چین و اتحادیۀ اروپا از طالبان خواستند پیشنهاد گفتگوی صلح را بپذیرد

Roland Kobia, the EU Special Envoy for Afghanistan
Roland Kobia, the EU Special Envoy for Afghanistan Copyright REUTERS/Jason Lee
Copyright REUTERS/Jason Lee
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فرستاده ویژه اتحادیه اروپا: «باید توجه داشت که پنجرۀ فرصتها بسرعت باز می‌شوند و ممکن است بسرعت نیز بسته شوند.»

آگهی

چین و اتحادیه اروپا می‌گویند که طالبان باید پیشنهاد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان را پذیرفته و گفتگوهای صلح را آغاز کند.

رولاند کوبیا، فرستاده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان روز چهارشنبه ۱۴ مارس در جریان یک نشست خبری در پکن و پس از دیدار با دنگ شی‌جون، همتای چینی خود اعلام کرد: «چین و اتحادیه اروپا باور دارند که این پیشنهادِ معنی‌داری است و فرصتی را فراهم و پنجره‌ای را باز می‌کند که باید تمام طرفها در سراسر خطوط درگیری در افغانستان از آن استفاده کنند.»

آقای غنی روز ۲۸ فوریه (۹اسفند) در کنفرانس بین‌المللی همکاری برای صلح و امنیت که در کابل با حضور مقاماتی از ۲۵ کشور برگزار شد، پیشنهاد داد که در مقابل انجام اقداماتی همچون برقراری آتش‌بس، بازنگری در قانون اساسی، آزاد کردن زندانیان طالبان و به رسمیت شناختن طالبان به عنوان یک حزب سیاسی، طالبان نیز دولت مرکزی افغانستان را به رسمیت بشناسد و با آغاز گفتگوهای صلح به شانزده سال جنگ داخلی در این کشور پایان دهد.

بیشتر بخوانید: پیشنهاد غنی به طالبان: آتش‌بس، آزادی زندانیان، داشتن حزب رسمی و قانونی

فرستاده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان گفت: «اتحادیه اروپا بسیار امیدوار است که طالبان به پیشنهاد برای شروع گفتگو پاسخ مثبت دهد. باید توجه داشت که در چنین سناریوهایی پنجره‌ها بسرعت باز می‌شوند اما ممکن است بسرعت نیز بسته شوند.»
او همچنین اعلام کرد که چین تماس‌های متعددی با طالبان داشته است اما او از جزئیات این تماس‌ها اطلاعی ندارد.

چین در همکاری با پاکستان و ایالات متحده آمریکا در تلاش است تا با آغاز گفتگوهای صلح افغانستان، به درگیری‌های شانزده ساله در این کشور پایان دهد.
درگیری‌های داخلی افغان‌ها از آن رو برای پکن مهم است که ممکن است این بی‌ثباتی‌ها به سرزمین‌های غربی چین بویژه به ایالت پرتنش سین‌کیانگ، جایی که مردم مسلمان اویغور ساکن هستند، سرایت کند. در سالهای گدذشته صدها تن از مسلمانان ایغور در پی درگیری با دولت مرکزی چین کشته شدند.

طالبان تا کنون هیچ پاسخ رسمی به پیشنهادهای آقای غنی نداده است اما جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا روز سه‌شنبه در جریان سفری غیررسمی به کابل اعلام کرد که ایالات متحده آمریکا نشانه‌هایی از تمایل به گفتگو در میان برخی از عناصر شورشیان می‌بیند.

جنگجویان طالبان در حال حاضر بخش قابل توجهی از خاک افغانستان را در کنترل خود دارند و با وجود تلاش نیروهای افغان با پشتیبانی نظامیان آمریکایی برای بازپس‌گیری این مناطق، فساد و دسته بندی‌های سیاسی در داخل این کشور همواره مانع از آن شده است که از اشغال دوبارۀ این مناطق توسط طالبان جلوگیری شود.

تنها در سال گذشته درگیری‌های داخلی در افغانستان بیش از ۱۰ هزار کشته و زخمی در میان غیرنظامیان افغان برجای گذاشت.

پاکسازی‌ها در صدر حزب اسلامی شاخه گلبدین حکمتیار

هشدار فرستادۀ ویژه اتحادیه اروپا به گروههای درگیر برای استفاده از فرصت گفتگوهای صلح در افغانستان در حالی اعلام شد که روز چهارشنبه منابع داخلی حزب اسلامی شاخۀ گلبدین حکمتیار از اخراج سه تن از اعضای ارشد این حزب خبر دادند.

سه عضو اخراجی عبارتند از: انجنیر محمد خان، بصیر انور و عبدالهادی ارغندیوال. گفته می‌شود مخالفت این افراد با اهداف حزب و تصمیم گیری‌های رهبری آن، همچنین فعالیت به نفع دیگر احزاب از دلایل اصلی اخراج آنها بوده است.

حزب اسلامی افغانستان در سال ۱۹۷۷ به رهبری گلبدین حکمتیار تأسیس شد اما دو سال بعد، شماری از اعضای این حزب به رهبری یونس خالص از گروه حکمتیار جدا شده و شاخه دومی به نام حزب اسلامی خالص را تشکیل دادند.

حزب اسلامی در کنار طالبان، شبکه حقانی و داعش، چهار گروه اصلی مخالف دولت افغانستان را تشکیل می‌دادند اما سرانجام در سپتامبر سال ۲۰۱۶ میلادی اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان و گلبدین حکمتیار توافقنامۀ صلحی را امضا کردند و به این ترتیب به رقابت و درگیری میان خود پایان دادند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گسترش نظارت با دوربین توسط طالبان؛ آیا شرکت چینی طرح امنیتی آمریکا یا ترکیه را اجرا می‌کند؟

پایان غیبت چند ماهه؛ رییس‌الوزرایِ حکومت طالبان به سر کارش در کابل بازگشت

نخستین مراسم رسمی برای معرفی یک سفیر؛ جاوشینگ استوارنامه خود را به رئیس الوزرای طالبان ارائه کرد