Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سارکوزی: دارو دسته قذافی را در هم خواهم شکست

سارکوزی: دارو دسته قذافی را در هم خواهم شکست
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سارکوزی در مصاحبه تلویزیونی پنج شنبه شب خود اتهام زنندگان خود را «دارو دسته قذافی، دسته آدم‌کش ها» خواند و گفت که آنها «در هم خواهد شکست.»

آگهی

وکیل نیکولا سارکوزی اعلام کرد که رئیس جمهوری پیشین فرانسه خواهان تجدیدنظر در حکم منع ملاقات با متهمان کلیدی پرونده دریافت رشوه از مقامات دولت سابق لیبی یا سفر به این کشور و دیدار با متحدان خود تا پایان روند بررسی اتهامات قضایی است.

از سوی دیگر آقای سارکوزی در مصاحبه تلویزیونی پنج شنبه شب خود اتهام زنندگان خود را «دار و دسته قذافی، دسته آدم‌کش ها» خواند و گفت که آنها «در هم خواهد شکست.» این سیاستمدار ۶۳ ساله فرانسوی ضمن «شرارت‌بار» خواندن اتهامات افزود که دادگاه مدرک عینی علیه وی در دست ندارد.

بیشتر بخوانید:

نیکولا سارکوزی در این برنامه خبر شبانگاهی تلویزیون فرانسه که ۶/۹ میلیون نفر بیننده داشت، گفت: «نمی‌دانید که چقدر این مساله برای من جدی است. حتی اگر یک سال یا دو سال یا ده سال بطول بینجامد، من این باند را در هم خواهم شکست.»

دستور صادر شده برای آقای سارکوزی پس از دو روز بازجویی، وی را از سفر به لیبی، تونس و آفریقای جنوبی منع می‌کند. رئیس جمهوری پیشین فرانسه همچنین اجازه ملاقات با اعضای خانواده قذافی، سرویس اطلاعاتی لیبی و از سوی دیگر متحدان کلیدی خود نظیر کلود گئان و بریس هورتفو که دو وزیر کابینه‌اش بودند را نیز نخواهد داشت.

نیکولا سارکوزی که به‌ اتهام دریافت پول از معمر قذافی، رهبر سابق لیبی برای تامین مالی کارزار انتخاباتی سال ۲۰۰۷ احضار شده و مورد بازجویی پلیس قضایی قرار گرفته بود، چهارشنبه شب نیز در دفاع از خود، ادعاهای خانواده قذافی را «افترا» و «تشویش اذهان» خوانده بود.

وی همچنین گفته بود: «چگونه می‌توانید بگوئید که من در جهت منافع دولت لیبی (رژیم قذافی) عمل کرده‌ام؟ من بودم که مجوز حمله به قذافی را از سازمان ملل گرفتم و بدون تعهد و تلاش سیاسی من احتمالا آن رژیم هنوز بر مسند قدرت بود.»

آقای سارکوزی که دهم مارس سال ۲۰۱۱ میلادی جنگنده‌های فرانسه را برای حمله به دولت معمر قذافی به لیبی فرستاده بود می‌گوید که از انتخابات سال ۲۰۰۷ تا آن‌ زمان هیچ گونه ادعای دریافت پولی مطرح نبود و «اظهارات قذافی و خانواده وی دقیقا از روز ۱۱ مارس ۲۰۱۱ آغاز شد.»

رئیس پیشین دولت فرانسه گفته است: «شما فکر می‌کنید که اگر من چیزی برای مخفی کردن داشتم آنقدر احمق و بیفکر بودم که به کسی حمله کنم که به من کمک مالی کرده بود؟ چرا باید چنین ریسکی کنم؟»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ارتباط «میمون» با رمان آگاتا کریستی؛ انتقادها از سخنان «نژادپرستانه» سارکوزی

نیکولا سارکوزی در دادگاه تجدیدنظر هم به زندان محکوم شد

صدورکیفرخواست تازه علیه سارکوزی برای مشارکت در به انحراف کشاندن پرونده دریافت کمک مالی از لیبی