Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

عذرخواهی فیسبوک از سانسور بالاتنه لخت «ماریان» فرانسه

عذرخواهی فیسبوک از سانسور بالاتنه لخت «ماریان» فرانسه
Copyright  Jean-Pol GRANDMONT
Copyright  Jean-Pol GRANDMONT
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«تنها نیم ساعت بعد از شروع تبلیغات اینترنتی این نمایش، فیسبوک با اعلام این‌که آگهی شامل تصاویر مبتذل است، آن را حذف کرد».

آگهی

فیسبوک در اطلاعیه‌ای از سانسور کردن بالاتنه لخت «ماریان» که سمبل فرانسه است عذر خواهی کرد. تصویر «ماریان» در تابلوی «آزادی هدایتگر مردم» در آگهی نمایشی که در پاریس در حال اجراست، استفاده شده بود. جویسلین فیورینا، کارگردان این نمایش به خبرگزاری فرانسه گفت:«تنها نیم ساعت بعد از شروع تبلیغات اینترنتی این نمایش، فیسبوک با اعلام اینکه آگهی شامل تصاویر مبتذل است، آن را حذف کرد».

کارگردان نمایش اما ناامید نشد. آقای فیورینا بلافاصله همان آگهی را با اعمال تغییراتی در فیسبوک منتشر کرد. او این‌بار بالاتنه لخت «ماریان» را با نواری پوشاند که روی آن نوشته شده بود:«سانسور شده توسط فیسبوک». فیسبوک آگهی جدید را حذف نکرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

«ماریان» در تابلوی «آزادی هدایتگر مردم» اثر اوژن دولاکروا یکی از تاثیرگذارترین آثار مربوط به انقلاب ۱۸۳۰ فرانسه است. «ماریان» زنی نیمه برهنه که سمبل آزادی است به همراه پرچم فرانسه در یک دست و اسلحه‌ای در دست دیگر در صف اول انقلابیون است.

مدیر دفتر پاریس فیسبوک در اطلاعیه‌ای بابت سانسور «ماریان» عذرخواهی کرد. در این اطلاعیه آماده است:« تابلوی «آزادی هدایتگر مردم» از جایگاه ویژه‌ای در فیسبوک برخوردار است و بنابراین صاحب این آگهی می‌تواند تبلیغ خود را منتشر کند».

در سال‌های اخیر، فیسبوک بارها به علت اعمال سانسور و محدود کردن آزادی بیان زیر تیغ انتقاد قرار گرفته است.

این اولین بار نیست که فیسبوک آثار هنری را به عنوان تصاویر پورن تشخیص می‌دهد و سانسور می‌کند. چندی پیش فیسبوک حساب یک کاربر فرانسوی که عکسی از تابلوی ‌«منشاء جهان» اثر «گوستاو کوربه» را به اشتراک گذاشته بود، بست. این کاربر فرانسوی که استاد تاریخ هنر است از فیسبوک به علت «سانسور و محدود کردن آزادی بیان» شکایت کرده است. وکیل این کاربر معتقد است که تابلوی ‌«منشاء جهان» یک میراث فرهنگی است و باید از حق انتشار آن دفاع کرد.

بیشتر بخوانید:تصویر مجسمه «ونوس ویلندورف» از فیسبوک حذف شد

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«ابزار اعتراض»؛ هنرمندان زن در اسپانیا از حق هنرنمایی با بالاتنه برهنه دفاع می‌کنند

دستاورد تازه جنبش «نوک پستان‌ها را آزاد کنید»؛ فیسبوک و اینستاگرام جلوی زنان کوتاه آمد

دیوان‌عالی آمریکا با بازنگری در قانون منع برهنگی بالاتنه زنان مخالفت کرد