انجام شده است.»

این وب سایت مشارکت فرانسه در این «ماجراجویی غیر مسئولانه» را خطرناک توصیف کرده است که مسئولیت آن با رئیس جمهوری فرانسه است.

آقای ملانشون گفته است که تصمیم فرانسه برای مشارکت در این حمله بدون مشاوره با نمایندگان ‍پارلمان فرانسه گرفته شده است. وی افزوده است که منافع فرانسه در منطقه، در برقراری صلح و یافتن راه حل سیاسی در سوریه است. او گفته است که امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه باید از اقدامات نظامی بپرهیزد چرا که این وضعیت می تواند به جنگی گسترده بیانجامد.

در بریتانیا جرمی کوربین رهبر حزب کارگر، مشارکت کشورش در این حمله را محکوم کرده و این حمله را اقدامی «از نظر قانونی بحث برانگیز» ارزیابی کرده است.

آقای کوربین گفته است که بمب‌ها نمی تواند باعث نجات جان انسانها شوند و صلح به همراه بیاورند. او هشدار داده است که این نوع حملات می تواند باعث تشدید جنگ در سوریه شود. رهبر حزب کارگر بریتانیا افزوده است که این حملات می تواند فرایند شناسایی مسئولان واقعی جنایات جنگلی در سوریه را در وضعیتی مبهمی قرار دهد.

جرمی کوبین هم در موضعی همانند ژان لوک ملانشون گفته است که ترزا می نخست وزیر بریتانیا می بایست تایید ‍پارلمان را برای مشارکت در این حملات کسب می کرد نه اینکه دنباله روی دونالد ترامپ باشد.

با این حال به گزارش گاردین ترزا می نخست وزیر بریتانیا این حملات را «حقوقی و قانونی» توصیف کرده است.

نیکلا استورجن وزیر اول اسکاتلند نیز تصمیم دولت بریتانیا در حمله موشکی به سوریه را که بدون تایید پارلمان انجام شده است، محکوم کرد.

استورجن خواستار «استراتژی بین المللی برای صلح» شده است و خواستار ممانعت از انجام اقداماتی شده که ریسک جنگ و درگیری را در سوریه افزایش می دهد. او گفته است که حملات هوایی راه حلی برای مشکلات کنونی در سوریه نیست.

وزیر اول اسکاتلند گفته است که سیاست خارجی بریتانیا باید توسط پارلمان تعیین شود و نه رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا. 

در ایالات متحده آمریکا پس از سخنان دونالد ترامپ مبنی بر تصمیم به حمله به سوریه، بسیاری از جمهوریخواهان برای این اقدام ترامپ کف زدند اما بیشتر دموکرات ها از اینکه ترامپ از کنگره برای این حمله اجازه نگرفته است از وی انتقاد کردند.

نانسی پلوسی رهبر دموکراتهای کنگره درباره این حملات گفت:‌ «تازه ترین حملات شیمیایی علیه مردم سوریه یک جنایت جنگی ضد انسانی بود که باید به آن پاسخ قوی، هوشمندانه و محاسبه شده داد. حملات یک شبه جایگزین یک استراتژی روشن و جامع برای سوریه نمی شود.»

همچنین سناتور الیزابت وارن سناتور دموکرات ایالت ماساچوست هم در واکنش به این حمله گفته است که قانون اساسی آمریکا به کنگره این قدرت را داده است که اجازه اقدام نظامی را صادر کند. اگر ترامپ می خواهد اقدامات نظامی آمریکا را در جنگ داخلی سوریه گسترش باید تصمیمش را به تایید کنگره برساند.

از سوی دیگر توماس مسی، نماینده کنگره ایالات متحده آمریکا از حوزه انتخاباتی چهارم کنتاکی به حمله هوایی به سوریه واکنش نشان داده و با انتشار توئیتی نوشته است :«من قانون اساسی فرانسه و بریتانیا را نخوانده‌ام اما قانون اساسی آمریکا را خوانده ام و در هیچ جای این قانون به اختیارات رئیس جمهوری برای حمله سوریه اشاره نشده است.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش اسرائیل و ایالات متحده به اتهام حمله موشکی به پایگاه هوایی سوریه