کشته شدن ۲۲ نفر در بمباران و آغاز خروج شورشیان از غوطه شرقی

Access to the comments نظرها
نگارش از Ilia Nick
کشته شدن ۲۲ نفر در بمباران و آغاز خروج شورشیان از غوطه شرقی

دست‌کم ۲۲ تن در بمباران روز پنجشنبه غوطه شرقی کشته شدند. به گفته سازمان دیدبان حقوق بشر سوریه این افراد ضمن بمباران مواضع شورشیان از سوی ارتش سوریه جان باختند.

۱۶ تن از این شهروندان فقط در منطقه زملکا کشته شدند. سازمان دیده‌بان حقوق بشر سوریه، ارتش این کشور و همدستان روس آن را مسئول این حملات مرگبار بر می‌شمارد حال آنکه مسکو انحام هرگونه حمله در غوطه شرقی را انکار کرده است.

از سوی دیگر تلویزیون دولتی سوریه اعلام کرد ۱۸۲ شهروند و ۲۷ تن از شورشیان، روز پنجشنبه توانستند با کمک معبری که دولت ایجاد کرده، از منطقه حرستا که همچنان زیر کنترل شورشیان است خارج شوند.

از سوی دیگر سازمان دیده‌بان حقوق بشر سوریه روز گذشته اعلام کرده بود ۲۰ تن که دست‌کم ۱۶ کودک در میان آنان بودند در حمله هوایی به نزدیکی یک مدرسه در استان ادلب جان باختند. به گفته این سازمان این کودکان بیش از ۱۱ سال نداشتند و هنگام حمله، در حال خارج شدن از مدرسه بودند. 

بیشتر بخوانید:

همچنین شورشیان ۱۳ سرباز سوری را در ازای رهایی ۵ تن از شورشیان آزاد کردند.‌ واحد رسانه‌ای حزب الله پیشتر اعلام کرده بود این اقدام نخستین گام در راستای توافقی است که در منطقه حرستا میان دولت و شورشیان صورت گرفته است.

سربازان ارتش سوریه کمکهای روسیه را میان گریختگان از غوطه توزیع می‌کنند

در هفته‌های گذشته و با تشدید حملات دولت سوریه به غوطه شرقی دهها هزار تن از ساکنان این منطقه توانسته‌اند از آن خارج شوند. به گزارش خبرگزاری روسیه روز پنجشنبه نیز ۵ هزار تن دیگر از ساکنان این منطقه تخلیه شدند. اما سازمان ملل متحد وضعیت این افراد را «فاجعه‌بار» توصیف کرده و افزوده است که بسیاری از آنان در سرپناه‌های موقت زندگی می‌کنند.