Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

درگیری شدید پلیس و «زدیست‌ها» در غرب فرانسه برای پایان دادن به یک جنبش آلترناتیو

درگیری شدید پلیس و «زدیست‌ها» در غرب فرانسه برای پایان دادن به یک جنبش آلترناتیو
Copyright 
نگارش از محمد جواد شفیعی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«زدیست ها» برای مخالفت با ساخت یک فرودگاه در غرب فرانسه در منطقه اطراق کردند، کشاورزی راه انداختند و جنبشی برای شیوه از زندگی دیگر به پا کردند. آنها سالهاست با پلیس درگیرند.

آگهی

درگیری میان پلیس فرانسه و فعالان مدنی مشهور به «زدیست»zadist در غرب این کشور، به منظور تخلیه اردوگاه زدیست ها که برای جلوگیری از ساخت یک فرودگاه سال‌ها است در این منطقه حضور دارند، وارد سومین روز خود شده است.

بر اساس خبرهای منتشر شده تا روز گذشته ۲۸ ژاندارم و حدود ۳۰ نفر از فعالان مدنی در درگیری میان دو طرف زخمی شده اند. با شدت گرفتن درگیری‌ها فعالان انجمن های گوناگون خود را به این منطقه رسانده اند تا از زدیست ها دفاع کنند. دولت فرانسه ۲۵۰۰ پلیس را برای تخلیه این منطقه آماده کرده و به منطقه فرستاده است.

به گزارش «فرانس انفو» صبح چهارشنبه ۱۱ آوریل و برای سومین روز متوالی درگیری میان دو طرف آغاز شده است و گزارش‌ها حاکی از آن است که درگیری میان پلیس و زدیست ها که مخالف تخلیه منطقه هستند بیش از پیش شدت گرفته است. زدیست‌ها و حامیانشان در مواجه با پلیس از کوکتل مولوتوف و انواع بمب های دست ساز استفاده می کنند و حتی پلیس تصاویری منتشر کرده مبنی بر اینکه زدیست ها با سلاحی که مشخص نیست چیست هلیکوپتر پلیس را هدف قرار داده اند.

ماجرای این فعالان مدنی و اردوگاهشان در منطقه «نورت دم دو لاند» که فعالان مدنی نامش را ZAD (منطقه‌ای برای دفاع) و فعالان آن را زدیست می نامند، به بیش از یک دهه پیش باز می گردد که دولت فرانسه با خرید زمین های کشاورزان این منطقه تصمیم گرفت یک فرودگاه جدید بسازد و دهها هکتار زمین کشاورزی را زیر بتون ببرد تا فرودگاه ساخته شود.

با جدی شدن تصمیم دولت برای ساخت این فرودگاه بسیاری از فعالان مدنی مخالف به این منطقه رفتند که مورد استقبال بسیاری از کشاورزان منطقه قرار گرفتند که آنها نیز مخالف ساخت فرودگاه و از دست دادن زمین‌هایشان بودند.

این فعالان در منطقه ساکن شدند و در طول زمان شروع به کشاورزی و ساختن خانه برای خود کردند که بطور مداوم باعث درگیری‌هایی با پلیس شد با این حال آنها توانستند در منطقه بمانند. یکی از تلاش های عمده دولت فرانسه برای بیرون کردن این افراد در سال ۲۰۱۲ اتفاق افتاد که موفقیت آمیز نبود.

در دولت امانوئل مکرون، در نهایت تصمیم گرفته شد که از ساخت فرودگاه در این منطقه صرف نظر شود، تصمیمی که برای فعالان محیط زیستی پیروزی بزرگی به شمار می رود با این حال سوالی که باقی مانده بود این بود که با زدیست ها (zadist) چه باید کرد.

ایدئولوژی زدیست‌ها: زندگی آلترناتیو، شکل دیگری از زیست اجتماعی

افسانه های زیادی درباره زدیست ها در فرانسه حکایت شده است. مخالفان آنها را معتادان به الکل و مواد مخدر نامی می نهند اما واقعیت این است که آنها به دنبال شیوه زندگی آلترناتیو هستند. بیشتر آنها حامیان اکولوژی/محیط زیست به شمار می روند و سعی دارند زندگی گروهی‌ای بنا کنند که پول و منطق سرمایه داری در آن حرف اول را نزند.

زدیست ها در مرکز منطقه ای که ساخته اند پروژه ای برای نوع زندگی جمعی متفاوت ساخته اند. دهها پروژه کشاورزی، دامداری، هنری و انواع فعالیت های مرتبط با نیازهای روزانه همچون نانوایی و غیره را راه اندازی کرده اند. آنها ایستگاه رادیویی و روزنامه آنلاین دارند و بازار میوه و سبزی هفتگی دارند که معیار تامین نیازمندیهای هر فردی از این بازار داشتن پول نیست و هر کسی هر چقدر خواست برای خریدن میوه و سیزیجات می تواند بپردازد. آن‌ها می گویند که دنبال مدل تازه و آلترناتیو از زندگی هستند که ساده تر و «اتوپیایی‌» است.

یکی از آن‌ها به گاردین گفته است: «زدیست‌ها و کشاورزان منطقه با همدیگر چیزی فوق العاده ساخته اند که بازمی گردد به زندگی ساده تر پدربزرگهای ما. ما قادریم هرآنچیزی که نیاز داریم را خودمان تولید کنیم و به چیز زیادی هم نیاز نداریم.»

زدیست ها می گویند دولت از اینکه آنها شیوه زندگی مستقل از دولت دارند ناراحت است و این را نمی خواهند. آنها می گویند حتی اگر پلیس قادر شود ما را از اینجا بیرون کند، ما باز هم بازخواهیم گشت. آنها نمی توانند رویای ما را نابود کنند.

مشکل دولت فرانسه با زدیست ها

با افزایش درگیریها، زدیست ها اعلام کرده اند که آماده گفتگو با دولت هستند و خواستار عقب نشینی پلیس و توقف تخریب خانه‌ها و مزارع‌شان هستند.

برخی از زدیست ها گفته اند که آنها پروژه هایشان را به فرماندار ارائه کرده اند تا مسیر قانونی ادامه پروژه هایشان در منطقه طی شود با این حال فرماندار تصمیم گرفته که با نیروی پلیس و خشونت این مسئله را حل کند و بر اساس آخرین خبرها مقامات پیشنهاد گفتگو با زدیست ها را نپذیرفته اند.

خواسته دولت از زدیست‌ها برای اینکه بتوانند در منطقه بمانند شامل این موارد است:‌ افرادی که در منطقه هستند یا باید مالک زمین باشند و یا اجاره استفاده از زمین کشاورزی را به دولت بپردازند، برای برق، گاز و آب پول بپردازند و در سیستم بیمه کشاورزی ثبت نام کنند.

زدیست‌ها می گویند آنها پرونده هایشان را به فرماندار ارائه کرده اند و مذاکرات برای حل مسئله آغاز شده بود اما دولت تصمیم گرفته است بطور یکطرفه دست به تخلیه منطقه بزند.

وکیل زدیست‌ها این اقدام دولت را غیرقانونی اعلام کرده است و گفته است که همین که کسانی زمینی را اشغال کنند و فعالیت در آن را آغاز کنند، نمی تواند آنها را بدون حکم قضایی از منطقه ای که دارند بیرون کرد.

آگهی

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

محبوبیت ماکرون در فرانسه به زیر ۵۰ درصد سقوط کرد