ترکیه: کنترل کامل منطقه عفرین سوریه را به دست گرفتیم

تانک های ترکیه در عفرین سوریه
تانک های ترکیه در عفرین سوریه Copyright رویترز
نگارش از Euronews با استفاده از  Reuters, AFP
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بنا به اعلام سازمان ملل متحد عملیات ترکیه در خاک سوریه حدود ۱۶۷ هزار نفر را مجبور به ترک محل سکونت خود کرده است.

ارتش ترکیه روز شنبه اعلام کرد «کنترل کامل» منطقه عفرین در شمال غرب سوریه را به دست گرفته است.

آگهی

بنا به اعلام نیروهای نظامی ترکیه تمامی روستاهای منطقه عفرین از «تروریست ها» پاکسازی شده است. رئیس ستاد مشترک ارتش ترکیه تنها ساعاتی پیش از اعلام این خبر از سوی ارتش گفته بود که نیروهای این کشور همچنان باید کنترل چند روستا در منطقه عفرین را در اختیار بگیرند.

وی در عین حال تاکید کرده بود که ارتش ترکیه اگر به دنبال حفظ جان غیرنظامیان نبود می توانست عملیات در منطقه عفرین را زودتر به پایان برساند.

عملیات آنکارا در خاک سوریه که از روز ۲۰ ژانویه (۳۰ دی) آغاز شد مورد انتقاد کشورهای اروپایی و گروههای مدافع حقوق بشر قرار گرفته است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

از سوی دیگر رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در گفتگویی تلفنی با امانوئل ماکرون، همتای فرانسوی خود از «ادعاهای مطرح شده» در مورد عملیات کشورش در خاک سوریه ابراز ناخرسندی کرد. آقای ماکرون با ابراز نگرانی از وضعیت حاکم بر این منطقه خواستار فراهم شدن امکان ارسال کمک های بشردوستانه به عفرین شده است.

فرانسه و آمریکا ماه گذشته خواستار توقف عملیات ارتش ترکیه در خاک سوریه شده بودند. آنکارا ضمن رد درخواست پاریس و واشنگتن تاکید کرده بود که به دنبال مقابله با «تروریست ها» در خاک سوریه است. ترکیه گروه کرد یگان های مدافع خلق را گروهی «تروریستی» می داند.

بنا به اعلام سازمان ملل متحد عملیات ترکیه در خاک سوریه حدود ۱۶۷ هزار نفر را مجبور به ترک محل سکونت خود کرده است. از سوی دیگر سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده است که به دنبال درگیری های اخیر در عفرین از چهار بیمارستان این شهر اکنون تنها امکان استفاده از یکی از آنها وجود دارد.

بیشتر بخوانید:

منابع بیشتر • Dailysabah

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نگرانی های روزافزون از حضور جنگجویان خارجی حامی کردها در جبهه عفرین

تظاهرات ضد اسد در سوریه؛ شلیک نیروهای امنیتی حزب بعث به معترضان در شهر سویدا

گوشه‌ای از اعتراضات دُروزی‌های سوریه به گرانی بنزین