Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ریاض در واکنش به شلیک موشک حوثی‌ها: به ایران در زمان و مکان مناسب پاسخ می‌دهیم

Colonel Turki al-Malki
Colonel Turki al-Malki Copyright REUTERS/Faisal Al Nasser
Copyright REUTERS/Faisal Al Nasser
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سخنگوی ائتلاف اعراب با اشاره به اینکه حملات موشکی حوثی‌ها امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی را بطور جدی به خطر می‌اندازد، خواستار آن شد که ایران به دلیل نقض قوانین بین‌الملل از سوی شورای امنیت تحت پیگرد قانونی قرار گیرد.

آگهی

پس از شلیک هفت موشک روز یکشنبه توسط حوثی‌های یمن به سمت خاک عربستان سعودی، ریاض ایران را متهم کرد و به تهران هشدار داد که به این حملات پاسخ خواهد داد.

ترکی المالکی، سخنگوی ائتلاف نظامی اعراب به رهبری عربستان سعودی روز دوشنبه در جریان یک نشست خبری در ریاض گفت: «ما حق پاسخگویی در قبال ایران در زمان و مکان مناسب را برای خود محفوظ می‌دانیم.»

او با اشاره به اینکه حملات موشکی حوثی‌ها امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی را بطور جدی به خطر می‌اندازد، خواستار آن شد که ایران به دلیل نقض قوانین بین‌الملل از سوی شورای امنیت تحت پیگرد قانونی قرار گیرد. او افزود که ایران پایتخت پادشاهی عربی سعودی را در حالی مورد هدف قرار داد که ۸ میلیون شهروند در آن ساکن هستند.

بنا بر گزارش العربیه، ترکی المالکی با تاکید بر دخالتهای ایران در تحولات یمن و حمایتهای تهران از شبه نظامیان حوثی که او آنها را «کودتاگر» نامید، اعلام کرد که نیروهای ائتلاف توانسته‌اند یک محمولۀ موشک صیاد را ضبط و از شلیک آن به سمت عربستان جلوگیری کنند. 

 در جریان این نشست خبری موشکی که ادعا می‌شد «ایرانی» است و برای حوثی‌ها فرستاده شده، به نمایش گذاشته شد. ترکی المالکی همچنین اعلام کرد که به همراه این محموله، یک سامانه‌ راداری ایرانی نیز کشف شده است.

او گفت که پس از اشغال پایتخت یمن توسط نیروهای شورشی، از فرودگاه بین‌المللی این شهر به عنوان یک پادگان نظامی استفاده شده که نقض آشکار قوانین بین‌المللی و انسانی است.

او همچنین مدعی شد که حوثی‌ها در روز ملی پادشاهی عربستان سعودی قصد شلیک یک موشک ایرانی از نوع قیام را داشته‌اند که ائتلاف اعراب این نقشه را کشف و از اجرای آن جلوگیری کرده است.

ترکی المالکی با اشاره به موشکهای به نمایش درآمده اعلام کرد که حوثی‌ها این توان موشکی را ندارند و موتور این موشکها به نحوی تقویت شده است که به ریاض برسند.

در این نشست همچنین تصاویری پخش و ادعا شد که ایران از بندر الحدیده برای قاچاق موشکها استفاده می‌کند و نیروهای حوثی با پوشیدن لباس‌های شخصی مسئولیت قاچاق موشکها را برعهده دارند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حوثی‌ها ویدئوی بزرگترین حمله موشکی خود به عربستان را منتشر کردند

حوثی‌ها در راهپیمایی عظیم: موشک جواب حملات هوایی است

شمار قربانیان مراسم حج در گرمای ۵۱ درجه عربستان از هزار نفر گذشت