تظاهرات در شهرهای اروپا برای محکومیت تهاجم نظامی آنکارا به عفرین

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
تظاهرات در فرانکفورت آلمان برای حمایت از کردهای سوریه
تظاهرات در فرانکفورت آلمان برای حمایت از کردهای سوریه

دهها هزار نفر روز شنبه در چندین شهر اروپایی از جمله پاریس در اعتراض به تهاجم نظامی ترکیه به منطقه کرد نشین عفرین در شمال سوریه دست به تظاهرات زدند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از سخنگوی تشکل موسوم به «شورای دمکراتیک کرد در فرانسه» شمار افراد شرکت کننده در تظاهرات روز شنبه در شمال پاریس را چهار هزار نفر اعلام و تصریح کرد تظاهرکنندگان در پشت پارچه نوشته ای حرکت می کردند که بر روی آن شعاری در محکومیت «پاکسازی نژادی رژیم ترکیه و مزدوران جهادی آنها در عفرین» درج شده بود.

یکی از بنیانگذاران تشکل «شورای دمکراتیک کرد در فرانسه» که در این اجتماع حضور داشت ضمن ابراز تاسف از سکوت جامعه بین المللی در قبال این تهاجم نظامی خاطرنشان کرد: « ما درعفرین با حملات وحشیانه دولت ترکیه و متحدان جهادی اش روبرو هستیم و از خود دفاع می کنیم.»

بیشتر بخوانید: زن بریتانیایی مبارز در کنار نیروهای کُرد در عفرین کشته شد

تظاهرات در بروکسل در اعتراض به حمله نظامی ترکیه به عفرین

تجمعات مشابهی نیز روز شنبه در آلمان، بریتانیا، بلژیک، سوئد و چند کشور دیگر برای جلب توجه جامعه جهانی و محکومیت تهاجم نظامی به عفرین برگزار شد.

آنکارا از روز بیستم ژانویه برای جلوگیری از نفوذ شبه نظامیان کرد و دور کردن «یگان های مدافع خلق» از نزدیکی مرزهای خود، عملیاتی را موسوم به «شاخه زیتون» در خاک سوریه آغاز کرد که در نهایت یکشنبه گذشته به تصرف شهر عفرین منجر شد.

بیشتر بخوانید: ترکیه: کنترل کامل منطقه عفرین سوریه را به دست گرفتیم

به گزارش سازمان ملل متحد بیش از یکصد و شصت هزار نفر پس از نفوذ نیروهای ترکیه به شمال خاک سوریه از این مناطق کردنشین گریخته اند.

ترکیه از سال ۲۰۱۲ میلادی و همزمان با قدرت گیری «یگان های مدافع خلق» در سوریه نگران نفوذ این نیروهای کرد در مرز دو کشور بود. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه بارها از «یگان های مدافع خلق» تحت عنوان «تروریست» یاد کرده است.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه روز شنبه در تماس تلفنی با همتای خود، رجب طیب اردوغان، ضمن ابراز نگرانی از وضعیت حاکم بر مناطق شمالی سوریه خواستار فراهم شدن امکان ارسال کمک های بشردوستانه به عفرین شده است.

تظاهرات در بروکسل در اعتراض به حمله نظامی ترکیه به عفرین

بیشتر بخوانید:

اردوغان: عفرین به کنترل کامل ما درآمده است

نیروهای ترکیه در عفرین مجسمه کاوه را پایین کشیدند و پرچم ترکیه را برافراشتند