Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

واکنش‌ گسترده جهانی به تهدید «جنگ تجاری» ترامپ با عوارض واردات فولاد

واکنش‌ گسترده جهانی به تهدید «جنگ تجاری» ترامپ با عوارض واردات فولاد
Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس جمهوری آمریکا در در صفحه توئیتر خود نوشت که وقتی آمریکا در معامله با دیگر کشورها میلیاردها دلار از دست می‌دهد، «جنگ تجاری چیز خوبی است و آسان می‌توان در آن برنده شد».

آگهی

تهدید ترامپ به افزایش عوارض بر واردات فولاد و آلومینیوم به آمریکا با واکنش‌های شدید جهانی روبرو شد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا گفته بود که از هفته آینده عوارض سنگینی را برای واردات فولاد و آلومینیوم در کشورش وضع خواهد کرد. او روز پنج شنبه دهم اسفند اعلام کرد به دلیل آنکه در طول دهه‌ها صنعت آهن و فولاد کشورش قربانی یک «تجارت نابرابر» بوده، حقوق گمرکی واردات فولاد را به میزان ۲۵ درصد و آلومینیوم را ۱۰ درصد افزایش خواهد داد.

رئیس جمهوری آمریکا در در صفحه توئیتر خود نوشت که وقتی آمریکا در معامله با دیگر کشورها میلیاردها دلار از دست می‌دهد، «جنگ تجاری چیز خوبی است و آسان می‌توان در آن برنده شد».

دونالد ترامپ روز جمعه نیز در توئیت دیگری نوشت: «ما باید از کشور خود و کارگران خود حمایت کنیم. صنعت فولاد ما شکل بدی دارد.» او در ادامه با حروف درشت می‌نویسد: «فولاد که نباشد، کشوری هم در کار نیست.»

واکنش‌های اروپایی

ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا در نخستین واکنش به اعلام این تصمیم، شدیداً ابراز تأسف کرد و گفت: «این تصمیم به جای آن که حاوی راه حلی برای مشکل باشد، آن را بدتر می‌کند. اگر همین‌طور دست به سینه نمی ایستیم تا صنعت مان با چنین اقدام‌های نادرستی آسیب ببیند.»

صدر اعظم آلمان نیز با تأئید موضع یونکر، تصمیم دونالد ترامپ را رد کرد. اشتفن زیبرت، سخنگوی آنگلا مرکل به نمایندگی از او گفت اجازه نمی‌دهد مشکل ظرفیت بالای تولید جهانی، از طریق بخش آهن و فولاد حل شود.

آقای یونکر ساعاتی بعد اعلام کرد که اتحادیه اروپا برای مقابله به مثل با شرکت‌های آمریکایی هارلی-دیویدسون (موتور)، بوربن (ویسکی جک دانیلز) و [جین] لیوایز، آماده می‌شود.

زیگمار گابریل، وزیر امور خارجه آلمان روز جمعه گفت: «اتحادیه اروپا باید قاطعانه در برابر عوارض گمرکی تنبیهی در ایالات متحده که هزاران شغل در اروپا را تهدید می‌کند، واکنش نشان دهد.»

هانس یورگن کرکهوف، رئیس انجمن فولاد «اشتال» آلمان نیز در بیانیه‌ای تصمیم رئیس جمهوری آمریکا را محکوم کرده و این اقدام را «مغایر با موازین سازمان تجارت جهانی» خواند.

سفارت بریتانیا در واشنگتن با انتشار بیانیه‌ای ضمن یادآوری گفتگو با مقام‌های آمریکایی در این زمینه اعلام کرد: «ما به روشنی گفته‌ایم نگران هر گونه اقدامی هستیم که پیامدی برای صنعت فولاد و آلومینیوم بریتانیا داشته باشد.»

واکنش روسیه

دمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین روز جمعه در یک نشست خبری با ابراز «نگرانی» از تصمیم تازه آمریکا در مورد افزایش شدید عوارض گمرکی بر واردات فولاد و آلومینیوم گفت که دولت روسیه با «دقت» و «احتیاط» روابط تجاری خود با ایالات متحده آمریکا را بررسی می‌کند.

وی همچنین با یادآوری مخالفت کشورهای اروپایی با این تصمیم آمریکا گفت که کشورش با نظر پایتخت‌های اروپایی در این زمینه هم عقیده است.

واکنش کانادا

فرانسوا فیلیپ شامپانی، وزیر بازرگانی خارجی کانادا نیز درباره تصمیم دونالد ترامپ گفت: «هر گونه تعرفه یا سهمیه‌ای که بر صنعت فولاد و آلومینیوم کانادا تحمیل شود، پذیرفتنی نخواهد بود.»

کانادا بزرگ‌ترین صادر کننده فولاد و آلومینیوم به آمریکاست و اتحادیه صنعتکاران فولاد آمریکای شمالی خواسته است که کانادا از طرح افزایش عوارض آمریکا معاف شود.

دولت استرالیا نیز به سهم خود خواسته است تا از این تصمیم آمریکا معاف شود.

واکنش کشورهای آسیایی

آمریکا تنها دو درصد فولاد مورد نیاز خود را از چین وارد می‌کند، اما قیمت پایین محصول چینی روی قیمت فولاد صادراتی سایر کشورها نیز تأثیر می‌گذارد. دولت چین از آمریکا خواسته است تا سیاست حمایتی خود را متوقف کرده و به قوانین «تجارت چندجانبه» احترام بگذارد.

کره جنوبی که پس از کانادا و برزیل سومین صادر کننده فولاد به آمریکاست، می‌گوید در این زمینه با مقام‌های آمریکایی گفتگو می‌کند. کره جنوبی گفته است اگر میزان عوارض واردات فولاد به آمریکا به ۲۴ درصد برسد، صادرات این کشور با مشکل روبرو خواهد شد.

تایلند نیز که از صادر کنندگان فولاد در آسیاست از تصمیم جدید رئیس جمهوری آمریکا ابراز نگرانی کرده و نخست وزیر ژاپن نیز گفته است که با مقام‌های آمریکایی برای «روشن شدن» این موضوع گفتگو خواهد کرد.

آگهی

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترامپ تا این زمان «برنده» جنگ تجاری است

راه‌های مقابله اروپا با فرمان تعرفه گمرکی ترامپ چیست؟

گری کوهن، مشاور اقتصادی دونالد ترامپ رئيس جمهوری آمريکا استعفا داد