Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

آیا ترامپ می‌تواند هزاران نیروی گارد ملی را به مرز مکزیک بفرستد؟

آیا ترامپ می‌تواند هزاران نیروی گارد ملی را به مرز مکزیک بفرستد؟
Copyright 
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دونالد ترامپ روز ۱۳ فروردین همزمان با عید پاک در توئیتر خود درباره «کاروان»های «خطرناک» مهاجران سخن گفت که به گفته او از سمت مکزیک به طرف آمریکا روانه شده‌اند.

آگهی

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا اعلام کرده برای مقابله با قاچاق مواد مخدر و مهاجران غیرقانونی، بین ۲ تا ۴ هزار نیروی گارد ملی آمریکا را به مرز مکزیک اعزام می‌کند. این نیروها قرار است در آن منطقه مستقر شده آن طور که دونالد ترامپ روز پنج‌شنبه ۱۶ فروردین اعلام کرد، تمام یا بخشی از آنها تا زمان احداث دیوار به طور دائم در آنجا خواهند ماند.

احداث دیوار مرزی بین آمریکا و مکزیک از جمله وعده‌هایی است که دونالد ترامپ در زمان کارزار انتخاباتی خود در سال ۲۰۱۶ داده بود اما عملی شدن آن به دلایل مختلف به ویژه تأمین بودجه به تعویق افتاده بود. هم دموکرات‌ها و هم جمهوری‌خواهان از این که هزینه این پروژه باید از جیب مالیات‌دهندگان آمریکایی پرداخت شود، انتقاد کرده‌اند. ترامپ ۱۸ میلیارد دلار برای احداث این دیوار درخواست کرده، اما کنگره تنها با پرداخت یک دهم این مبلغ موافقت کرده است.

اکنون ترامپ چاره را در این دیده است که نیروهای گارد ملی را برای کنترل مرز مکزیک به آن منطقه بفرستد. اما آیا می‌تواند چنین کاری را انجام دهد؟

«اعزامی در کار نیست»

تد لیو، نماینده دموکرات کنگره آمریکا روز پنج‌شنبه پیش از اظهارات دونالد ترامپ گفته بود که در واقع نیروهای گارد ملی در حال گسیل به مرز مکزیک نیستند و تنها از مقامات محلی ایالت مرزی «درخواست» شده است تا به آن منطقه نیرو اعزام کنند.

پایگاه خبری ان‌بی‌سی آمریکا می‌نویسد که در واقع نیروی نظامی آمریکا قانونا حق ورود به مسئله مهاجرت را ندارد. در عین حال دولت فدرال آمریکا از دو راه می‌تواند از نیروهای گارد ملی برای حفاظت مرزی استفاده کند.

رئیس جمهوری چگونه می‌تواند نیرو به مرز بفرستد؟

بر اساس اصل دهم قانون اساسی آمریکا، کنترل نیروهای گارد ملی که به شیوه فدرالی تشکیل می‌شوند در اختیار وزیر دفاع است، اما این نیرو فدرالی عمل می‌کند. در عین حال بر اساس اصل ۳۲ همین قانون که ترامپ به آن استناد می‌کند، آن دسته از نیروهای نظامی که بودجه خود را از دولت فدرال دریافت می‌کنند در صورتی که فرماندار ایالت مشارکت کننده در عملیات تصمیم به اعزام آنها بگیرد، همچنان تحت امر دولت خواهند بود.

باراک اوباما و جرج بوش، رؤسای جمهوری پیشین آمریکا هر دو در زمن صدارت خود با استناد به اصل ۳۲ قانون اساسی به مرزهای جنوبی نیرو اعزام کردند. علاوه بر این، نیروهای گارد ملی تحت امر فرمانداری ایالت‌ها نیز مطابق اصل ۱۰ تاکنون برای مبارزه با گروه‌های تبهکار در مرز وارد عمل شده‌اند.

استفاده از اصل ۱۰ قانون اساسی به هر روی برای برخورد با موارد غیرنظامی مانند قاچاق یا مهاجرت غیرقانونی مجاز نیست.

