Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

عراق از برقراری مجدد پروازهای خارجی به دو فرودگاه اقلیم کردستان خبر داد

لغو تحریم پروازهای بین المللی در فرودگاه بین المللی اربیل
لغو تحریم پروازهای بین المللی در فرودگاه بین المللی اربیل
Copyright 
نگارش از Mehrdad Sadeghi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حیدر عبادی، نخست وزیر عراق در بیانیه ای اعلام کرده است که تصمیم برای لغو ممنوعیت پروازها پس از موافقت مقامات محلی در اربیل با به دست گرفتن مجدد کنترل دو فرودگاه این منطقه توسط نیروهای دولتی اتخاذ شده است.

آگهی

حیدر العبادی، نخست وزیر عراق روز سه شنبه اعلام کرد فرودگاه های اربیل و سلیمانیه واقع در اقلیم کردستان این کشور پس از شش ماه تحریم باردیگر به روی پروازهای بین المللی گشوده می شود.

تصمیم برای ممنوع کردن پروازهای بین المللی به فرودگاه های اقلیم از سوی دولت مرکزی، اواخر سپتامبر و در واکنش به برپایی همه پرسی استقلال در این منطقه اتخاذ شد که اربیل، مرکز دولت خودگردان اقلیم به رغم مخالفت بغداد آنرا عملی کرد.

بیشتر بخوانید: دولت عراق تحریم پروازها به اقلیم کردستان را برای ۳ ماه دیگر تمدید کرد

حیدر عبادی، نخست وزیر عراق در بیانیه ای اعلام کرده است که تصمیم برای لغو ممنوعیت پروازها پس از موافقت مقامات محلی در اربیل با به دست گرفتن مجدد کنترل دو فرودگاه این منطقه توسط نیروهای دولتی اتخاذ شده است.

از سوی دیگر سعد الحدیثی، سخنگوی دفتر نخست وزیری عراق با اعلام اینکه تحریم پروازها طی روزهای آینده برداشته می شود، تصریح کرد: «این اقدام به مدت زمان لازم برای استقرار نیروهای وابسته به دولت مرکزی در فرودگاه و آغاز ماموریت آنها بستگی دارد.»

بغداد یک روز پس از برگزاری همه پرسی در اقلیم خواهان به دست گرفتن مجدد کنترل دولت بر فرودگاه های این منطقه و نظارت مستقیم بر مناطق مرزی واقع در کردستان عراق شده بود. دولت عراق همچنین همزمان نیروهایش را به مناطق تحت مناقشه ای ارسال کرد که رزمندگان کرد طی سالها به خصوص پس از هرج و مرج ناشی از نفوذ جنگجویان گروه موسوم به خلافت اسلامی، داعش در آن مستقر شده بودند.

ارتش عراق اواسط ماه اکتبر در جریان عملیاتی گسترده و با حمایت حشد شعبی، نیروهای شبه نظامی تحت حمایت تهران، موفق شد کنترل کامل کرکوک را از پیشمرگه های کرد پس بگیرد. کنترل این منطقه در سال ۲۰۱۴ پس از حمله نیروهای موسوم به خلافت اسلامی، داعش از دست دولت مرکزی عراق خارج شده بود.

بیشتر بخوانید:

از رویارویی ارتش عراق با پیشمرگه ها تا کنترل بر پالایشگاه و پایگاه هوایی K1 کرکوک

عبادی با غیرقانونی دانستن همه پرسی اقلیم کردستان، استفاده از گزینه نظامی را رد نکرد

پس از تحریم پروازهای بین المللی در فرودگاه های اقلیم، مسافرانی که قصد عزیمت از این منطقه به خارج از کشور را داشتند بایست از طریق بغداد ترانزیت می شدند و آندسته از مسافران خارجی نیز که برای ورود به خاک کردستان نیاز به اخذ ویزا نداشتند، می بایست برای سفر به این منطقه درخواست روادید می کردند.

پارلمان عراق همچنین اوایل ماه جاری میلادی در حالی بودجه ارائه شده از سوی دولت را تایید کرد که نمایندگان کرد در اعتراض به کاهش چشمگیر سهم اختصاص یافته به دولت خودگردان نشست مجلس را تحریم کرده بودند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران مقصد اصلی سفر کردهای عراق در تعطیلات عید قربان

اعلام نتایج انتخابات اقلیم کردستان عراق؛ بارزانی قدرت اول شد

درگیری مسلحانه بین سپاه و «پیشمرگه‌های کرد» در منطقه مرزی اشنویه