نتانیاهو توافق انتقال پناهجویان آفریقایی را لغو کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
پناهجویان آفریقایی در مقابل بازداشتگاه مهاجران هولوت در اسرائیل
پناهجویان آفریقایی در مقابل بازداشتگاه مهاجران هولوت در اسرائیل   -  کپی رایت  عکس از رویترز

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل توافق این کشور با سازمان ملل بر سر مهاجران آفریقایی را لغو کرد.

این توافق روز دوشنبه میان دولت اسرائیل و کمیساریای عالی پناهجویان سازمان ملل منعقد شده بود و بر اساس آن قرار بود اسرائیل پناهجویان آفریقایی را تا انتقال به کشورهای غربی موقتا در خاک خود اسکان دهد. با این وجود آقای نتانیاهو ۲۴ ساعت پس از امضای توافق‌ ابتدا آن را تعلیق و سپس لغو کرد.

نخست وزیر اسرائیل با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که پس از «بررسی نقاط ضعف و قوت توافق» تصمیم به لغو آن گرفته است، وی همچنین تاکید کرد که دولتش «مصمم» است پناهجویان را «از کشور بیرون کند» و در این راه از «تمام امکانات» استفاده خواهد کرد.

به کانال یورونیوز فارسی در تلگرام بپیوندید

در مقابل سخنگوی کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهجویان گفت که یک توافق «برد-برد هم به نفع اسرائیل، هم جامعه جهانی و هم پناهجوبان است» و این کمیساریا به تلاش‌هایش برای رسیدن به توافق ادامه خواهد داد.

بیشتر بخوانید:

عکس از رویترز
انتظار پناهجویان آفریقایی ساکن اسرائیل در مقابل دفتر مهاجرت بنی براک تل آویوعکس از رویترز

به گفته مقامات اسرائیل ۴۲ هزار مهاجر آفریقایی عمدتا از کشورهای سومالی و اریتره به صورت غیرقانونی در این کشور زندگی می‌کنند. اغلب این افراد از سال ۲۰۰۷ به بعد از طریق صحرای سینا وارد اسرائیل شده‌اند و بسیاری از آنها در محله‌های فقیر شهر تل آویو ساکنند.

بر اساس توافق میان دولت اسرائیل و سازمان ملل قرار بود حدود ۱۶ هزار پناهجو به کشورهای غربی و عمدتا آلمان، ایتالیا و کانادا فرستاده شوند و در مقابل اسرائیل برای نیم دیگر اجازه اقامت موقت صادر کند. 

عکس یادگاری یک پناهجو در مقابل بازداشتگاه هولوت اسرائیل

**برای آگاهی از اخبار جهان نسخه iOS یا اندروید اپلیکیشن یورونیوز را دریافت کنید. (زبان برنامه را در منوی تنظیمات به فارسی تغییر دهید)
**