ستایش ترامپ از «مادام العمر» شدن ریاست جمهوری در چین؛ شاید ما هم امتحان کردیم

ستایش ترامپ از «مادام العمر» شدن ریاست جمهوری در چین؛ شاید ما هم امتحان کردیم
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رسانه‌های ایالات متحده می‌گویند که دونالد ترامپ در یک مهمانی خصوصی در جمع حامیان مالی حزب جمهوری‌خواه، اقدام شی جین پینگ رئیس جمهور چین و حزب حاکم کمونیست این کشور برای برداشتن محدودیت دو دوره ریاست جمهوری را ستایش کرده و به امتحان کردن این روش در آمریکا نیز تمایل نشان داده است.

آگهی

دونالد ترامپ روز شنبه پس از اقدام برای حذف محدودیت قانونی دو دوره ریاست جمهوری چین توسط حزب کمونیست این کشور، «مادام العمر شدن» ریاست جمهوری شی جین پینگ را ستایش کرده و گفته است که شاید ایالات متحده نیز روزی همین روش را امتحان کند.

بر اساس فایل صوتی منتشر شده توسط شبکه خبری سی‌ان‌ان، آقای ترامپ در مهمانی خصوصی حامیان مالی جمهوری‌خواهان گفته است: «او (شی جین پینگ) حالا دیگر رئیس جمهور مادام العمر است …و کارش هم خوب است. او توانایی این کار را داشت و من فکر می‌کنم که این خیلی خوب است. شاید ما هم یک روز همین کار را امتحان کردیم.» در این فایل صوتی پس از اظهارات دونالد ترامپ صدای تشویق حضار شنیده می شود.

در ساعات پایانی روز شنبه کاخ سفید واکنشی درباره این گزارش نشان نداد و مشخص نیست که منظور رئیس جمهور ۷۱ ساله ایالات متحده از «شاید ما هم این کار را امتحان کردیم» چه بوده است.

یک نماینده دموکرات مجلس نمایندگان کنگره آمریکا در اینباره در توئیتر خود نوشت: «این حرف شوخی باشد یا نه، صحبت کردن از رئیس جمهور مادام العمر بودن مانند شی جین پینگ، غیر آمریکایی‌ترین احساسی است که یک رئیس جمهور آمریکا تا کنون نشان داده است. تن جورج واشنگتن در گور لرزیده است.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

به استثنای فرانکلین روزولت که سابقه چهار دوره ریاست جمهوری آمریکا را در کارنامه دارد سایر روسای جمهور ایالات متحده حداکثر برای دو دوره مقیم کاخ سفید بوده اند. این رویه در نهایت در سال ۱۹۵۱، با تصویب اصلاحیه قانون اساسی آمریکا بصورت قانون درآمد و ریاست جمهوری این کشور را به تنها دو دوره در طول فعالیت سیاسی‌ محدود کرد.

بیشتر بخوانید:

چین در پی نامحدود کردن دوره ریاست جمهوری برای در قدرت ماندن شی جی پینگ

اصلاح اساسنامه حزب کمونیست چین؛ شی جین ‌پینگ هم‌تراز مائو شد

حزب حاکم کمونیست چین، بیست و پنجم فوریه از اقدام برای حذف محدودیت دو دوره ریاست جمهوری خبر داد. نشست پارلمان چین قرار است روز دوشنبه چهارم مارس آغاز شود و انتظار می‌رود که این درخواست حزب حاکم در این نشست به تصویب برسد.

دونالد ترامپ در این مهمانی خصوصی همچنین، شی جین پینگ را نجیب‌زاده‌ای عالی خواند و گفت: «او قوی‌ترین رئیس جمهور چین در طول صد سال گذشته است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تحول در رویکرد واشنگتن رشد بالای حجم صادرات چین را در پی داشته است

فصل جدید روابط تجاری چین و آمریکا

گفتگوی رهبران آمریکا و چین؛ شی‌ جین پینگ: از خط قرمز تایوان عبور نکنید