Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ضرب یک سکه یادبود در اسرائیل با تصویر کوروش کبیر و دونالد ترامپ

ضرب یک سکه یادبود در اسرائیل با تصویر کوروش کبیر و دونالد ترامپ
Copyright 
نگارش از Ilia Nick
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

متصدیان این کار می‌گویند ترامپ نیز مانند کوروش کبیر «اعلامیه بزرگی مبنی بر اینکه اورشلیم پایتخت قوم مقدس است صادر کرده است.»

آگهی

یک سازمان یهودی سکه‌ای با نقش دونالد ترامپ و کورش کبیر ضرب کرده است. این سکه که روی دیگر آن نقش معبد اورشلیم (بیت المقدس) را بر خود دارد به منظور تجلیل از تصمیم ترامپ در بازشناسی اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل ضرب شده است.

از آنجا که دونالد ترامپ سه ماه پیش تأکید کرد زندگی یهودیان در اورشلیم یک حقیقت تاریخی است که باید آن را پذیرفت، مرکز آموزشی میکادش تصمیم گرفت سکه‌ای ضرب کند که تا از این اقدام رئیس‌جمهور آمریکا به یادگار بماند. این مرکز اعلام کرده که «سکه معبد» همچنین نقش کورش کبیر، شاهنشاه هخامنشی را بر خود دارد چراکه او پس از فتح بابل به یهودیانی که سالها در تبعید به سر می‌بردند اجازه داد به سرزمین خود بازگردند.

بنابر متن کتاب مقدس کوروش فرمان داد تا ظروف طلا و نقره و دیگر لوازمی که پس از فتح اورشلیم به دست پادشاه بابل از معبد بزرگ این شهر به غارت رفته بود به آنجا بازگردانده شود وی همچنین در ترمیم بنای معبد یهودیان کوشید. به پاس این رفتار در کتاب مقدس از وی به نام کوروش «مسیح خداوند» نام برده شده است، چراکه او قوم در تبعید اسرائیل را نجات داد.

بیشتر بخوانید:

واکنش فلسطینیان به تهدید ترامپ: بیت المقدس فروشی نیست

محمود عباس: اقدام ترامپ معامله قرن نیست، سیلی قرن است

مجمع عمومی سازمان ملل انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس را محکوم کرد

ربی مردخای پرسف در این زمینه گفت که ترامپ نیز مانند کوروش :«اعلامیه بزرگی مبنی بر اینکه اورشلیم پایتخت قوم مقدس است صادر کرد.» وی همچنین افزود: «کمکهایی که از این طریق جمع‌آوری می‌شود سبب می‌شود که نور اورشلیم و روح معبد مقدس آن در جهان منتشر شود.»

در پشت سکه نیز تصویر معبد مقدس اورشلیم و عبارت «برای نجات اورشلیم یکپارچه» حک شده و همچنین به شکل نمادین ذکر شده که ارزش این سکه نقره‌ای معادل «نیم شِکِل» است؛ «شِکِل» از باستان تا کنون واحد پول یهودیان بوده است.

سازمان میکادش هزار عدد از این سکه‌ها ضرب کرده است که می‌توان با اعطای کمکی ۵۰ دلاری صاحب یکی از آنها شد. میکادش یک سازمان غیرانتفاعی است که اهداف خود را آموزشی و مذهبی عنوان می‌کند.

گرچه بسیاری از کاربران شبکه های اجتماعی مقایسه کوروش کبیر و رویه «رواداری دینی و قومی» او را با شخصیتی چون ترامپ که گرایشهای نژادپرستانه دارد بجا ندانسته اند اما برخی دیگر نیز عنوان کرده‌اند که چنین امری می‌تواند برای ساکنان اسرائیل طبیعی باشد چراکه در این کشور نه تنها خیابانهایی به نام کوروش وجود دارد بلکه تاکنون تمبرهایی هم با شمایل و منشور کوروش کبیر به چاپ رسیده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تظاهرات اعتراضی در بروکسل علیه تصمیم ترامپ درباره بیت المقدس

اوج‌گیری تنش با حوثی‌ها پس از نخستین حمله اسرائیل به خاک یمن؛ موشک شلیک شده به ایلات سرنگون شد

حمله هفت اکتبر حماس؛ شهرک‌نشینان اسرائیلی تکنیک دفاع شخصی«کراو ماگا» می‌آموزند