برزخ بی‌پایان پناهجویان سودان جنوبی

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
 برزخ بی‌پایان پناهجویان سودان جنوبی

عبور از مرزها برای فرار از جنگ و جنایات بی‌پایان سودان جنوبی، آرامش به ارمغان نمی‌آورد. پناهجویان اهل سودان جنوبی بعد از سفری سخت و گذر از مسیرهای صعب‌العبور وارد دیگر کشورهای جنگ‌زده و فقیرآفریقا می‌شوند. یکی از این کشورها جمهوری آفریقای مرکزی است که سال‌هاست دستخوش مبارزه گروه‌‌های مسلح برای به دست آوردن کنترل این کشور است. نیمی از جمعیت این کشور تنها با کمک‌های بشر دوستانه روزگار می‌گذرانند.

شهر ابو که در جنوب شرقی جمهوری آفریقای مرکزی قرار دارد، میزبان حدود ۲۰۰۰ پناهندجوی سودان جنوبی است که در اردوگاه‌‌های پناهجویان سازمان ملل متحد اسکان داده شده‌اند. اما زندگی در این اردوگاه‌ها با صلح و آرامش همراه نبوده‌ است. یکی از این پناهجویان به نام نیکولاس آنتونی به خبرگزاری فرانسه می‌گوید:«خیلی‌‌ها در این کمپ‌ها در حال جان‌کندن هستند».

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

موسی والنتینو، پناهنجوی دیگری می‌گوید:«ما باید قاشق و چنگال‌هایی که سازمان ملل به ما داده‌ است را بفروشیم تا بتوانیم چیزی برای خوردن بخریم».

پناهجویان ساکن این اردوگاه‌‌ها بین خصومت مردم محلی و تهدید گروه‌های مسلح گیر افتاده‌اند. تلاش برخی از پناهنجویان برای یافتن کار ناکام مانده است. پناهنجویان می‌گویند که اهالی جمهوری آفریقای مرکزی به آنها گفته‌اند که سودانی‌ها حق کار کردن در کشورشان را ندارند. پناهنجویانی که کار کرده‌اند نتوانسته‌اند بابت زحمتی که کشیده‌اند حق‌الزحمه‌ای دریافت کنند.

کودکان نشسته بر زمین در کلاس درس موقتی در اردوگاه پناهندگان جوبا- سودان جنوبی

برخی از پناهجویان سعی کرده‌اند تا زمین‌های خالی را شخم بزنند و با کشاورزی مایحتاج اولیه خود را تامین کنند ولی محلی‌ها بعد از آماده‌سازی زمین به پناهجویان می‌گویند که آنها صاحبان زمین نیستند.

بعضی پناهجویان می‌گویند می‌خواهند این منطقه را ترک کنند ولی نباید خیلی دور شوند، چرا که شورشيان "ارتش مقاومت لرد" بعد از فرار از اوگاندا در جمهوری آفریقای مرکزی مستقر شده‌اند.

خشونت‌های فرقه‌ای سراسر جمهوری آفریقای مرکزی را بعد از سرنگونی رییس جمهور مسیحی توسط نیروهای شورشی مسلمان سلکا در سال ۲۰۱۳، در برگرفته‌است.

بیشتر بخوانید: پاداش ۹هزار دلاری برای هر اسرائیلی که به اخراج پناهجویان آفریقایی کمک کند