Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

احیای اقتصاد خرد و کلان ایتالیا پس از بحران مالی

احیای اقتصاد خرد و کلان ایتالیا پس از بحران مالی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

اقتصاد ایتالیا، دومین قدرت صنعتی بزرگ اروپا پس از پشت سرگذاشتن بحران و در آستانه انتخابات سراسری در این کشور رو به کجا دارد؟

آگهی

وضعیت اقتصادی ایتالیا در آستانه انتخابات سراسری چگونه است؟ شرکتهای تجاری بزرگ و متوسط بعد از بحران اقتصادی در چه وضعیتی به سر می برند؟ خبرنگار یورونیوز در این گزارش سری به منطقه صنعتی «منتووا» در منطقه لمباردی زده است تا ببیند کار و تجارت در منطقه ای که شکوفایی اقتصادی اش به دهه های ۶۰ و ۷۰ میلادی برمی گردد در چه وضعیتی است.

بیشتر بخوانید:آنچه باید درباره انتخابات پارلمانی ایتالیا دانست

بهبود وضعیت اقتصادی ایتالیا از پایین به بالا و با جوراب

منشا و تاریخ ناحیه صنعتی «منتووا» در منطقه لمباردی به قرن پیش بازمی گردد. عمده توسعه این منطقه در دهه های ۶۰ و ۷۰ میلادی قرن بیستم اتفاق افتاد. امروزه بیش از۲۵۰ شرکت در منطقه صنعتی «منتووا» کار می کنند که بهای سنگینی هم برای بحران اقتصادی اخیر پرداخت کردند.

این منطقه در سراسر جهان، به خاطر تولید و صادرات جوراب زنانه شناخته شده است. شرکت موسوم به «کالز بی سی» (Calze BC) مهمترین کارخانه های تولید جوراب و جوراب شلواری زنانه است که در سال ۱۹۵۹ میلادی تاسیس شد. گردش مالی این شرکت با ۸۰ کارمند، ۱۰ میلیون یوور در سال است.

پدر و عموی «ماسیمو بنسی» این شرکت را تاسیس کردند. امروز خود او مدیر عامل شرکت «کالز بی سی» است و به یورونیوز می گوید: «بدترین روزهای ما در سالهای ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ میلادی بود که بحران اقتصادی در ایتالیا، در اروپا و در سراسر جهان به اوج خود رسیده بود. ما به لطف توانمندی، پویایی و مهارتهای فنی توانستیم شرایط سخت را پشت سر بگذاریم و بر مشکلات چیره بشویم.»

البته همه نتوانستند این شرایط را دوام بیاوردند. تعداد کسانی که در حوزه تولید جوراب در اینجا کار می کردند از ۱۰ هزار نفر در سال ۲۰۰۷ میلادی به ۷ هزار نفر رسیده است.

شرکتهای زیادی ورشکست وتعدادی از شرکتها هم مجبور شدند بخشی یا تمام تولیدات خود را به اروپا شرقی، و بویژه به صربستان منتقل کنند که در آن نیروی کار و هزینه برق ارزان است.علاوه بر این از صربستان می توان راهی به بازار روسیه پیدا کرد.

Five economic challenges for Italy’s next prime minister https://t.co/eTEXZjMIxt via financialtimes</a> <a href="https://twitter.com/hashtag/economy?src=hash&ref_src=twsrc%5Etfw">#economy</a> <a href="https://twitter.com/hashtag/politics?src=hash&ref_src=twsrc%5Etfw">#politics</a> <a href="https://twitter.com/hashtag/EU?src=hash&ref_src=twsrc%5Etfw">#EU</a></p>&mdash; Andrej Matisak (matisaksk) 6 février 2018

قوانین دست و پاگیر، مانع رشد اقتصادی است

اینک ایتالیا بحران مالی را پشت سر گذاشته است، اما بسیار از بازرگانان از روند کند بهبود اقتصادی، قوانین دست و پاگیر و بحران اعتباری انتقاد می کنند.

ماسیمو بنسی می گوید: «موانعی در کار ما هست یعنی مقرراتی که نمی دانیم چطور باید رعایتشان کنیم. گاهی رعایت مقرراتی که نیازی به آنها وجود ندارد مشکل ساز است. به جای رعایت این مقررات غیرضروری، باید کارتان روی تولید و فروش و انجام معاملات متمرکز باشد که به نفع همه، هم سیستم اقتصادی و هم سیستم اجتماعی است.»

تقویت سرمایه گذاری طی یکسال و نیم گذشته نشانه پویایی وضعیت اقتصادی است و نوید فصل جدیدی را برای اقتصاد منطقه «منتووا» ایتالیا می دهد.

