Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

اوموآموا؛ جسمی فضایی از منظومه شمسی دیگر

 اوموآموا؛ جسمی فضایی از منظومه شمسی دیگر
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اوموآموا احتمالا بخشی از یک سیستم به نام ستاره دوتایی است که در آن دو ستاره نزدیک به هم به دور یک مرکز مشترک میان خود گردش می‌‌کنند.

آگهی

اخترشناسان با کمک تلسکوپی در ایستگاه فضایی هاوایی از سقوط یک جسم بزرگ فضایی استوانه‌ای شکل که با سرعت ۱۹۶ هزار مایل (۳۱۵ هزار کیلومتر) در ساعت در فضای منظومه شمسی در حرکت است، خبر دادند.

برخی معتقد بودند که این جسم ۴۰۰ متری یک فضاپیمای متعلق به موجودات فضایی است در حالی که برخی دیگر آن را یک ستاره دنباله‌دار می‌دانستند. اکنون، به نظر می‌رسد که این جسم سخت که به نام «اوموآموا (Oumuamua)» خوانده می‌شود یک سیارک بین‌ ستاره‌ای است.

دکتر آلن جکسون، یک اخترشناس در دانشگاه تورنتو به خبرگزاری ان‌بی‌سی گفت: «ما تاکنون جسمی که از یک سیستم ستاره‌ای دیگر تا این حد به زمین نزدیک شود ندیده‌ایم و مشاهده این جسم فضایی برای ما بسیار هیجان‌انگیز است.»

آقای جکسون و همکارانش برای درک بهتر از اوموآموا با استقاده از کامپیوتر، دو هزار مدل «ستاره دوتایی (Binary star)» را شبیه‌سازی کردند که نتیجه آن در ماهنامه انجمن سلطنتی نجومی منتشر شد.

ستاره دوتایی به یک سامانه ستاره‌ای اطلاق می‌شود که در آن دو ستاره نزدیک به هم به دور مرکز مشترک میان خود گردش می‌‌کنند.

این تیم تحقیقاتی متوجه شدند که اوموآموا و ۹۵ درصد از اجسام مشابه آن که پیرو مدل ستاره دوتایی از طریق فعل و انفعالات گرانشی یکدیگر را دفع می‌کنند و هر بخش آن به یک سمت می‌رود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

آلن جکسون در باره سن این جسم سخت چنین می‌گوید: «اوموآموا ممکن است از یک سیستم ستاره‌ای دور آمده باشد و ممکن است هزاران میلیون سال از عمر تشکیل آن بگذرد اما به دلیل آنکه زمانی کشف شد که در حال خروج از دید ما بود، اطلاعاتمان در مورد آن بسیار کم است.»

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

درگذشت چهارمین انسانی که قدم بر کره ماه گذاشت

تلسکوپ فضایی هابل به تدریج بازنشسته می‌شود

کاوشگر فضایی چین با موفقیت روی نیمه تاریک ماه فرود آمد