Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مقامات آمریکایی: ولیعهد عربستان مادرش را از پدرش مخفی کرده است

Mohammad bin Salman
Mohammad bin Salman
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دونالد ترامپ با تایید سیاست‌های جدید محمد بن سلمان وی را یک متحد نزدیک کشورش در رابطه با استراتژی‌های منطقه خاورمیانه خوانده است. با این حال، بسیاری از مقامات آمریکایی نگرانند که تدابیر تهاجمی وی از جمله کشمکش‌های او در رابطه با ایران و لبنان، سبب بی‌ثباتی بیشتر خاورمیانه شود.

آگهی

به گزارش شبکه ان‌بی‌سی، مقامات ایالات متحده آمریکا مدعی شده‌اند که وی از دو سال پیش تاکنون مانع شده است پدر و مادرش با یکدیگر دیدار کنند.

تحولاتی که در زمینه حقوق زنان با دستور محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در سال گذشته میلادی رخ داد، وی را به یک چهره جنجالی در جهان تبدیل کرد که بر خلاف پدر و نیاکان خود نسبت به مساله زنان تفکر متفاوتی دارد. با این حال، این مساله که وی مانع از دیدار والدینش با یکدیگر شده، سوالات بسیاری را برانگیخته است.

در طی سال‌های گذشته، بارها از شاهزاده در مورد مکان زندگی فهده بنت سلطان، مادرش پرسیده شده و وی پاسخ‌های متفاوتی را ارائه کرده است.او مدعی شده که مادرش، سومین همسر ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان سعودی برای درمان پزشکی در خارج از عربستان زندگی می‌کند.

بیشتر بخوانید:

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان و دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا

اما مقامات آمریکایی ادعا می‌کنند که ادعای او نادرست است و محمد بن سلمان مادر خویش را از عربستان دور نگه داشته تا جایگاه سیاسی خود را حفظ و محکم کند. به گفته این مقامات، مادر شاهزاده با اقدام همسرش در ولیعهدی پسرشان مخالف بوده است و به همین علت محمد بن سلمان تلاش می‌کند این دو را از یکدیگر جدا کند.

فاطمه باعشن، سخنگوی سفارت عربستان سعودی در واشنگتن این ادعای مقامات آمریکایی را رد کرده و گفته: «اگر مقامات آمریکایی حقیقت را بدانند می‌توانند از ملکه شخصا در این باره بپرسند. ما خوشحال خواهیم شد که یک ملاقات فوری را ترتیب بدهیم.»

محمد بن سلمان در سال ۲۰۱۵ به مقام وزارت دفاع عربستان رسید. یک سال و نیم بعد در تاریخ ۲۱ ژوئن ۲۰۱۷ سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان سعودی، وی را با حفظ سمت، به عنوان ولیعهد جدید این کشور معرفی کرد. تنها چند ماه بعد از این مساله، در نوامبر سال ۲۰۱۷ وی دستور بازداشت بیش از ۲۰۰ نفر از مقامات عالی‌رتبه عربستان، بازرگانان و اعضای خاندان سلطنتی را صادر کرد.

بیشتر بخوانید:

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در نخستین سفر رسمی خود به خارج از کشور پس از عهده‌داری سمت ولایتعهدی حکومت کشورش، روز ۴ مارس (۱۳ اسفند) با عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر در قاهره دیدار کرد. در ادامه، ولیعهد عربستان سعودی به بریتانیا رفت و با ترزا می، نخست وزیر بریتانیا ملاقات کرد. او در پایان این هفته به ایالات متحده آمریکا سفر می کند و روز ۲۰ مارس (۲۹ اسفند ۱۳۹۶) با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده دیدار خواهد کرد.

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان و عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر
محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان و ترزا می، نخست وزیر بریتانیا

دونالد ترامپ با تایید سیاست‌های جدید محمد بن سلمان وی را یک متحد نزدیک کشورش در رابطه با استراتژی‌های منطقه خاورمیانه خوانده است. با این حال، برخی از مقامات آمریکایی نگرانند که تدابیر تهاجمی وی از جمله کشمکش‌های او در رابطه با ایران و لبنان، سبب بی‌ثباتی بیشتر خاورمیانه شود.

این مقامات پنهان کردن فهده بنت سلطان از انظار عمومی و همچنین ممانعت از ملاقات با همسرش، پادشاه عربستان که به دستور ولیعهد صورت گرفته را شاهدی بر سیاست‌ها و تدابیر نامعمول محمد بن سلمان می‌دانند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

زنان عربستان به فرمان پادشاه سلمان اجازه رانندگی یافتند

پیش‌بینی درآمد دستکم ۱۰ میلیارد دلاری برای عربستانی‌های مکه با آغاز مناسک حج

اطلاعیه دربار از وضیت سلامتی پادشاه عربستان: ملک سلمان دچار «حرارت بالا» شده است