Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

کاروان «بیداری وجدان‌های آگاه» حامی زنان یا پروپاگاندای دولتی؟

کاروان «بیداری وجدان‌های آگاه» حامی زنان یا پروپاگاندای دولتی؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ده ها تن از زنان در چارچوب یک حرکت نمادین در آستانه هشتم مارس از استانبول راهی سوریه شدند.

آگهی

در آستانه هشتم مارس، روز جهانی زن، ده‌ها تن از فعالان زن در استانبول ترکیه گردهم آمده اند تا با طی ۱۲۰۰ کیلومتر و حضور در خاک سوریه سال‌ها جنایت و خشونت و آزار جنسی علیه زنان در این کشور را محکوم کنند.

این زنان می خواهند به جهانیان نشان دهند که زنان سوری غیرقابل تصورترین رنج‌ها را در سال‌های اخیر تجربه کرده‌اند. این زنان چهارشنبه از شهر استانبول با شصت دستگاه اتوبوس راهی سوریه شدند. زنان ۵۵ کشور جهان در این سفر حضور دارند.

بسیاری از فعالان زن لائیک ترکیه و مخالف دولت می گویند این حرکت با حمایت دولت اردوغان آغاز شده است و بیشتر در جهت تامین منافع حکومتی است تا احقاق حقوق زنان سوری. در شبکه‌های اجتماعی هم عکس‌های مختلفی از زنان مبتکر این حرکت در کاخ ریاست جمهوری ترکیه منتشر شده است.

زنان یکی از اصلی‌ترین قربانیان جنگ داخلی سوریه از سال ۲۰۱۱ به این طرف هستند. این زنان پیش از آغاز سفر با انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند تا بازگشت کامل صلح، آزادی و آرامش اجازه نمی دهند که عوامل دامن زدن به این جنگ خانمان سوز آرام بگیرند. آنها به زنان سوری قول دادند به انتظار آنها می نشینند تا با هم جهان بهتری را بسازند. 

این زنان در بیانیه خود نوشته اند: « ما درد زنان سوری را در سراپای وجودمان درک می کنیم. ما زنان از سراسر جهان فارغ از ملیت و مذهب گردهم آمده ایم تا وجدان‌های بشری را در رابطه رنج و درد زنان سوری بیدارکنیم.»

زنان مبتکر اصلی این حرکت نمادین، نام آنرا «بیداری وجدان‌های آگاه» نهاده اند. آمارهای سازمان ملل البته نشان می‌دهند که ۳۵ درصد زنان در جهان یکی از اشکال خشونت را تجربه کرده‌اند. خشونت به همانجا که فرد مورد آزار قرار گرفته ختم نمی‌شود ممکن است به سقط جنین، ایدز، و بیماری‌ٰهای روانی مادام العمر مبدل شود.

به عنوان نمونه ۲۰۰ میلیون زن در جهان، اغلب در آفریقا و آسیا، به پدیده ختنه و ناقص سازی اندام جنسی دچار شده‌اند. ۱۲۰ میلیون نفر نیز دست کم یکبار تجربه همبستری اجباری داشته‌اند.

طی مطالعات اخیری که سازمان ملل نتیجه آنرا منتشر کرده است ۸۲ درصد زنان نماینده در ۳۵ پارلمان جهان مورد آزار و اذیت جنسی و یا خشونت قرار گرفته‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نماینده مجلس ایران: هیچ منع قانونی برای حضور زنان در ورزشگاه وجود ندارد

رژیم سوریه با حمایت از کردها در مقابل ترکیه چه اهدافی را دنبال می کند؟

پرتغال؛ ابتکار زنانه در تولید شراب برای راهیابی به بازارهای جهانی