Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

چالشهای داخلی و خارجی روسیه؛ روزهای سخت پوتین در راه است؟

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews با استفاده از  Reuters, AFP
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس جمهوری ۶۵ ساله روسیه در چهارمین دوره ریاست جمهوری خود با چند چالش عمده در عرصه داخلی و صحنه بین المللی روبرو خواهد بود.

آگهی

ولادیمیر پوتین در حالی برای چهارمین دوره به عنوان رئیس جمهوری روسیه انتخاب شد که او در شش سال آینده با چالشهای مختلفی روبرو خواهد بود. 

او تاکنون بین سالهای ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۸ و ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۸ رئیس جمهوری کشورش بوده است. در فصله بین سالهای ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲ نیز وی عهده دار سمت نخست وزیری بود. 

رئیس جمهوری ۶۵ ساله روسیه در چهارمین دوره ریاست جمهوری خود با چند چالش عمده در عرصه داخلی و صحنه بین المللی روبرو خواهد بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مشکلات اقتصادی

ولادیمیر پوتین پس از به دست گرفتن قدرت در سال ۲۰۰۰ وعده داده بود کشورش با گذر از دوره بحران اقتصادی به ثبات مالی و اقتصادی خواهد رسید. هر چند وی موفق شد ثبات اقتصادی و مالی را به کشورش بازگرداند اما روسیه طی سالهای اخیر با مشکلاتی از جمله رکود اقتصادی و تحریم های اقتصادی کشورهای غربی مواجه شد.

یکی دیگر از معضلات روسیه در عرصه اقتصادی گسترش فقر در این کشور است. بنا به آمارها نزدیک به ۲۰ میلیون نفر از شهروندان روسیه در سال ۲۰۱۶ میلادی زیر خط فقر زندگی می کردند.

بیشتر بخوانید:

رویترز
هواداران ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیهرویترز

ترکیب جمعیتی

یکی از مهمترین چالشهای پیش روی ولادیمیر پوتین در شش سال آینده تغییر ترکیب جمعیتی این کشور خواهد بود. سازمان ملل متحد تخمین می زند که جمعیت مسلمان روسیه تا سال ۲۰۳۰ میلادی به ۲۰ میلیون نفر خواهد رسید. مسلمانان روسیه که در مناطق داغستان و چچن زندگی می کنند با مهاجرت به شهرهای بزرگ جویای کار خواهند بود.

علاوه بر این روسیه در زمینه تغییرات ترکیب جمعیتی با پدیده شکاف نسلی نیز روبرو است. نزدیک به یک سوم جمعیت این کشور پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی متولد شده اند. جوانان و نوجوانان روس هیچ رهبری به جز ولادیمیر پوتین در کشورشان ندیده اند. نسل جوان این کشور خاطره ای از دوران پرتلاطم دهه ۱۹۹۰ و زمامداری بوریس یلتسین ندارد.

نتیجه یک نظرسنجی در میان جوانان ۱۸ تا ۲۴ ساله روسیه نشان می دهد تنها ۱۵ درصد آنها معتقدند ولادیمیر پوتین منافع کشورشان را تامین می کند. در مقابل ۷۴ درصد اعضای این گروه سنی بر این باورند که رئیس جمهوری روسیه مسئول مشکلات کنونی کشورشان است.

رویترز
جشن سالگرد الحاق کریمه به روسیهرویترز

سیاست خارجی

روسیه در سالهای اخیر به مراتب بیشتر از سالهای دهه ۱۹۹۰ و ۲۰۰۰ با کشورهای غربی رویارو شده است. آمریکا پس از بحران اوکراین و الحاق شبه جریزه کریمه به روسیه تحریم هایی را علیه مسکو وضع کرد.

روسیه و کشورهای غربی در مورد جنگ سوریه نیز طی سالهای گذشته با یکدیگر اختلاف داشته اند. با تیرگی روابط مسکو با پایتختهای غربی ولادیمیر پوتین روابط کشورش را با چین و کشورهای خاورمیانه تقویت کرده است.

علاوه بر این اتهاماتی نیز در کشورهای غربی مبنی بر دخالت روسیه در روند انتخابات این کشورها مطرح شده است. در آمریکا تحقیق در مورد تبانی احتمالی کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۶ با روسیه ادامه دارد.

بیشتر بخوانید:

رقابت بر سر جانشینی پوتین

یکی از مهمترین چالشهای پیش روی ولادیمیر پوتین در شش سال آینده می تواند مدیریت انتقال قدرت به جانشین خود باشد. رئیس جمهوری روسیه تاکید کرده است پس از سال ۲۰۲۴ قصد دارد قدرت را واگذار کند. امری که می تواند باعث رقابت بین نزدیکان کرملین برای جانشینی او شود.

یکی از گزینه های پیش روی ولادیمیر پوتین می تواند ترک غیرمترقبه قدرت مانند بوریس یلتسین باشد. رئیس جمهوری پیشین روسیه در روز ۳۱ دسامبر سال ۱۹۹۹ به نفع ولادیمیر پوتین از سمت خود کناره گیری کرد.

بیشتر بخوانید:

رویترز
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیهرویترز

منابع بیشتر • Stratfor, Guardian

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نیمی از جمعیت روسیه بروز جنگی دیگر را قطعی می‌دانند

رویترز: پوتین برای آتش‌بس مشروط در اوکراین اعلام آمادگی کرده است

به فرمان پوتین، چشم در برابر چشم؛ روسیه دست بر اموال خصوصی آمریکایی‌ها می‌گذارد