Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

نیم قرن از قتل مارتین لوتر کینگ، رهبر مبارزه جنبش حقوق مدنی سیاهپوستان آمریکا گذشت

نیم قرن از قتل مارتین لوتر کینگ، رهبر مبارزه جنبش حقوق مدنی سیاهپوستان آمریکا گذشت
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«رویای»‌ مارتین لوتر کینگ، صدای فریاد میلیون‌ها رنگین پوست آمریکایی بود که به دنبال احقاق حقوق مدنی خود بودند

آگهی

چهارم آوریل مصادف است با پنجاهمین سالگرد ترور مارتین لوتر کینگ،‌ کشیش و فعال مدنی آمریکایی. مارتین لوترکینگ نماد مبارزه اجتماعی و رهبر جنبش مدنی‌ای بود که در دهه ۵۰ و ۶۰ میلادی برای پایان دادن به تبعیض نژادی علیه سیاهپوستان در ایالات متحده آمریکا به راه افتاد.

این گزارش مرور کوتاهی است بر زندگی مارتین لوتر کینگ و تأثیر او بر جنبش حقوق مدنی.

مارتین لوتر کینگ جونیور در ۱۵ ژانویه سال ۱۹۲۹ میلادی در آتلانتا جورجیا به دنیا آمد. ایالتی که مارتین لوتر کینگ در آن رشد کرد،‌ گرفتار جداسازی نژادی بود.

برده داری از اواخر قرن نوزدهم میلادی در ایالات متحده آمریکا ممنوع شد، اما سیاستهای نژادپرستانه تا سالها ادامه داشت. تا دهه ۵۰ پنجاه میلادی،‌ سیاهپوستان در آمریکا مجبور بودند از مکانهای عمومی جداگانه استفاده کنند.

پدر و پدربزرگ مارتین لوتر کینگ از رهبران فرقه باپتیستدر (تعمیدگرا) بودند و همین تمایلات مذهبی موجب ادامه تحصیل وی در رشتهٔ علوم دینی شد. کینگ در سال ۱۹۵۵ میلادی دکترای خود را در رشته الهیات از دانشگاه بوستون گرفت.

جنبشی که با یک حرکت ساده اعتراضی آغاز شد

نام مارتین لوتر کینگ با جنبش حقوق مدنی سیاهپوستان آمریکا گره خورده است. این جنبش، در سال ۱۹۵۵ میلادی در پی بازداشت رزا پارکس، زن سیاهپوستی به راه افتاد که از روی صندلی مخصوص سفیدپوستان در اتوبوس شهری مونتگومری بلند نشده بود.

بازداشت رزا پارکس منجر به جنبشی شد که با بایکوت کردن اتوبوسهای مونتگمری شروع شد. یک سال بعد، دادگاه منطقه ای در ایالات متحده آمریکا جداسازی اتوبوسهای مونتگمری را لغو کرد.

بدنبال این موفقیت، کینگ در سال ۱۹۵۷میلادی سازمانی به نام «کنفرانس رهبری مسیحی‌های جنوب» را تشکیل داد. این سازمان، پرهیز از خشونت را به عنوان مرام اصلی برای مقابله با نژادپرستی به کار گرفت.

کینگ به همراه دیگر مبارزان آمریکایی آفریقایی اهداف مشخصی را دنبال می کردند،‌ از جمله مبارزه با جداسازی سفیدپوستان و سیاه‌پوستان در مکان‌های عمومی مثل رستوران،‌ اتوبوس،‌ مدارس.

تعهد مارتین لوتر کینگ به عدم توسل به خشونت و تلاش صلح‌جویانه برای رسیدن به برابری، باعث شد تظاهرات آرامی که او سازمان داد بر جامعه آمریکا تأثیر واقعی بگذارد و مارتین لوتر کینگ سهم بزرگی در موفقیت جنبش حقوق مدنی داشته باشد.

این تظاهرات در ۲۸ اوت سال ۱۹۶۳ و همزمان با یکصدمین سالگرد صدور فرمان اعلامیه آزادی بردگان توسط آبراهام لینکلن در شهر واشنگتن برگزار شد و حدود ۲۵۰ هزار نفر را به پای بنای یادبود لینکلن کشاند.

در پی این راه‌پیمایی و سخنرانی کینگ، فشار شهروندان بر دولت جان اف. کندی برای ارسال لوایح حقوق مدنی به کنگره و تصویب آنها آغاز شد و این موضوع تبدیل به یکی از مباحث مهم ملی شد.

«رویایی دارم»، صدای فریاد میلونها رنگین پوست آمریکایی

سخنرانی ۱۷ دقیقه ای «رویایی دارم» که مارتین لوتر کینگ در گردهمایی بزرگ طرفداران تساوی حقوق سیاه پوستان و سفیدپوستان در سال ۱۹۶۳ میلادی ایراد کرد بی شک یکی مهم‌ترین و مشهورترین سخنرانی‌ها در تاریخ آمریکا به‌شمار می‌آید.

مارتین لوتر کینگ موفقیت های فراوان داشت. برخی از مهمترین دستیافتهای او عبارت است از:

  • طرفداری از اعتراضات آرام طی اعتصاب رفتگران شهر ممفیس

  • رهبری تحریم شرکت اتوبوسرانی شهر مونتگمری آلاباما

  • سخنرانی معروف «رؤیایی در سر دارم»

  • نقش اساسی او در شکل گیری کنفرانس رهبری مسیحیان جنوب در سال ۱۹۵۷ که دفاع از حقوق مدنی و عدم توسل به خشونت را تبلیغ می کرد

دستاوردهای قانونی مبارزات مارتین لوتر کینگ

مارتین لوتر کینگ در سال ۱۹۶۳ به‏‏‌عنوان مرد سال ازسوی مجله تایم برگزیده شد. اوج فعالیت‌های مبارزاتی مارتین لوتر کینگ در دههٔ ۱۹۶۰ میلادی و برای تصویب قانون حقوق مدنی لایحه حقوق مدنی ۱۹۶۴ بود که تبعیض بر اساس نژاد رنگ، دین، جنسیت، یا ملیت را در ایالات متحده آمریکا غیرقانونی کرد.

