دونالد توسک پس از گفتگو با اردوغان: به هیچ مصالحه‌ای دست نیافتیم

Erdogan, Borissov, Tusk, Juncker
Erdogan, Borissov, Tusk, Juncker Copyright Bulgarian Government Press Office/Handout via REUTERS
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رهبران اتحادیه اروپا اعلام کردند که هیچ پاسخ دقیقی از رئیس جمهوری ترکیه در موضوعاتی که منجر به نگرانی آنها شده، از جمله حملات ترکیه به مناطق کرد نشین سوریه و زندانی کردن خبرنگاران دریافت نکرده‌اند.

آگهی

دونالد توسک، رئیس شورای اروپا می‌گوید تنها در صورت مشاهدۀ پیشرفت در روابط آنکارا و بروکسل است که امکان از سرگیری مذاکرات برای الحاق ترکیه به اتحادیه اروپا فراهم خواهد شد.

آقای توسک این سخنان را روز دوشنبه ۲۶ مارس (۶ فروردین) در شهر وارنای بلغارستان، پس از برگزاری نشست دوجانبه میان ترکیه و مقامات اتحادیه اروپا بیان کرد.

در این روز مقامات ترکیه و اتحادیه اروپا به میزبانی بلغارستان گردهم آمدند تا دربارۀ موضوعات چالش برانگیزی از جمله فرسایش حاکمیت قانون در ترکیه از زمان کودتای نافرجام ژوئیه ۲۰۱۶ میلادی، حمله ترکیه به شبه نظامیان کرد در سوریه، تمدید توافقنامه آنکارا و بروکسل در موضوع مهاجرت و پرداخت مبلغ ۳ میلیارد یورو به ترکیه در قبال کنترل حرکت مهاجران به سمت اروپا به گفتگو بنشینند.

این دیدار تنها چند روز پس از آن انجام شد که بار دیگر تنش میان آنکارا و بروکسل بر سر موضوع قبرس و یونان افزایش یافت.

نمایندگان اروپا در این نشست دونالد توسک رئیس شورای اروپا، یان کلود یونکر رئیس کمیسیون اروپا و بویکو بوریسوف نخست‌وزیر بلغارستان بودند که به گفتگو با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه پرداختند.

مقامات اتحادیه اروپا اعلام کرده بودند که اگرچه این اتحادیه نگران پایبندی آقای اردوغان به حاکمیت قانون در داخل ترکیه و اقدامات این کشور در سوریه و شرق مدیترانه است، اما همچنان از اقداماتی که آنکارا در قبال مهاجران سوری انجام می‌دهد، حمایت می‌کند.

گفتگوها در وارنا در حالی آغاز شد که رجب طیب اردوغان پیش از ترک ترکیه تاکید کرده بود که آنکارا همچنان مصر به عضویت کامل در اتحادیه اروپا است و این موضوع «یک هدف استراتژیک» برای این کشور محسوب می‌شود.

آقای اردوغان گفت: «زمان آن رسیده است که اتحادیه اروپا به وعده‌هایش در مقابل ترکیه عمل کند.» او افزود: «آنچه انتظار داریم این است که موانع مذاکره برداشته شود و روند پیوستن به اتحادیه اروپا بار دیگر از سر گرفته شود... ما قطعا اجازه نخواهیم داد که برخی گروهها با عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا به عنوان یک عضو محترم، برابر و کامل مخالفت کنند.»

در پایان این نشست رهبران اتحادیه اروپا اعلام کردند که هیچ پاسخ دقیقی از رئیس جمهوری ترکیه در موضوعاتی که منجر به نگرانی آنها شده، از جمله حملات ترکیه به مناطق کرد نشین سوریه و زندانی کردن خبرنگاران دریافت نکرده‌اند.

دونالد توسک، رئیس شورای اروپا گفت: «ما امروز به هیچ مصالحه‌ای دست نیافتیم اما همچنان امیدوارم که چنین چیزی در آینده ممکن شود. تنها پیشرفت در این موضوعات است که به ما اجازه خواهد داد تا روابط میان ترکیه و اتحادیه اروپا را بهبود بخشیم؛ از جمله روند الحاق به این اتحادیه را.»

با این وجود رئیس شورای اروپا تاکید کرد: «نشست امروز به ما نشان داد که اگرچه در حال حاضر روابط ما دوران سختی را سپری می‌کند اما در موضوعاتی که با یکدیگر همکاری داریم، همکاری خوبی داریم.» او افزود: «ما آمادگی خود را برای ادامۀ گفتگوها و همکاری دو جانبه برای غلبه بر مشکلات کنونی به منظور به فعل درآوردن پتانسیل‌های موجود در روابط مشترکمان اعلام می‌کنیم.»

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

موضع رئیس شورای اروپا در قبال تحولات خلیج فارس: گاهی بهتر است که مداخله‌ نشود

رئیس شورای اروپا: «آمریکای عزیز، قدر متحدانت را بدان، که زیاد هم نیستند»

علی‌اف در دیدار با اردوغان: جنگ به حل و فصل مشکل تاریخی قره‌باغ کمک کرد