ولادیمیر پوتین هرگونه دخالت روسیه در ماجرای مسموم شدن جاسوس دوجانبۀ روس را رد کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
ولادیمیر پوتین هرگونه دخالت روسیه در ماجرای مسموم شدن جاسوس دوجانبۀ روس را رد کرد

رئیس جمهوری روسیه در اولین واکنش به اتهامات مطرح شده علیه خود در ماجرای مسموم شدن سرگی اسکریپال، جاسوس دوجانبۀ روس هرگونه دخالت کشورش را در این ماجرا رد کرد. 

ولادیمیر پوتین تاکید کرد:«اگر از گاز اعصاب برای مسموم کردن جاسوس سابق روس استفاده شده بود افراد زیادی در این حادثه جان می باختند».

این در حالی‌ است که بوریس جانسون، وزیر خارجۀ بریتانیا روز جمعه اعلام کرده بود که «به احتمال زیاد» ولادیمیر پوتین شخصاً دستور استفاده از گاز اعصاب برای حمله به جاسوس سابق روس را داده است. آقای جانسون گفته بود که نزاع دولت بریتانیا با مردم روسیه و روس‌های مقیم بریتانیا نیست بلکه نزاع لندن با «کرملین و تصمیمات پوتین است». وزیر خارجۀ بریتانیا تاکید کرده بود که این دستور ولادیمیر پوتین بوده است که برای اولین بار پس از جنگ جهانی دوم، از یک گاز عامل اعصاب در خیابان‌های بریتانیا و در خیابان‌های اتحادیه اروپا استفاده شود.

بیشتربخوایند:جانسون: ولادیمیر پوتین شخصاً دستور استفاده از گاز اعصاب را داده است

با این حال رئیس جمهوری روسیه در اولین سخنرانی خود بعد از اعلام پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری این کشور گفت:«روسیه گاز عامل اعصاب ندارد. ما تمام سلاح‌های شیمیایی خود را زیر نظارت نهاد‌های بین‌المللی نابود کردیم».

رئیس جمهوری روسیه در عین حال از آمادگی کشورش برای همکاری با بریتانیا برای تحقیق در مورد مسمومیت سرگی اسکریپال و دخترش خبر داد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید