کارکنان گوگل نمی‌خواهند با پنتاگون در «کسب و کار جنگ» همکاری کنند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
کارکنان گوگل نمی‌خواهند با پنتاگون در «کسب و کار جنگ» همکاری کنند

بیش از سه هزار کارمند گوگل طی نامه‌ای سرگشاده از مدیران این شرکت خواستند تا همکاری خود را با پنتاگون قطع کند. در این نامه آمده است: « گوگل نباید در کسب و کار جنگ باشد.»

ماه گذشته خبر همکاری گوگل و وزارت دفاع آمریکا در پروژه‌ای به نام «ماون» افشا شد. با اینکه جزئیات این همکاری مشخص نیست اما ظاهرا پروژه ماون، طرح پژوهشی پنتاگون برای بهبود تجزیه و تحلیل فیلم‌های پهپادها است. سخنگوی شرکت گوگل ضمن صحه گذاشتن بر ماهیت این همکاری در واکنش به این نامه گفت: «این تکنولوژی تصاویری را که نیاز به بازبینی انسانی دارند مشخص می‌کند و از آن تنها در زمینه غیرتهاجمی استفاده می‌شود. استفاده نظامی از این تکنولوژی نگرانی موجهی است. ما با جدیت این موضوع مهم را به بحث درون ‌سازمانی گذاشته‌ایم و در همین راستا به توسعه سیاست‌گذاری‌ها و خطوط قرمزمان ادامه می‌دهیم.»

با اینکه گوگل پیش از این تاکید کرده بود که هیچ‌کدام از اطلاعات این طرح پژوهشی برای «هدایت پهپاد» یا «شلیک اسلحه» به کار نخواهد رفت، کارکنان گوگل قانع نشده و از مدیرعامل این شرکت خواستند که همکاری گوگل با پروژه ماون را قطع کند. در این نامه آمده است: «این همکاری اعتبار گوگل را به خطر می‌اندازد و در مخالفت مستقیم با مسئولیت اخلاقی و عرفی ماست. ساخت این فناوری برای کمک به دولت آمریکا در نظارت نظامی و نتایج کشنده بالقوه آن قابل قبول نیست.»

کارمندان گوگل از این شرکت خواستند تا خود را متعهد به شرکت نکردن در ساخت تکنولوژی جنگی بداند و در این زمینه سیاست‌گذاری کرده و به اجرای آن پایبند بماند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید