Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

فرزند کاووس سید امامی: مادرم همچنان امکان خروج از کشور را ندارد

کاووس سید امامی
کاووس سید امامی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مهران سید امامی در مورد ادعاهای مطرح شده در مورد «اعتراف» پدرش می گوید: «حتی اگر یک صدم درصد هم چنین اعترافی صورت گرفته باشد زیر فشار بوده است. او تحت شکنجه های فیزیکی و روانی قرار داشت.»

آگهی

همسر کاووس سید امامی، یکی از فعالان محیط زیست که روز ۱۹ بهمن گذشته در زندان جان سپرد همچنان امکان خروج از ایران را ندارد.

مهران سید امامی، فرزند کاووس سید امامی در گفتگو با یورونیوز تاکید کرد که تاکنون پیگیری های مادرش در مورد علت عدم امکان خروجش از کشور بی نتیجه بوده است.

مریم ممبینی، همسر کاووس سید امامی قرار بود روز ۱۶ اسفند به همراه فرزندانش از ایران خارج شود. با این حال مقامات ایران در آخرین لحظات در فرودگاه از خروج همسر کاووس سید امامی از ایران جلوگیری کردند. مهران و رامین سید امامی، دو فرزند مریم ممبینی موفق به خروج از ایران شدند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مهران سید امامی در مورد جلوگیری از سفر مادرش می گوید: « ما واقعا منتظر نبودیم چنین اتفاقی بیفتد. درست است که همچنان تحت کنترل بودیم و قاعدتا تلفن هایمان کنترل بود و در داخل خانه هم میکروفن کار گذاشته بودند. اما انتظار چنین چیزی را نداشتیم. قاعدتا آنها خبر داشتند که ما قصد سفر داریم.»

فرزند سید امامی در ادامه تاکید کرد که گذرنامه مریم ممبینی، مادرش همچنان به وی تحویل داده نشده است. به گفته وی اداره گذرنامه ایران از مادرش خواسته است برای پیگیری دلایل ضبط گذرنامه اش به دادسرای شهید مقدس (اوین) مراجعه کند. امری که به گفته مهران سید امامی به دلیل درگذشت پدرش در زندان اوین برای مادرش «دشوار» و تاکنون بی نتیجه بود.

کاووس سید امامی

بازداشت کاووس سید امامی

کاووس سید امامی روز چهارم بهمن به همراه چند تن دیگر از فعالان محیط زیست دستگیر شد. او استاد دانشگاه امام صادق و دارای دو تابعیت ایرانی و کانادایی بود.

مهران سید امامی در مصاحبه خود با یورونیوز از اتهامات وارده به پدرش پس از بازداشت ابراز بی اطلاعی کرد. او بر دستگیری پدرش بدون «هیچگونه سند و مدرک و شواهد» تاکید می کند.

وی در مورد بازداشت پدرش می گوید: «از روی احترام به روند قانونی و از آنجا که مطمئن بودیم پدرمان هیچ گناهی مرتکب نشده است تصمیم گرفتیم اعتراضی نکنیم. امیدوار بودیم که او زود آزاد می شود.»

پیگیری خانواده کاووس سید امامی پس از درگذشت وی

کاووس سید امامی تنها ۱۵ روز پس از بازداشت در روز ۱۹ بهمن در زندان اوین درگذشت. مقامات ایران علت درگذشت او را «خودکشی» اعلام کردند.

مهران سید امامی تاکید می کند که مسئولیت جان پدرش از زمانی که دستگیر شد با «مسئولان زندان اوین» بوده است.

او خاطرنشان می کند که ماجرای رسیدگی به مرگ پدرش در زندان و عدم امکان خروج مادرش از ایران تنها جنبه «انسانی» دارد. به گفته او خانواده کاووس سید امامی این پرونده را «سیاسی» نمی دانند.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران پس از درگذشت کاووس سید امامی هیاتی چهار نفره متشکل از وزیران کشور، اطلاعات، دادگستری و معاون حقوقی رئیس جمهوری را مامور پیگیری و ارائه گزارش در مورد دلایل مرگ کاووس سید امامی در زندان اوین کرد. این هیات تاکنون به طور علنی گزارشی ارائه نکرده است.

طرح اتهام «جاسوسی» علیه کاووس سید امامی

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران چند روز پس از درگذشت کاووس سید امامی او و دیگر فعالان بازداشت شده محیط زیست را به همکاری اطلاعاتی با آمریکا و اسرائیل متهم کرد. وی به طور مشخص کاووس سید امامی را به میزبانی از یک افسر اطلاعاتی آمریکا نیز متهم کرده بود.

مهران سید امامی در مورد اتهامات مطرح شده علیه پدرش می گوید از طریق صدا و سیما و برخی رسانه ها از طرح اتهام «جاسوسی» علیه پدرش آگاهی یافته است.

او در مورد ادعاهای مطرح شده در مورد «اعتراف» پدرش می گوید: «حتی اگر یک صدم درصد هم چنین اعترافی صورت گرفته باشد زیر فشار بوده است. او تحت شکنجه های فیزیکی و روانی قرار داشت.»

او در عین حال خاطرنشان می کند که تاکنون هیچ مدرکی دال بر اعتراف احتمالی پدرش ارائه نشده است.

به گفته فرزند کاووس سید امامی خانواده او تاکنون از «مسئولان اوین» و «صدا و سیمای» ایران به دلیل پخش یک برنامه تلویزیونی درباره این فعال محیط زیست شکایت کرده اند.

وی ضمن اشاره به مشکلاتی که وی و خانواده اش برای برگزاری مراسم خاکسپاری و ترحیم با آن روبرو بودند اعلام کرد که خانواده کاووس سید امامی از برگزاری مراسم چهلم او صرف نظر کردند.

آگهی

او اولویت کنونی خانواده اش را خروج مادرش از ایران و حضور در کنار فرزندان خود عنوان کرد. 

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کاوه مدنی به ایران برنگشت

نگاهی به ۶ «سرباز نظام»؛ دوئل اصول‌گرایانه قالیباف و جلیلی یا اصلاح‌طلبی پزشکیان؟

شش نامزد مورد تائید نظام برای انتخابات ریاست جمهوری؛ لاریجانی و احمدی‌نژاد بار دیگر رد صلاحیت شدند