Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

حمله با گاز اعصاب به جاسوس روس در بریتانیا؛ پلیس از مشتریان بار خواست لباس‌هایشان را بشویند

حمله با گاز اعصاب به جاسوس روس در بریتانیا؛  پلیس از مشتریان بار خواست لباس‌هایشان را بشویند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بسیاری از رسانه‌های می‌گویند روسیه در حمله با گاز اعصاب به جاسوس سابق روس و دختر او دخالت داشته ولی وزیر کشور بریتانیا معتقد است هنوز برای یافتن مقصر زود است و اطلاعات کافی در دسترس نیست.

آگهی

پلیس بریتانیا طی تحقیقات به بیش از ۲۰۰ شاهد و ۲۴۰ مدرک در مورد حمله گاز اعصاب به جاسوس روس دست یافته است. پلیس همچنین از حدود ۵۰۰ نفری که به بار-رستوران محل وقوع جرم رفته اند خواسته است تا لباس‌های خود را بشویند.

آقای اسکریپال ۶۶ ساله، افسر بازنشسته روسیه و جاسوس دوجانبه و دختر ۳۳ ساله‌اش روز یکشنبه به دنبال تماس با ماده‌ای مرموز در یک مرکز خرید در شهر سالزبری بریتانیا بیهوش بر روی نیمکتی در پارک یافت و به بیمارستان منتقل شدند.

وزیر کشور، امبر راد درباره آخرین وضعیت جاسوس روسی و دخترش به خبرنگاران گفت: «وضعیت دو قربانی وخیم اما پایدار گزارش شده‌است».

بی‌بی‌سی شنبه شب گزارش داد که آثاری از گاز اعصاب در رستوان ایتالیایی که سرگئی اسکریپال و دخترش قبل از مسمومیت و اغما در آن غذا خورده‌ اند، یافت شده است. اما مقامات پلیس از اظهار نظر درباره این گزارش امتناع کردند. رستوران از روز یکشنبه تعطیل شده است و پلیس در محل تحقیقات را پیش می‌برد.

آقای اسکریپال قبل از دستگیری در سال ۲۰۰۴ در مسکو، اطلاعاتی را درباره ده‌ها جاسوس روسی را به دستگاه اطلاعاتی بریتانیا داده بود. وی در سال ۲۰۰۶ به ۱۳ سال زندان محکوم شد اما تنها ۴ سال از محکومیت خود را سپری کرد. بریتانیا توانست در سال ۲۰۱۰ آقای اسکریپال را در ازای مبادله با چند جاسوس روس آزاد و به وی پناهندگی اعطا کند.

بیشتر بخوانید:

۲۱ تن قربانی حمله با گاز اعصاب به جاسوس روس

لاوروف اتهام‌های بریتانیا را یک تبلیغات هیستریک خواند

پلیس بریتانیا: می‌خواستند مأمور سابق روس را با گاز اعصاب بکشند

بسیاری از رسانه‌های بریتانیایی می‌گویند که روسیه در حمله با گاز اعصاب به جاسوس سابق روس و دختر او دخالت داشته است ولی وزیر کشور بریتانیا می‌گوید هنوز برای یافتن مقصر زود است و اطلاعات کافی در دسترس نیست. کرملین اتهامات وارده از سوی بریتانیا مبنی بر دست داشتن روسیه در طرح ترور سرگئی اسکریپال را رد کرده است و آن‌ها را تلاشی برای تحریک احساسات ضد-روسی می‌خواند.

نیک بیلی، یکی از اولین افسران پلیس حاضر در محل حادثه که خود نیز تحت تاثیر گاز اعصاب قرار گرفته بود و در بیمارستان بستری شد، هنوز در وضعیت وخیمی به سر می‌برد اما توانسته است با خانواده‌اش حرف بزند و ارتباط برقرار کند.

بیش از ۲۵۰ نیروی ضد تروریسم در تحقیقات این پرونده در حال فعالیت هستند. نیروی ارتش نیز آماده همکاری با نیروی پلیس برای پیش بردن و حل پرونده حمله به جاسوس سابق روس هستند. پلیس بریتانیا اعلام کرده است که نوع گاز استفاده شده در این حمله مشخص شده‌است اما این اطلاعات، دست‌کم در حال حاضر به عموم اعلام نمی‌شود.

بسیاری از رسانه‌های بریتانیایی این حمله را به قتل مامور سابق اطلاعاتی شوروی (کاگ‌ب)، الکساندر لیتویننکو شبیه دانسته اند. آقای لیتونینکو در سال ۲۰۰۶ در لندن کشته شد. این مامور (کاگ‌ب) پس از آن که در یک هتل در لندن همراه با دو مرد روس که یکی از آنها افسر سابق کاگ‌ب بود، چای نوشید با ماده رادیو اکتیو پلونیوم مسموم شد و در بیمارستان درگذشت.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

۲۱ تن قربانی حمله با گاز اعصاب به جاسوس روس

تنش لفظی بین مسکو و لندن پس از بیماری مرموز «جاسوس سابق روس»

دیوید کامرون در سفر به کی‌یف: اوکراین اجازه دارد با تسلیحات بریتانیایی به خاک روسیه حمله کند