تلاشهای مارتین لوتر کینگ طی زندگی کوتاهش برای دستیابی به حقوق برابر،‌ منجر به وضع چند قانون علیه نژادپرستی در ایالات متحده آمریکا شد.

  • قانون حقوق مدنی ۱۹۶۴ که هر گونه تبعیض براساس «نژاد، رنگ پوست، مذهب، یا ملیت» در امور استخدامی و حضور در اماکن عمومی را ممنوع اعلام می‌کرد.

  • قانون حق رای ۱۹۶۵ که حق رای دادن را احیا و محافظت می‌کرد.

  • قانون خدمات مهاجرتی و تابعیت در سال ۱۹۶۵ که به‌طرز چشمگیری منجر به مهاجرت غیراروپایی‌ها به ایالات متحده آمریکا شد.

  • قانون معاملات مسکن منصفانه در سال ۱۹۶۸ که هرگونه تبعیض در معاملات خرید،‌ فروش یا اجاره مسکن را ممنوع اعلام می‌کرد.

عدم توسل به خشونت،‌ میراث معنوی مبارزات کینگ

مارتین لوتر کینگ در سال ۱۹۶۴ میلادی جایزه صلح نوبل را دریافت کرد. او در مبارزات خود علیه بی‌عدالتی و برای دفاع از شیوه ضدخشونت مهاتما گاندی الهام گرفته بود. او در سال ۱۹۵۹ میلادی ضمن سفر به هندوستان با گاندی دیدار کرد و درباره روشهای مسالمت‌آمیز مبارزه با او صحبت کرد.

لایحه حقوق مدنی ۱۹۶۴ یک قانون تاریخی مربوط به حقوق مدنی و سیاسی در ایالات متحده آمریکا است که تبعیض بر اساس نژاد، رنگ، دین، جنسیت، یا منشأ ملی را غیرقانونی کرد.

آگهی

مارتین لوتر کینگ در ۴ آوریل ۱۹۶۸ در بالکن بیرون اتاق هتل خود در ممفیس، ایالت تنسی، توسط جیمز ارل ری مورد سوء قصد قرار گرفت.

مارتین لوتر کینگ در زمان مرگش ۳۹ سال داشت و برای حمایت از رفتگران ممفیس به این شهر رفته بود. رفتگران به خاطر افزایش دستمزد و بهبود شرایط کار اعتصاب کرده بودند.

هر چند مارتین لوتر کینگ در سال ۱۹۶۸ کشته شد، اما تلاشهای او طی زندگی کوتاهش برای دستیابی به حقوق برابر برای همه نژادها، دستیافت هایی بزرگ به همراه داشت. عدم توسل به خشونت، افزایش طرفداران او و اعتقاد قلبی وی به اینکه انسان ها می توانند در صلح و صفا در کنار یکدیگر زندگی کنند، سهمی بزرگ در پیشبرد حقوق مدنی در این دوران پرتلاطم تاریخ شد.

Reuters
بالکن بیرون اتاق هتل لورن در ممفیس،‌ محلی که لوتر کینگ مورد سوء قصد قرار گرفتReuters

میراث مادی مارتین لوتر کینگ

موزه ملی جنبش حقوق مدنی در ممفیس تنسی در سال ۱۹۹۱ میلادی در همان جایی ساخته شد که مارتین لوتر کینگ در ۴ آوریل سال ۱۹۶۸ به قتل رسیده بود.

این موزه یکی از مهمترین موزه های میراث فرهنگی امریکا به حساب می آید. هدف از ساخت این موزه آشنا کردن مردم با فرهنگ و درس‌های جنبش حقوق مدنی امریکا است. این موزه در مورد اینکه چگونه این دوران مهم در تاریخ امریکا بر تلاش جهانی برای رسیدن به برابری و آزادی تأثیر گذاشته و پیوسته این اهداف را دنبال کرده است، تحقیق می کند.

آگهی

در سال ۱۹۸۳ میلادی، رونالد ریگان،‌ رییس جمهوری وقت آمریکا اعلام کرد که روز تولد مارتین لوتر کینگ یکی از تعطیلات رسمی سراسری فدرال در ایالات متحده خواهد بود. این روز سومین دوشنبه ماه ژانویه است و اولین بار در سال ۱۹۸۶ میلادی جشن گرفته شد.

سال ۲۰۱۱ بنای یاد مارتین لوتر کینگ در محوطه جنوب غربی پارک ملی (National Mall) واشنگتن نصب شد. در کنار تندیس قهرمان مبارزه با تبعیض‌آمیز نژادی این کلمات قصار حک شده است:‌ «درمیان کوه عظیمی از ناامیدی، سنگی از امید نهفته است.»

Reuters
بنای یادبود مارتین لوتر کینگ در واشنگتنReuters

بیشتر بخوانید:‌

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تظاهرات در آمریکا؛ خودروی پلیس به میان جمعیت رفت

زنی که از سقوط آسانسور از طبقه ۷۵ یک آسمان‌خراش جان سالم به در برد

باز شدن قفل بسته تسلیحاتی ۱۸ میلیارد دلاری آمریکا؛ ۵۰ جنگنده اف-۱۵ در اختیار اسرائیل قرار می‌گیرد