بازگشت رهبر کره شمالی از سفر پنهانی به چین

بازگشت رهبر کره شمالی از سفر پنهانی به چین
Copyright 
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روزنامه «هانکیوره» چاپ سئول هم نوشت کیم جونگ اون به پکن رفته و بعد از ظهر دوشنبه با شی جین‌پینگ، رئیس جمهوری چین دیدار و گفتگو کرده است.

آگهی

قطاری که گفته می‌شود حامل کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی و هیئت عالی‌رتبه همراه او بوده روز سه‌شنبه از پکن، پایتخت چین خارج شد و به پیونگ‌یانگ، پایتخت کره شمالی بازگشت.

تا کنون هیچ گونه خبر رسمی از سفر کیم جونگ اون به چین منتشر نشده و هیچ مقام رسمی تاکنون این خبر را تأئید نکرده است. اما چند خبرگزاری بزرگ از جمله رویترز و رسانه‌های ژاپنی از قول منابع موثق نوشته‌اند که قطار مورد نظر احتمالا حامل رهبر کره شمالی بوده است.

این نخستین سفر خارجی رهبر کره شمالی از زمان به قدرت رسیدن در سال ۲۰۱۱ است و او در این هفت سال کشورش را ترک نکرده است.

روز دوشنبه خبرگزاری کیودوی ژاپن گزارش کرده بود که یک قطار که احتمالا حامل رهبر کره شمالی است از طریق شهر داندونگ در ناحیه مرزی وارد چین شده است. شبکه تلویزیونی نیپون ژاپن نیز تصاویری از یک قطار شبیه به قطار مورد استفاده کیم جونگ ایل، رهبر سابق کره شمالی و پدر رهبر فعلی را نشان داد که در حال ورود به شهر پکن است.

روزنامه «هانکیوره» چاپ سئول هم نوشت کیم جونگ اون به پکن رفته و بعد از ظهر دوشنبه با شی جین‌پینگ، رئیس جمهوری چین دیدار و گفتگو کرده است. این روزنامه همچنین نوشته است که رهبر کره شمالی بعد از این دیدار در روز سه‌شنیبه به مکان «سومی» در چین رفته، اما جزئیات بیشتری در مورد این مکان نداده است.

چین تنها متحد عمده پیونگ یانگ به حساب می‌آید اما روابط دو کشور به دلیل بلندپروازی‌های اتمی کره شمالی اخیرا متشنج بوده است.

کره جنوبی در پیوند با این بازدید بی‌سابقه دیپلماتیک گفته است که در تماس نزدیک با کشورهای مرتبط و رصد اوضاع است.

کیم جونگ ایل، پدر رهبر کنونی کره شمالی نیز یک بار پنهانی با قطار به چین سفر کرده و خبر آن بعد از بازگشت او از سفر تأئید شد. گفته می‌شود قطار حامل کیم جونگ اون شبیه همان قطاری بوده که پدرش را به چین برده است.

پیشتر در ماه مارس وزیر خارجه کره شمالی در استکهلم با استفان لوفون وزیر خارجه سوئد دیدار کرد که در راستای تدارک برای برنامه دیدار سران آمریکا و کره شمالی بود.

قرار است رهبران آمریکا و کره شمالی در ماه مه دیدار کنند که اگر انجام شود اولین دیدار سران دو کشور خواهد بود.

رهبر کره شمالی همچنین ماه آینده میلادی با مون جائه این، رئیس جمهور کره جنوبی دیدار می‌کند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رهبر کره شمالی باز هم به چین رفت

اظهار تردید جان بولتون درباره موفقیت مذاکره با کره شمالی

جنگ دو کره؛ چگونه آمریکا به فکر پرتاب بمب اتم روی کره شمالی افتاد؟