دونالد ترامپ تهدید کرد که لایحۀ بودجۀ کنگره را وتو خواهد کرد

United States Capitol
United States Capitol
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تهدید به وتو، جمهوریخواهان را که اکثریت را در دو مجلس سنا و نمایندگان آمریکا در اختیار دارند، شگفت زده کرده است. آنها بر این باور بودند که آقای ترامپ این لایحه را تایید خواهد کرد بویژه آنکه بودجۀ اختصاص یافته به بخش‌های نظامی در این لایحه بطور قابل توجهی افزایش یافته بود.

آگهی

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا روز جمعه تهدید کرد که لایحه بودجه ۱.۳ تریلیون دلاری این کشور را که بامداد جمعه توسط سنای آمریکا تصویب شد، وتو خواهد کرد.

او اعلام کرد که این لایحه راه حلی برای مهاجرانی که از کمکهای برنامۀ «داکا» استفاده می‌کنند، در نظر نگرفته و بودجۀ لازم برای ساخت دیوار مرزی میان این کشور و مکزیک را نیز تامین نکرده است.

برنامۀ محافظت از کودکان مهاجر مشهور به داکا (DACA) از کودکانی که توسط والدینشان بطور غیرقانونی به آمریکا آورده شده بودند و اکنون در معرض خطر اخراج قرار داشتند، محافظت می‌کرد. این برنامه در سال ۲۰۱۲ میلادی توسط باراک اوباما تایید شد و از آن زمان توانست از اخراج حدود ۸۰۰ هزار کودک و نوجوان جلوگیری و از حق کار قانونی آنها حمایت کند.

دونالد ترامپ پیش از این در ماه سپتامبر اعلام کرده بود که به این برنامه پایان خواهد داد.

رئیس جمهوری آمریکا در یک پیام توییتری دربارۀ لایحه چندگانۀ تخصيص بودجه (Omnibus Spending Bill) نوشت: «من در نظر دارم این لایحه را وتو کنم؛ به این دلیل که ۸۰۰ هزار دریافت کنندۀ کمکهای داکا بطور کامل توسط دموکراتها رها شده‌اند (حتی به آنها در این لایحه اشاره‌ای نشده است) و بودجۀ ساخت دیوار مرزی که برای دفاع ملی ما ضروری است نیز بطور کامل تامین نشده است.»

این پیام توییتری جمهوریخواهان را که اکثریت را در دو مجلس سنا و نمایندگان آمریکا در اختیار دارند، شگفت زده کرد. آنها بر این باور بودند که آقای ترامپ این لایحه را تایید خواهد کرد بویژه آنکه بودجۀ اختصاص یافته به بخش‌های نظامی در این لایحه بطور قابل توجهی افزایش یافته بود.

یک روز پیش از این نیز کاخ سفید اعلام کرده بود که رئیس جمهوری آمریکا این بودجه را تایید خواهد کرد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دموکراتها و جمهوریخواهان کنگره بر سر بودجه آمریکا توافق کرده اند

دادستان‌های آمریکا: خبرچین اف‌بی‌آی اطلاعات دروغین درباره بایدن‌ها را از روسیه دریافت کرده بود

ماجرای مرموز کشف پای قطع شده یک انسان در متروی نیویورک