استیون هاوکینگ در سال ۲۰۱۴ در مورد جنگ سوریه چه گفته بود؟

استیون هاوکینگ در سال ۲۰۱۴ در مورد جنگ سوریه چه گفته بود؟
Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews با استفاده از  رویترز، خبرگزاری فرانسه
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

استیون هاوکینگ: «اصل جهان شمول عدالت شاید ریشه در فیزیک نداشته باشد اما اهمیت آن برای برای موجودیت ما کم نیست. مطمئنا بدون این اصل زمان زیادی طول نخواهد کشید تا دیگر انسانی وجود نداشته باشد.»

آگهی

استیون هاوکینگ، فیزیکدان بریتانیایی که روز چهارشنبه درگذشت در سال ۲۰۱۴ میلادی در مقاله ای در روزنامه واشنگتن پست بر لزوم پایان جنگ در سوریه تاکید کرده بود.

او در حالی روز ۱۴ مارس (۲۳ اسفند) در ۷۶ سالگی درگذشت که تنها یک روز به هفتمین سالگرد آغاز جنگ داخلی سوریه باقی مانده است. با این حال پس از هفت سال هنوز چشم انداز روشنی برای پایان جنگ در این کشور وجود ندارد.

استیون هاوکینگ در مقاله چهار سال پیش خود ضمن «مشمئزکننده» خواندن رویدادهای سوریه نوشته بود: «اغلب کنجکاوم بدانم از نظر موجودات دیگر که از فضا به ما می نگرند چگونه هستیم! ما با نگاه به کائنات به گذشته می نگریم زیرا نور اشیاء از راه دور بسیار دیرتر به ما می رسد. نوری که امروز از جهان ساطع می شود چه چیزی را نشان می دهد؟ آیا ما وقتی دیگران به گذشته مان نگاه می کنند به آنچه از ما می بینند افتخار خواهیم کرد؟ به عنوان برادران یکدیگر چگونه رفتاری با هم داشتیم؟»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مقاله استیون هاوکینگ درباره جنگ سوریه در حالی نوشته شده بود که در سال ۲۰۱۴ میلادی تعداد کشته شدگان جنگ سوریه بیش از ۱۰۰ هزار نفر اعلام می شد. این آمار اکنون بنا به اعلام گروه دیده بان حقوق بشر سوریه به بیش از ۵۰۰ هزار نفر رسیده است.

استیون هاوکینگ که برنده نشان آلبرت اینشتین بود در مقاله خود ضمن طرح خواسته اش مبنی بر پایان جنگ در سوریه نوشته بود: «جنگ در سوریه پایان بشریت نخواهد بود اما هرگونه بی عدالتی خدشه به آنچه ما را کنار یکدیگر قرار می دهد، محسوب می شود. اصل جهان شمول عدالت شاید ریشه در فیزیک نداشته باشد اما اهمیت آن برای موجودیت ما کم نیست. مطمئنا بدون این اصل زمان زیادی طول نخواهد کشید تا دیگر انسانی وجود نداشته باشد.»

گروه دیده بان حقوق بشر سوریه روز دوشنبه شمار افرادی که در جنگ داخلی سوریه جان خود را از دست داده اند ۵۱۱ هزار نفر اعلام کرد. این گروه تاکنون موفق به شناسایی بیش از ۳۵۰ هزار نفر از کشته شدگان شده است.

بیشتر بخوانید:

منابع بیشتر • واشنگتن پست

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

صدای استفان هاوکینگ در کیهان طنین‌انداز می‌شود

شبه‌نظامیان شبیحه؛ ابزاری برای سرکوب اعتراضات و گریز از اتهام «جنایات جنگی» در سوریه

نقش پهپادهای ایران در منازعات؛ آیا پرنده‌های ایرانی توازن قوا را در جنگ داخلی سودان بر هم می‌زنند؟