Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

«آرامش پادگانی» در بازار ارز ایران؛ دولت به عرضه محدود دلار ادامه می‌دهد

«آرامش پادگانی» در بازار ارز ایران؛ دولت به عرضه محدود دلار ادامه می‌دهد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بر شمار متقاضیان در انتظاری که مقابل صرافی‌ها تجمع کرده بودند کاسته شده است. با این وجود دلالان همچنان در بازار هستند و به صورت نامحسوس دلار را ۵۳۰۰ تومان می‌خرند و ۵۵۰۰ تومان می‌فروشند.

آگهی

بازارهای ارز ایران روز چهارشنبه را در حالی آغاز کردند که با وجود تصمیم روز دوشنبۀ دولت مبنی بر یکسان‌سازی قیمت ارز، هنوز از عرضۀ دلار ۴۲۰۰ تومانی در صرافی‌ها و دیگر مراکز مالی خبری نیست. از شمار متقاضیان در انتظاری که مقابل صرافی‌ها تجمع کرده بودند نیز کاسته شده است با این وجود بنا بر گزارش ایسنا «دلالان همچنان در بازار هستند و به صورت نامحسوس دلار را ۵۳۰۰ تومان می‌خرند و ۵۵۰۰ تومان می‌فروشند.»

همزمان با آغاز اجرای دستورالعمل جدید بانک مرکزی مبنی بر فروش ارز تک نرخی، پرسنل نیروی انتظامی نیز در نزدیکی صرافی‌ها مستقر شده‌اند تا از احتمال ایجاد هرگونه تنشی در این رابطه جلوگیری کنند. شمار قابل توجهی از نیروهای انتظامی و تعزیرات حکومتی نیز در خیابان فردوسی و چهارراه استانبول پایتخت مستقر شده‌اند تا مانع از خرید و فروش ارز به بهایی بیش از نرخ مصوب شوند.

اطلاعیه‌های بانک مرکزی دربارۀ نحوه پرداخت ارز ۴۲۰۰ تومانی

بانک مرکزی ایران طی دو روز سه شنبه و چهارشنبه، سه اطلاعیه منتشر کرد تا به این ترتیب شرایط دریافت ارز به نرخ مصوب برای متقاضیان آن روشن‌تر شود.

بر اساس اولین اطلاعیه منتشر شده، بانک مرکزی از ۲۱ فروردین آمادۀ تامین ارز به نرخ مصوب برای تمام نیازهای قانونیِ تجاری و تولیدی است. در این اطلاعیه تاکید شده که هرگونه خرید و فروش ارز خارج از سیستم بانکی و صرافی‌های مجاز، قاچاق محسوب می‌شود.

این نهاد، میزان ارز قابل نگهداری توسط هر شخص را حداکثر ۱۰ هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها تعیین و اعلام کرده است که تمام اشخاصی که پیش‌تر اقدام به خرید ارز کرده‌اند و در تاریخ صدور این اطلاعیه بیش از ۱۰ هزار یورو یا معادل آن ارز دارند، حداکثر تا پایان ماه جاری باید برای سپرده گذاری این مازادِ ارز در بانک‌ها یا فروش آن به بانکها اقدام کنند.

در دومین اطلاعیه، بانک مرکزی میزان ارز مسافرتی برای یک بار سفر در سال را ۱۰۰۰ یورو یا معادل آن به سایر ارزها اعلام کرده است.
این ارز به مسافران در مرزهای خروجی هوایی، از طریق باجه بانک ملی مستقر در مبادی خروجی و پس از عبور از باجه کنترل گذرنامه پرداخت می‌شود و البته رقم آن برای مسافران هوایی کشورهای هم‌مرز و کشورهای مشترک‌المنافع به غیر از عراق کمتر است (۵۰۰ یورو یا معادل آن به سایر ارزها).

بانک مرکزی تاکید کرده است که تامین ارز درمانی و دانشجویی با رعایت مجموعه مقررات ارزی از طریق بانک‌های تجارت و سامان کما فی السابق ادامه می‌یابد.

افزایش بهای دارو در پی افزایش نرخ ارز

افزایش بهای دلار نگرانی‌های فراوانی را برای آن دسته از ساکنان ایران بوجود آورده که مصرف کنندۀ دارو بویژه داروهای خارجی هستند.
گفته می‌شود تمام داروها حتی داروی بیماران خاص، دستکم ۱۰ تا ۱۵ درصد گرانتر شده‌اند و داروهای خارجی بیشتر تحت تاثیر این گرانی‌ها قرار گرفته‌اند. با افزایش نرخ ارز، میزان واردات دارو برای بیماران خاص نیز کاهش یافته است.

پیش از این با رسیدن بهای دلار به رقم ۵ هزار تومان، سخنگوی سازمان غذا و دارو دربارۀ افزایش قیمت داروها و افزایش هزینه واردات دارو هشدار داده بود. این نکته از جنبه دیگری نیز دارای اهمیت است زیرا بنا بر اعلام وزیر بهداشت در فروردین امسال، حدود ۵۰ درصدِ مواد اولیه داروهای تولیدی در کشور نیز وارداتی است.

بنا بر گزارش اقتصاد آنلاین، خبرها حاکی از کمیاب شدن برخی از داروها در هفتۀ اخیر بوده است و برخی از مسئولان داروخانه‌ها اعلام کرده‌اند که با افزایش نرخ ارز «بسیاری از واردکنندگان، داروهای خود را پخش نمی‌کنند».

با وجود انتشار این گزارش‌ها، برخی از مسئولان دولتی ایران روز چهارشنبه اعلام کردند که نگرانی برای تامین و عرضۀ دارو با قیمت مناسب وجود ندارد.

درخواست نمایندگان مجلس برای اصلاح بودجه در پی نوسانات بهای ارز

احمد همتی، سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی روز چهارشنبه خواستار آن شد که با توجه به نوسانات شدید نرخ ارز، دولت با ارائه اصلاحیۀ بودجه به مجلس، در تامین بودجه لازم برای وزارت بهداشت با هدف پوشش مابه‌ التفاوت قیمت داروها و تجهیزات پزشکی اقدام کند.

بنا بر گزارش ایسنا آقای همتی اعلام کرد: «با افزایش قیمت دلار، رقم کل بودجه و موارد مرتبط با اقتصاد مردم و دولتی جابجا می شود. اگر تورمی ناشی از افزایش قیمت دلار به وجود آید، باید در بودجه سنواتی لحاظ شود.»

او افزود: «وقتی قیمت دلار افزایش پیدا می‌کند، طبیعتا تاثیری بر روی قیمت داروها و تجهیزات پزشکی می‌گذارد. باید دولت این موارد را در قالب اصلاحیه بودجه به مجلس ارائه کند.... تا بخشی از درآمدهای حاصل از افزایش قیمت دلار به وزارت بهداشت داده شود تا موضوع افزایش قیمت داروها و تجهیزات پزشکی با دلار ۴۲۰۰ تومان تحت پوشش قرار گیرد.»

او اعلام کرد: «وزارت بهداشت می‌تواند به دلیل افزایش قیمت دلار، پوشش بیمه‌ای بیماران خاص را کامل‌تر کند.»

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دولت ایران واردات چه کالاهایی را ممنوع کرده است؟

مجمع تشخیص و مصلحت نظام ایران مخالف لایحه «حجاب و عفاف» است

سعید لیلاز به یورونیوز: تحریم‌های اتحادیۀ اروپا به سود بناپارتیسم در ایران است