ماکرون: شواهدی مبنی بر استفاده دولت سوریه از تسلیحات شیمیایی داریم

ماکرون: شواهدی مبنی بر استفاده دولت سوریه از تسلیحات شیمیایی داریم
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس جمهوری فرانسه: زمانی که درستی تمام داده‌ها ثابت شود، اقدام می‌کنیم

آگهی

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه روز پنج‌شنبه گفت این کشور شواهد و مدارکی دارد که نشانگر استفاده دولت سوریه از تسلیحات شیمیایی است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای ماکرون که با شبکه یک تلویزیون فرانسه صحبت می کرد با اشاره به اینکه تیم های تحقیقاتی ویژه کشورش در طول هفته بر روی این موضوع کار کرده اند تصریح کرد زمانی که درستی تمام داده‌ها ثابت شود، اقدام می‌کنیم. وی افزود در مناسب و موثرترین زمان، تصمیم خواهد گرفت.

رئیس جمهوری فرانسه بدون اشاره به منشا و چگونگی دستیابی به شواهد و مدارکی که پاریس به آن اشاره دارد تاکید کرد: «یافته‌های تیم تحقیقاتی فرانسه نشان می دهد که ارتش بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه هفتم آوریل از سلاح های شیمیایی از جمله گاز کلر برای حمله به دوما استفاده کرده است.»

آقای ماکرون پیش از حملات ادعایی شیمیایی در غوطه تهدید کرده بود در صورت کاربرد چنین تسلیحاتی، به اهدافی در سوریه حمله خواهد کرد.

پیش از فرانسه، بریتانیا و ایالات متحده آمریکا نیز اعلام کرده بودند به زودی در واکنش به استفاده ارتش سوریه از سلاح شیمیایی در حملات دوما این کشور را هدف حملات هوایی و موشکی قرار خواهند داد.

در حالی که جزئیات این عملیات هنوز مشخص نشده اظهارات تازه روسای جمهوری فرانسه و آمریکا سبب شده تا گمانه زنی ها در خصوص زمان دقیق حملات به سوریه شدت گیرد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحد آمریکا صبح پنجشنبه با انتشار توئیتی به صورت مبهم و دوپهلو تاکید کرد هنوز زمان مشخصی را برای انجام این حملات تعیین نکرده است.

روسیه پیشتر در واکنش به تهدیدهای مطرح شده از سوی واشنگتن برای حمله به سوریه اعلام کرده بود با هرگونه حمله موشکی و هوایی آمریکا در خاک سوریه مقابله خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: ترامپ: هیچوقت نگفتم کی به سوریه حمله می‌کنیم، شاید خیلی زود، شاید هم اصلا به این زودی‌ها نباشد

این درحالیست که منابع نظامی روسیه روز پنجشنبه اعلام کردند که ارتش سوریه با ورود به دوما کنترل کامل منطقه غوطه شرقی را در دست گرفته و شورشیان با تحویل سلاح های سنگین خود به مقصد شمال سوریه این شهر را ترک کرده اند.

بیشتر بخوانید: اهتزار پرچم سوریه و استقرار پلیس نظامی روسیه در دوما

از سوی دیگر علی اکبر ولایتی مشاور عالی رهبر ایران نیز روز پنجشنبه ابراز امیدواری کرد که ارتش سوریه و متحدانش نیروهای آمریکایی را از شمال شرق سوریه خارج کنند و کنترل ادلب را در این منطقه در دست بگیرند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دمشق در آستانه حملۀ احتمالی آمریکا؛ «زندگی عادی جریان دارد»