ترور ابهام برانگیز روزنامه‌نگار آذربایجانی در فرانسه

رحیم نوازوف، شهروند آذربایجانی که به فرانسه پناهنده شده بود، ترور شد
رحیم نوازوف، شهروند آذربایجانی که به فرانسه پناهنده شده بود، ترور شد Copyright عکس: توئیتر france24
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پرونده زوج آذربایجانی که روز جمعه در شهر تولوز هدف تیراندازی عده‌ای ناشناس قرار گرفتند، ابعاد تازه‌ای پیدا کرده است، به طوری که سابقه روزنامه‌نگاری رحیم نمازوف زیر سوال رفته و متهم به ارتکاب جرائم اقتصادی شده است.

آگهی

اخبار اولیه حاکی از این بود که رحیم نمازوف، روزنامه‌نگار آذربایجانی که از سال ۲۰۱۰ میلادی به فرانسه پناهنده شده به همراه همسرش آیدا مورد سوء قصد قرار گرفتند و در نتیجه این حادثه، همسر او جان باخته و آقای نمازوف نیز زخمی شده و تحت مراقبت پزشکی قرار گرفته است.

اما روزنامه لوموند در گزارش خود که به این حادثه اختصاص دارد، به نقل از منابع مطلع و برخی روزنامه نگاران باسابقه آذربایجانی اعلام کرده که سوابق روزنامه نگاری و فعالیت‌های سیاسی آقای نمازوف مورد تردید است.

شرح ماجرا

ساعت ۹ صبح روز جمعه یک زوج ۳۹ ساله آذربایجانی در حال رانندگی در منطقه کولومیه که در حاشیه جنوبی شهر تولوز قرار دارد، هدف شلیک گلوله افراد ناشناس قرار گرفتند. مطابق اعلام پلیس، لحظاتی پس از این حمله، آیدا نمازوف به دلیل اصابت گلوله به سرش فوت کرد ولی خود رحیم نمازوف با وجود اصابت گلوله به پشت و شانه اش همچنان در قید حیات بوده و برای درمان به بیمارستان منتقل شده است.

به گفته مقامات پلیس، يکي از سه فرزند این زوج که ۱۵ ساله و نزدیک به محل حادثه بوده، پس از شنيدن صدای تيراندازی و مطلع شدن از مرگ مادرش دچار شوک عصبی شده است.

اطلاعات اولیه منتشر شده در مورد هویت آقای نمازوف حاکی از این بود که او به عنوان روزنامه نگار ناراضی آذربایجانی در سال ۲۰۱۰ میلادی به فرانسه پناهنده شده است. آقای نمازوف مدعی شده بود که در کشورش زندانی بوده و تهدید به مرگ شده است.

در همین حال سازمان گزارشگران بدون مرز اعلام کرد که هنوز نمی‌توان در مورد ارتباط این جنایت غم انگیز و فعالیت‌های روزنامه‌نگاری رحیم نمازوف اظهار نظر قطعی کرد. هر چند سرکوب روزنامه نگاران در آذربایجان رایج بوده ولی تاکنون ترور آنها در خارج از کشور سابقه نداشته است.

اما خبرگزاری آذربایجانی آپا، مدعی شد که رحیم نمازوف اخیرا از سوی گروه‌های مافیایی این کشور تهدید شده بود. ادعای این خبرگزاری مبتنی بر فیلم‌هایی است که آقای نمازوف در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده بوده است. بازپرس این پرونده هم اعلام کرده است که رحیم نمازوف، شکایتی را درباره دریافت تماس‌های تلفنی تهدیدآمیز به پلیس تحویل داده بود.

تردیدهای تازه

با این وجود انتشار گزارش روزنامه لوموند در مورد این حادثه، ابعاد آن را که به نظر می‌رسید در حال روشن شدن است، قدری پیچیده‌تر کرد.

روزنامه لوموند به نقل از عقیل خلیل که او نیز یک روزنامه نگار آذربایجانی پناهنده در فرانسه است، نوشت:«رحیم هیچ‌گاه روزنامه‌نگار نبوده و در آذربایجان فعالیت سیاسی نیز نداشته است. او به دلایل شخصی با اعضای گروه آذربایجانی‌های مقیم خارج در ارتباط بود.»

همچنین روزنامه لوموند به نقل از صفحه فیسبوک خدیجه اسماعیلوف که یک روزنامه نگار تحقیقی است و بارها نیز در آذربایجان زندانی بوده، نوشت: «درست مثل یک فیلم: رحیم نمازوف که روزنامه‌نگار نیست به فرانسه می رود و برای گرفتن پناهندگی برای خود روایتی از روزنامه‌نگار بودن درست می‌کند. سپس ایده دیگری را دنبال و خود را به‌عنوان یک عضو مافیای در تبعید معرفی می کند، در حالی که این یکی هم نبود. سپس در یوتیوب و اینستاگرام مشغول مبارزه با یک عضو مافیا به نام لوتو گولی که به تازگی از زندان آزاد شده، می شود. بعد هم ترور می شود و همسرش فوت می کند.»

روزنامه لوموند همچنین به نقل از تعدادی از منابع دیگر نوشته است که رحیم نمازوف یک نظامی پیشین آذربایجانی بوده که با نشریه داخلی ارتش این کشور همکاری می‌کرده و سه بار نیز به دلیل جرائم اقتصادی محکوم شده بوده است.

حال باید منتظر ماند و دید که ابعاد واقعی پرونده ترور روز جمعه شهر تولوز با بهبودی آقای نمازوف روشن می‌شود یا که اتفاقی دیگر در روند بررسی آن رخ می‌دهد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترکیه یک خبرنگار را به‌ اتهام «افشای اسرار دولتی» بازداشت کرد

ترکیه، چین و مصر بزرگ‌ترین زندان‌های روزنامه‌نگاران در جهان

حبس چندین ساعته خبرنگاران «فردای اقتصاد» و واکنش قوه قضائیه؛ فرضیه‌های مطرح چیست؟