سازمان منع استفاده از سلاحهای شیمیایی: گاز مورد استفاده در ترور اسکریپال روسی بوده است

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
سازمان منع استفاده از سلاحهای شیمیایی: گاز مورد استفاده در ترور اسکریپال روسی بوده است

سازمان ممنوعیت استفاده از سلاح های شیمیایی پنج شنبه تئوری دولت بریتانیا مبنی بر روسی بودن منبع گاز شیمیایی که علیه سرگی اسکریپال، جاسوس پیشین روس و دخترش استفاده شده را، تایید کرد.

 این سازمان در بیانیه ای مدارک دولت بریتانیا درباره این گاز شیمیایی را مورد تایید قرار داد. دولت بریتانیا پس از بررسی های متعدد اعلام کرد که گاز شیمیایی مورد استفاده در مسمومیت جاسوس روس از خانواده گاز شیمیایی نوویچوک است که در دوران اتحاد جماهیر شوروی برای اولین بار ساخته شده است.

**بیشتر بخوانید: **

راز ترور جاسوسان روس در بریتانیا؛ نویچوک چیست؟

تمام آنچه درباره ترور سرگئی اسکریپال می‌دانیم و نمی‌دانیم

همزمان پنجشنبه، بورس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا باردیگر تاکید کرد که دولت روسیه مستقیما در مسمومیت جاسوس روس و دخترش نقش داشته است. روسیه همواره مداخله در این حمله را رد کرده است. همزمان بوریس جانسون خواستار تشکیل یک جلسه اضطراری اعضای سازمان ممنوعیت استفاده از سلاح های شیمیایی در روز پنج شنبه هجدهم آوریل شده است.

سرگئی اسکریپال، جاسوس سابق روس و دختر ۳۳ ساله اش یولیا، چهارم مارس ۲۰۱۸، بیهوش بر روی نیمکتی در نزدیک مرکز خرید شهر سالزبری بریتانیا پیدا شدند. بعدها مقامات بریتانیا متوجه شدند که این دو توسط گاز شیمیایی کمیاب مسموم شده اند.