تلاش فرانسه، بریتانیا و آلمان برای وضع تحریم‌های اروپایی علیه ایران

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews  با استفاده از  رویترز
رهبران بریتانیا، آلمان و فرانسه
رهبران بریتانیا، آلمان و فرانسه   -  کپی رایت  رویترز/آرشیو

فرانسه، بریتانیا و آلمان، سه کشور اروپایی عضو گروه ۱+۵ روز چهارشنبه در راستای حفظ توافق هسته ای با ایران تلاش کردند دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا را به موافقت با وضع تحریم علیه تهران مجاب کنند.

دیپلماتهای اروپایی در حالی از تلاش سه کشور اصلی اروپایی برای جلب حمایت از وضع تحریم علیه خبر دادند که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا تهدید کرده است کشورش در صورت عدم اصلاح برجام از این توافق خارج خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز سه کشور اصلی اروپایی پیشنهاد کرده اند گروهی از اعضای سپاه پاسداران ایران تحریم شوند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

رئیس جمهوری ایالات متحده تا روز ۱۲ مه (۲۲ اردیبهشت) به کشورهای اروپایی برای بازنگری در برجام فرصت داده است. دونالد ترامپ در این تاریخ باید در مورد تمدید تعلیق تحریم های هسته ای ایران تصمیم گیری کند.

لندن، پاریس و برلین امیدوارند ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا پیش از نشست ماه آینده وزاری خارجه این اتحادیه بر سر تحریم گروهی از مقامات ایران و توقیف اموال آنها به توافق دست یابند. بنا به گزارشها برخی از کشورهای اروپایی درخواست مهلت بیشتری برای بررسی این موضوع کرده اند و قرار است گفتگوها هفته آینده ادامه یابد.

به گفته یک دیپلمات اروپایی فهرستی از اسامی ۱۵ شخص و نهاد ایرانی برای وضع تحریم علیه تهران در دست بررسی است. با این حال وی تاکید کرد که در گفتگوهای روز چهارشنبه مذاکره ای در مورد اسامی این فهرست صورت نگرفته است.

بریتانیا، فرانسه و آلمان پیشنهاد کرده اند که اتحادیه اروپا تحریم های جدیدی به دلیل نقش ایران در جنگ سوریه و برنامه موشکی این کشور وضع کند.

آخرین نشست رسمی وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا پیش از ماه مه در روز ۱۶ آوریل (۲۷ فروردین) برگزار می شود.

دیپلمات های اروپایی تاکید کرده اند که تحریم های احتمالی علیه ایران شامل آن دسته از تحریم ها که با اجرای برجام لغو شده است، نمی شود.

ایران تاکنون بارها بر جنبه دفاعی برنامه موشکی خود تاکید کرده است.

بیشتر بخوانید: