Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ترزا می: بریتانیا ۲۳ دیپلمات روسیه را اخراج خواهد کرد

ترزا می: بریتانیا ۲۳ دیپلمات روسیه را اخراج خواهد کرد
Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا می‌گوید که کشورش ۲۳ دیپلمات روسیه را در پی عدم پاسخگویی این کشور درباره ترور سرگئی اسکریپال، جاسوس سابق روس در این کشور اخراج خواهد کرد.

آگهی

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا روز چهارشنبه با حضور در مجلس عوام اعلام کرد که کشورش ۲۳ دیپلمات روسیه را به دلیل عدم پاسخگویی کرملین در مهلت معین دربارۀ ترور جاسوس سابق روس در خاک بریتانیا، اخراج خواهد کرد. 

خانم می افزود دیپلمات‌های روسیه که در واقع به‌عنوان «افسران اطلاعاتی غیررسمی» کشورشان در بریتانیا فعالیت می‌کردند، یک هفته برای ترک خاک این کشور مهلت دارند.

انتقاد از ولادیمیر پویتن؛ لغو تمام تماس‌های دوجانبه

خانم می بطور مستقیم به ولادیمیر پوتین اشاره کرد و گفت: «بسیاری از ما پس از پایان عمر اتحاد جماهیر شوروی، امیدوارانه به روسیه نگاه کردیم. ما خواستار رابطۀ بهتری با این کشور بودیم اما غم‌انگیز است که ولادیمیر پوتین چنین روشی را انتخاب کرده است.»

او گفت که معتقد است رابطۀ میان بریتانیا و روسیه نمی‌تواند همان رابطه‌ای باشد که پیش از قتل این جاسوس بوده است. او از لغو تمام ملاقاتها و تماس‌های دوجانبۀ برنامه‌ریزی شده در سطح مقامات ارشد دو کشور خبر داد؛ از جمله لغو برنامۀ بازدید سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه از بریتانیا.

رئیس کابینه بریتانیا اعلام کرد کشورش در جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸ روسیه حضور کمرنگ‌تری خواهد داشت و هیچ وزیر یا عضو خانواده سلطنتی برای این جام جهانی به روسیه سفر نخواهند کرد.

همکاری با آمریکا در قبال روسیه

نخست‌ وزیر بریتانیا اعلام کرد که کشورش در مقابل هر نوع تهدیدی از سوی روسیه خواهد ایستاد. وزارت خارجه بریتانیا نیز به شهروندان بریتانیایی که به روسیه سفر می‌کنند هشدار داد که در قبال هر نوع احساسات ضدانگلیسی یا آزار و اذیت احتمالی هشیار باشند.

خانم می گفت: «شب گذشته دیدم از سفیر روسیه نقل قول شده بود که روسیه کشوری نیست که اولتیماتومی را بپذیرد. من در پاسخ می‌گویم که پادشاهی بریتانیا نیز کشوری نیست که تهدیدات را قبول کند و ما مقابل این تهدیدات می‌ایستیم.»

ترزا می گفت: «بریتانیا جدی بودن موضوع تلاش برای قتل جاسوس سابق با گاز اعصاب را برای مقامات آمریکا روشن کرده است و برای داشتن یک خط دفاعی در مقابل روسیه، با هر کسی در دولت آمریکا همکاری خواهد کرد.» او تاکید کرد: «ما هیچ شکی برای همکاران آمریکایی‌مان دربارۀ اهمیت این موضوع باقی نگذاشتیم.»

احتمال لغو مجوز فعالیت شبکه «آرتی» روسیه

خانم می اعلام کرد اگرچه آیندۀ شبکه خبر تلویزیونی «آرتی» (Russia Today) برای او مهم نیست اما برای «آفکام» (سازمان تنظیم کننده مقررات رسانه‌ای بریتانیا) مهم است. او تاکید کرد: «ما به حاکمیت قانون و دموکراسی و آزادی رسانه‌ها باور داریم.»

سازمان «آفکام» روز سه شنبه هشدار داده بود که چنانچه دولت بریتانیا از دخالت داشتن مسکو در پروندۀ مسمومیت و قتل جاسوس روس مطمئن شود، این سازمان احتمالا مجوز این شبکه خبری را در بریتانیا لغو خواهد کرد.

مسدود شدن اموال روسیه

نخست‌ وزیر بریتانیا همچنین از احتمال مسدود کردن اموال روسیه توسط پارلمان بریتانیا در صورت مشاهدۀ هرگونه شواهد از تهدید شهروندان یا منافع پادشاهی بریتانیا خبر داد.

سفارت روسیه در واکنش به این موضع سخت ترزا می، اعلام کرد که مسئولیت وخیم شدن روابط میان لندن و مسکو بر عهدۀ رهبران سیاسی بریتانیا خواهد بود.

ترزا می در مجلس عوام پارلمان بریتانیا

سخنرانی خانم می در حالی ایراد شد که یک روز قبل از آن خبرگزاری دولتی «تاس» روسیه به نقل از لوری بریستوف، سفیر روسیه در بریتانیا گزارش داده بود که نخست وزیر بریتانیا قرار است روز چهارشنبه مسئول ترور جاسوس سابق روس را معرفی کند.

اگرچه خانم می در روزهای گذشته گفته بود که دولتش به این نتیجه رسیده که به «احتمال قوی» روسیه مسئول حمله به سرگئی اسکریپال است، اما او روز چهارشنبه از اطمینان کشورش دربارۀ نقش روسیه در این ترور سخن گفت.

بنا بر اعلام یک مقام آگاه در دولت بریتانیا ساعتی پیش از سخنرانی ترزا می نیز، در پی ترور جاسوس سابق روس در یک مرکز خرید در شهر سالزبری و عدم پاسخگویی کرملین در مهلت مقرر، سفیر روسیه به وزارت خارجه بریتانیا احضار شده است.

آگهی

علاوه بر این ساعاتی پیش از اعلام موضع نخست وزیر بریتانیا، این کشور خواهان تشکیل جلسه فوری شورای امنیت سازمان ملل شد تا موضوع حمله به جاسوس سابق روسیه توسط عامل شیمیایی گاز اعصاب بررسی شود.

بیشتر بخوانید:

اعضای ناتو نیز نگرانی عمیق خود را دربارۀ استفاده از این عامل شیمایی اعلام کرده و آن‌ را «نقض آشکار توافق‌های بین‌المللی» خوانده‌اند. برخی کارشناسان از احتمال استفادۀ اعضای ناتو از بند پنج این پیمان خبر می‌دهند. بر اساس این بند، کشورهای عضو ملزم به کمک نظامی در صورت حمله به یکی از اعضا هستند.

بریتانیا به روسیه تا نیمه شب روز سه شنبه ۱۳ مارس مهلت داده بود تا درباره ترور جاسوس سابق این کشور به وسیله گاز اعصاب تولید شده در شوروی، بطور رسمی توضیح دهد اما این «اولتیماتوم» از سوی کرملین بدون پاسخ ماند.

آگهی

در روزهای گذشته مسکو بارها هرگونه دخالت در ترور سرگئی اسکریپال و دخترش را رد کرده و گفته بود که کشورش تا زمان دسترسی به نمونه این عامل شیمیایی به این «اولتیماتوم» پاسخ نخواهد داد.

رسانه‌های روسیه روز چهارشنبه از درخواست این کشور برای ملاقات با یولیا اسکریپال، دختر جاسوس دوجانبه روس که همراه پدر خود در این ترور مسموم شده است، خبر دادند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چهارده کشور اتحادیه اروپا دیپلمات‌های روسیه را اخراج می‌کنند

جانسون: ولادیمیر پوتین شخصاً دستور استفاده از گاز اعصاب را داده است

تنش میان بریتانیا و روسیه تا چه حد جدی است؟