افرایش فشارها بر فیسبوک: کمبریج آنالیتیکا حریم خصوصی ۵۰ میلیون کاربر را نقض کرده است

افرایش فشارها بر فیسبوک: کمبریج آنالیتیکا حریم خصوصی ۵۰ میلیون کاربر را نقض کرده است
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فیسبوک در واکنش به این اتهام حساب کاربری کمبریج آنالیتیکا را مسدود کرد.

آگهی

حساب کاربری کمبریج آنالیتیکا، به نقض حریم خصوصی ۵۰ میلیون نفر از کاربران شبکه اجتماعی فیسبوک در راستای تبلیغ برای کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ در انتخابات سال ۲۰۱۶ متهم شده است. مقام‌های آمریکایی می‌گویند فیسبوک از این قضیه مطلع بوده اما واکنشی نشان نداده است.

کمبریج آنالیتیکا، یک شرکت خصوصی است که در زمینه واکاوی و پردازش داده در زمینه انتخابات فعالیت می‌کند. این شرکت به عنوان یکی از شاخه‌های شرکت بریتانیایی آزمایشگاه‌های ارتباطات استراتژیک (CLS) برای مشارکت در سیاست‌های آمریکا در سال ۲۰۱۳ احداث شد. این شرکت در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده در سال ۲۰۱۶ و همچنین همه‌پرسی عضویت بریتانیا در اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۶ فعالیت داشت.

این مساله سبب شد که برخی از سیاستمداران آمریکایی و بریتانیایی نسبت به عملکرد فیسبوک و شیوه مرافبت از حریم خصوصی افراد در این شبکه اجتماعی واکنش نشان دهند.

بیشتر بخوانید:

مارکو روبیو، سناتور جمهوری‌خواه در گفتگو با خبرگزاری ان‌بی‎سی اظهار داشت که برخی کارزارهای اینترنتی به سرعت پیش می‌روند و به همین علت مسئولیت‌ها و تعهدات خود را به درستی انجام نمی‌دهند.

همچنین وقتی خبرنگاران سی‌ان‌ان از رند پال، سناتور جمهوری‌خواه پرسیدند که آیا مردم می‌توانند به شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک اعتماد کنند، در پاسخ گفت: «مردم باید ببینند که آیا آن شبکه اجتماعی قانون‌شکنی کرده است یا خیر. قطعا حریم خصوصی هر آمریکایی باید حفظ شود.»

دامین کالینز، سیاستمدار محافظه کار بریتانیایی و رئیس گروه فرهنگ، رسانه و ورزش مجلس عوام بریتانیا نیز در این باره گفت: «اطلاعات کاربران بدون رضایت آنها برداشته شده است و سپس توسط شخص ثالت پردازش شده و برای حمایت از کارزار انتخاباتی بکار رفته است. فیسبوک در این باره و همچنین دخالت کمبریج آنالیتیکا اطلاع داشته است و تعمدا از پاسخگویی نسبت به این مساله سرباز زده است.»

فیسبوک در واکنش به این اتهام حساب کاربری کمبریج آنالیتیکا را مسدود کرد اما مقامات آن هنوز به طور رسمی در مورد این ادعا اظهار نظر نکرده‌اند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

'جریمه ۵ میلیارد دلاری فیسبوک' برای نقض حریم شخصی میلیون‌ها کاربر

فیسبوک ویدئوی مهاجرستیزانه سیاستمدار مجار را حذف کرد