پایگاه اینترنتی شبکه ان‌بی‌سی روز چهارشنبه نوشت که با همه اینها بسیار بعید به نظر می‌رسد که نیروهای مرزی تاکنون با مهاجران غیرقانونی برخورد فیزیکی کرده باشند.

آیا یک ایالت می‌تواند درخواست دولت فدرال را رد کند؟

ایالت‌های مرزی می‌توانند هزینه نیروهای گارد ملی خودشان را تأمین کرده و آنها را به مرز اعزام کنند.

فرمانداران ایالت‌ها در عین حال می‌توانند درخواست دولت مرکزی برای اعزام نیروهای گارد ملی را نپذیرند. برای مثال آرنولد شوارتزنگر، فرماندار ایلت کالیفرنیا در سال ۲۰۰۶ درخواست رئیس جمهوری وقت، جرج بوش برای دو برابر کردن شمار نیروها در مرز را رد کرد.

نظر ایالت‌های آمریکا در مورد طرح ترامپ

کرستن نیلسن، وزیر امنیت میهن آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد دولت این کشور مذاکره با ایالت‌ها برای استفاده از نیروهای گارد ملی را آغاز کرده است. تگزاس و آریزونا از پیشنهاد دولت فدرال استقبال کرده‌اند، اما جری براون، فرماندار دموکرات کالیفرنیا از منتقدان سرسخت این پیشنهاد است و می‌گوید به زودی پاسخ رسمی دولت را خواهد داد.

کیت براون، فرماندار دموکرات ایالت مرزی اورگن نیز می‌گوید به درخواست دولت پاسخ منفی خواهد داد.

چرا ترامپ می‌خواهد نیرو به مرز مکزیک بفرستد؟

دونالد ترامپ روز ۱۳ فروردین همزمان با عید پاک در توئیتر خود درباره «کاروان»های «خطرناک» مهاجران سخن گفت که به گفته او از سمت مکزیک به طرف آمریکا روانه شده‌اند.

کاروانی که ترامپ می‌گوید در واقع اشاره به گروه‌هایی از مهاجران آمریکای مرکزی است که همه ساله از درگیری‌های خشونت‌بار در کشورشان می‌گریزند. گروهی موسوم به «مردم بدون مرز» همه ساله حرکت این مهاجران را سازماندهی می‌کند. در واقع «کاروان» مورد اشاره ترامپ گروه‌هایی از پناهجویان به ویژه زنان و کودکان اهل کشورهای آمریکای مرکزی هستند که نهاد «مردم بدون مرز» تلاش می‌کند تا برای آنها در آمریکا یا کشورهای دیگر پناهندگی بگیرد. این نهاد ۱۵ سال است که همه ساله چنین کاروان‌هایی را به راه می‌اندازد.

بخشی از دیوار مرزی میان آمریکا و مکزیک

رئیس جمهوری آمریکا ضمن یادآوری رسیدن قریب‌الوقوع این مهاجران، این وضعیت را «خطرناک» توصیف کرده و از نمایندگان دموکرات کنگره انتقاد کرده بود که چرا قوانین سختگیرانه‌تری در مورد مهاجرت وضع نمی‌کنند و بودجه کامل مورد نیاز برای احداث دیوار مرزی او را به تصویب نمی‌رسانند. او گفته است که به همین خاطر در نظر دارد تا نیروهای گارد ملی را به مناطق مرزی گسیل کند.

یک روز بعد از اعلام دونالد ترامپ، وزارت امنیت میهن آمریکا در بیانیه‌ای وضعیت مرز جنوبی آمریکا را «فاجعه‌بار» خواند. بنا به اعلام سخنگوی این وزارت‌خانه آمار ورود مهاجران غیرقانونی در مرز جنوبی از مارس ۲۰۱۷ تا مارس ۲۰۱۸ به میزان ۲۰۳ درصد و از فوریه تا مارس ۲۰۱۸ حدود ۳۵ درصد افزایش داشته است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترامپ از کنگره برای ساخت دیوار مرزی با مکزیک بودجه خواست

وال استریت ژورنال: آمریکا با قطعنامه پیشنهادی اروپا علیه ایران در شورای حکام مخالفت کرده است

دونالد ترامپ در جریان یک سخنرانی انتخاباتی برای طرفداران حزب لیبرترین‌ هو شد