آمریکا: امکان درگیری مستقیم با روسیه در سوریه منتفی نیست

آمریکا: امکان درگیری مستقیم با روسیه در سوریه منتفی نیست
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا نمی‌خواهد برای حمله به سوریه منتظر تصمیم پارلمان بماند.

آگهی

در حالی که جنگ داخلی سوریه و حملات ادعایی شیمیایی در شهر دوما، ایالات متحده و روسیه را در آستانه تقابل نظامی مستقیم قرار داده، کاخ سفید می‌گوید در حال بررسی گزینه‌های نظامی حمله به اهدافی در سوریه است.

سارا هاکبی سندرز، سخنگوی کاخ سفید روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت که هنوز تصمیم قطعی برای حمله به این کشور اتخاذ نشده است. با این حال وی ادعای روسیه مبنی بر ساختگی بودن حمله شیمیایی به شهر دوما در منطقه غوطه دمشق را رد کرد. به گفته وی اطلاعات ایالات متحده «تصویر کاملا متفاوتی» از روایت روسیه به دست می‌دهد.

رویترز
سارا هاکبی سندرز، سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به یک خبرنگار احتمال رویارویی نظامی آمریکا و روسیه در سوریه را منتفی نداسترویترز

عصر چهارشنبه، شماری از نیروهای پلیس نظامی روسیه از ساختمانی که گفته می‌شود امدادگران اجساد قربانیان «حمله شیمیایی» دوما را از آن بیرون کشیده اند، بازدید کردند. وزارت دفاع روسیه می‌گوید این گزارش تمام ادعاهای استفاده از سلاح شیمیایی در این منطقه را رد می‌کند.

همزمان فرانسه و بریتانیا، متحدان اصلی ایالات متحده برای حمله به اهدافی در سوریه، مشغول بررسی راه‌ها و اهداف ضربه زدن به مراکز ادعایی «تولید و انبار تسلیحات شیمایی» و استفاده از این جنگ‌افزارها هستند. امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه پیش از حمله اخیر به غوطه گفته بود که زاغه‌های مهمات شیمیایی سوریه را هدف قرار خواهد داد. این کشور در دوره ریاست جمهوری فرانسوا اولاند هم یکی از حامیان پر و پا قرص مداخله نظامی در سوریه بود؛ رویکردی که عملا به دلیل ناخوانی با سیاست‌های خاورمیانه‌ای باراک اوباما، عملا ناکام ماند. آقای ماکرون گفته است که در روزهای آینده «با مشارکت متحدان آمریکایی و بریتانیایی خود» برای عملیات نظامی در سوریه تصمیم خواهد گرفت.

بیشتر بخوانید:

از سوی دیگر انتظار می‌رود ترزا می، نخست وزیر بریتانیا روز پنجشنبه و به منظور کسب حمایت دولت برای مشارکت در عملیات نظامی در سوریه، جلسه فوق‌االعاده کابینه برگزار کند. شبکه بی‌بی‌سی در گزارشی اختصاصی به نقل از منابع آگاه اعلام کرده است که خانم می، منتظر تصمیم پارلمان برای حمله به سوریه نخواهد ماند.

گروه‌های امدادگر و رسانه‌های نزدیک به اپوزیسیون سوریه آمار متفاوتی از شمار قربانیان حمله ادعایی شیمیایی روز شنبه در دوما ارائه کرده اند. برخی گروه‌ها در ابتدا از کشته شدن ۱۵۰ نفر سخن می‌گفتند. آماری که در روزهای بعد به ۷۰ متعاقبا به ۴۳ نفر کاهش یافت.

به کانال تلگرام یورونیوز بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

در حمله هوایی در مرز سوریه و عراق «۲۳ شبه نظامی مورد حمایت ایران» کشته شدند

۳ عضو کنگره آمریکا به منطقه تحت کنترل شورشیان سوریه سفر کردند

یک سازمان غیردولتی: هشت نفر در حملات روسیه به منطقه تحت کنترل شورشیان در سوریه کشته شدند