حتی یک شب بی‌خوابی تولید پروتئین‌های مرتبط به آلزایمر را افزایش می‌دهد

حتی یک شب بی‌خوابی تولید پروتئین‌های مرتبط به آلزایمر را افزایش می‌دهد
نگارش از Euronews

نتایج این تحقیق نشان داد که کم‌خوابی شبانه میزان تولید «این پپتید» را در بخش‌هایی از مغز از جمله در هیپوکمپوس و تالاموس، به عنوان بخش‌هایی از مغز که بیماری آلزایمر از آنجا آغاز می‌شود، افزایش می‌دهد.

پژوهشگران موسسه ملی سلامت ایالات متحده آمریکا در طی آخرین تحقیقات خود نشان دادند که حتی یک شب کم‌خوابی میزان تولید آمیلوئید بتا (Amyloid-β) را که در ایجاد بیماری آلزایمر نقش دارد، افزایش می‌دهد.

در این تحقیق که بر روی ۲۰ فرد بالغ سالم صورت گرفت خواسته شد که یک خواب شبانه کامل و یک خواب شبانه ناقص را تجربه کنند. سپس با استفاده از دستگاه تصویربرداری پت اسکن (Positron Emission Tomography scan) میزان تولید آمیلوئید بتا در مغز این افراد اندازه‌گیری شد.

نتایج این تحقیق نشان داد که کم‌خوابی شبانه میزان تولید این پپتید (پلیمرهای کوچکی که از به هم پیوستن اسیدهای آمینه با ترتیب مشخصی و با پیوند پپتیدی تشکیل شده‌اند) را در بخش‌هایی از مغز از جمله در هیپوکمپوس و تالاموس، به عنوان بخش‌هایی از مغز که بیماری آلزایمر از آنجا آغاز می‌شود، افزایش می‌دهد.

بیماری آلزایمر زیرمجموعه بیماری زوال عقل، یک نوع اختلال در ساختار و عملکرد مغز است که سبب تحلیل توانایی‌های ذهنی بیمار می‌شود. مهمترین مشخصه این بیماری فراموشی و اختلال در حافظه است. بیمار در ابتدا حافظه کوتاه مدت خود را از دست داده و سپس با فراموش کردن خاطرات قدیمی خود، حتی از یادآوری مهمترین رویدادهای زندگی خود ناتوان می‌شود.

در بیماری آلزایمر ساختارهای پروتئینی کروی شکلی در خارج و داخل نورون‌های برخی مناطق مغز تشکیل می‌شود. این ساختارهای پروتئینی به نام اجسام آمیلوئیدی شناخته می‌شوند و انواع گوناگون دارند. آمیلوئید بتا ۴۰ و آمیلوئید بتا ۴۲ از مهمترین پپتیدهایی هستند که در مغز بیماران مبتلا به آلزایمر دیده می‌شوند.

بیشتر بخوانید:

مطالب مرتبط