Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

گذرنامه‌‌های آسیایی در میان قدرتمندترین گذرنامه‌های جهان

گذرنامه‌‌های آسیایی در میان قدرتمندترین گذرنامه‌های جهان
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این دو کشور آسیایی از گذرنامه آلمانی که همیشه صدر نشین جدول شاخص‌های گذرنامه قرار داشت، جلو زدند . شهروندان این دو کشور با داشتن قوی‌ترین گذرنامه در جهان می‌توانند بدون نیاز به اخذ ویزا و یا گرفتن ویزا در هنگام ورود به کشور مقصد، به ۱۸۰ کشور سفر کنند.

آگهی

لازمه راحت سفر کردن داشتن گذرنامه‌ای  قدرتمند است که درهای کشورهای مختلف را برای مسافرین می‌گشاید.

بر اساس گزارشی که اخیرا توسط شاخص گذرنامه هنلی (Henley Passport Index) منتشر شده است، شهروندان ژاپن و سنگاپور با داشتن قوی‌ترین گذرنامه در جهان می‌توانند بدون نیاز به اخذ ویزا و یا گرفتن ویزا در هنگام ورود به کشور مقصد، به ۱۸۰ کشور سفر کنند.

این دو کشور آسیایی از گذرنامه آلمانی که همیشه صدر نشین جدول شاخص جهانی گذرنامه قرار داشت، جلو زدند. ژاپن و سنگاپور این بُرد را مدیون برداشتن ویزا برای شهروندان ژاپنی و سنگاپوری برای سفر به ازبکستان هستند.

یک محقق در مرکز «آسیا و جهانی شدن» در دانشگاه ملی سنگاپور معتقد است که قدرتمند شدن گذرنامه‌های آسیایی باید خیلی پیش‌تر از این اتفاق می‌افتاد. در بیانه‌ای که این مرکز منتشر کرده است، این محقق می‌افزاید:« دو کشور ژاپن و سنگاپور به عنوان قدرت‌های اقتصادی صلح‌طلب شناخته می‌شوند. به همین ترتیب شهروندان این دو کشور گردشگرانی هستند که به سرمایه‌گذاری و تجارت علاقه دارند».

کره جنوبی در کنار کشورهای اروپایی چون دانمارک، فنلاند، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا و سوئد در سومین رده این جدول قرار گرفته است. شهروندان این کشورها می‌توانند بدون نیاز به ویزا به ۱۷۸ مقصد جهانی سفر کنند.

بیشتر بخوانید: رهبر کره شمالی با گذرنامه برزیلی از کشورهای غربی درخواست ویزا کرده بود

ایالات متحده آمریکا در رده ۵ این جدول قرار گرفته است. کشور روسیه سه مرتبه پیشرفت کرده است و به رتبه ۴۰ جدول جهانی گذرنامه صعود کرده است.

بیشترین پیشرفت اما متعلق به امارات متحده عربی است که در ده سال گذشته ۳۴ مرتبه رشد کرده است و شهروندان این کشور می‌توانند به ۱۴۰ مقصد بین‌الملی بدون احتیاج به اخذ ویزا سفر کنند.

صاحبان گذرنامه ایرانی می‌توانند بدون اخذ ویزا و یا اخذ ویزا در هنگام ورود به ۳۷ کشور جهان سفر کنند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مواخذه و ضبط گذرنامه کارگردان ایرانی در فرودگاه تهران

رونمایی از گذرنامه جدید در آلمان

کنترل مهاجرت غیرقانونی؛ توافقنامه اتحادیه اروپا و صربستان به چه معنایی است؟