مدیر عامل شرکت «کالز بی سی» در ادامه می گوید: «کسب و کار را با مادر و پدر و عموهایم به راه انداختیم. مردم به من می گفتند: این کسب و کار در خون خانواده شما جریان دارد. در مدرسه هم معلمها می گفتند همه فکر و ذکرت جوراب است. امیدوارم فرزندانم و نسل بعد از من نیز هم این کسب و کار را با ایده ها و پیشنهادهای جدید و خلاقانه ادامه بدهند. اگر به کارشان اعتقاد داشته باشند بسیار موفق خواهند بود.»

بیشتر بخوانید:دولت بعدی ایتالیا باید به جنگ فقر و نابرابری اجتماعی برود

غلبه غول فولاد سازی ایتالیا بر بحران مالی

مارچگاگلی (Marcegaglia) ابرشرکت فولاد سازی در منطقه «منتووا» یکی از شرکتهایی است که به اوج موفقیت رسیده است. داستان این شرکت، داستان ایده پردازی درخشان است.

شرکت «مارچگاگلی» در بازارهای جهانی هم فعالانه حضور دارد و توانسته است با عبور از بحران مالی قدرتمندتر بشود. این ابر شرکت ایتالیایی ۷۰۰۰ کارمند در سراسر جهان دارد که ۱۳۰۰ نفرآنها در کارخانه منطقه «منتووا» در ایتالیا مشغول به کار هستند.

مدیر این شرکت می گوید: «ما قبل و بهنگام بحران مالی سرمایه گذاری عظیمی انجام دادیم که رشد اقتصادی را برای ما به ارمغان آورد. البته میزان رشد در مقایسه با سالهای پیشین ناچیز بود. اما از رشد کلی شرکت اندکی بیشتر بوده است.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

سیاستهای دولت برای نجات صنعت فولادسازی

صنعت فولادسازی قربانی بزرگ بحران مالی در دهه گذشته بود و برای ایتالیا عواقب منفی بسیار مهمی بدنبال داشت. آیا دولت برای رونق صنعت فولادسازی سیاستهای درستی را درپیش گرفته است؟

آنتونیو مارچگاگلیا در این باره می گوید: «اقدامات دولت طی سالهای اخیر برای صنعت ۴.۰ یا صنعت هوشمند، یا سرمایه گذاری ای که برای معافیت مالیاتی انجام داده، انگیزه مهمی را برای بهبود صنایع ایجاد کرده است. البته این اقدامات جدید هستند و باید در آینده منتظر نتایج باشیم. فکر می کنم طی سالهای، گذشته کارهای دولت در زمینه کاهش کسری بودجه و بالابردن اعتبار ایتالیا در اروپا، خیلی بیشتر از دخالت مستقیم دولت برای صنایع ایتالیا فایده داشته و زمینه مناسبی برای اقتصاد کلان صنایع ایتالیا به وجود آورده است.»

آگهی

ایتالیا در مسیر بهبود وضعیت اقتصادی

به گفته کنفدراسیون عمومی صنعت ایتالیا برغم اینکه وضعیت بازار وام و اعتبار در حال حاضر بسیار کساد است این کشور دومین قدرت صنعتی بزرگ اروپا و هفتمین اقتصاد بزرگ جهان است و در مسیر بهبود وضعیت اقتصادی پیش می رود.

آنتونیو مارچگاگلیا همچنان خوشبین است و می گوید: «پدرم در سال ۱۹۵۹ میلادی از صفر شروع کرد، او از یک خانواده بسیار فقیر بود. قطعا وضعیت اقتصادی ایتالیا و اروپا آن موقع به رشد شرکت و ایجاد امپراطوری اش در این زمینه کمک کرد. امروز کار ما سخت تر است. گرچه به نظر من خلاقیت، نوآوری و توان محاسبه خطرات (ریسکها) خصوصیات همیشگی بازرگانان موفق است.»

Italy's economy has been expanding for 4 years. But voters are still waiting for the promised improvements from economic reform https://t.co/Cqwkg14qa0pic.twitter.com/rcljzsvptJ

— Financial Times (@FinancialTimes) February 27, 2018

بیشتر بخوانید:

ایتالیا به بالاترین میزان رشد اقتصادی از سال ۲۰۱۰ رسیده است

افزایش رشد اقتصادی ایتالیا در آستانه برگزاری همه پرسی

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چین: پکن آماده است «مشارکت راهبردی جهانی» خود با ایتالیا را تقویت کند

تولد ۱۰ سالگی بحران ۲۰۰۸؛ شمع‌هایی به یاد خسارت ۳.۹ تریلیون دلاری

درگیری در مجلس ایتالیا بر سر لایحه جنجالی دولت؛ یک نماینده راهی بیمارستان شد