Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

انتخابات سراسری ایتالیا؛ دولت بعدی باید به جنگ فقر و نابرابری اجتماعی برود

انتخابات سراسری ایتالیا؛ دولت بعدی باید به جنگ فقر و نابرابری اجتماعی برود
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

میلان هم مرکز معاملات مالی است و هم شاهد فقر و نومیدی.

آگهی

فقر بطور چشمگیری در ایتالیا افزایش یافته است. طی ۳۵ سال گذشته نابرابری توزیع درآمد در ایتالیا نسبت به سایر کشورهای عضو سازمان همکاری و توسعهٔ اقتصادی افزایش داشته است. بین سالهای ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۴ میلادی، متوسط درآمد بیش از ۱۱ درصد کاهش داشته است و کسانی که درآمدشان کمتر از میانگین بود ۲۴ درصد کاهش درآمد داشتند. از میان بردن نابرابری اجتماعی و کاهش فقر یکی از معضلات دولت بعدی خواهد بود.

بیشتر بخوانید: آنچه باید درباره انتخابات پارلمانی ایتالیا دانست

جامعه شناس ایتالیایی: نکته اصلی حفظ همبستگی اجتماعی است

مارکو مثل هر روز صبح به بازارهای مختلف در میلان می رود و مواد غذایی مازاد را جمع می کند. از این مواد غذایی برای افراد فقیر غذا تهیه می شود.

این کار را سازمان خیریه موسوم به «کاریتاس» انجام می دهد. مارکو برای تهیه این مواد به مرکز میلان که در آن قلب دیگری می تپد، نمی رود.

ایتالیا کشوری است که با دو سرعت متفاوت متحول می شود و میلان بهترین نمونه این خصلت است: از یک سو مرکز مهم معاملات مالی به حساب می آید و از سوی دیگر فقر و نومیدی در آن فراوان به چشم می خورد.

آلدو بونومی، جامعه شناس می گوید: «دردوراهی خاصی از تاریخ قرار گرفته ایم و برای همه چیز می توان دو روایت مختلف یافت: اگر به مکانیزمهای رقابتی یا داده های دیگر نگاه کنیم می توانیم بگوییم همه چیز عالی است. اما روایت دیگری هم وجود دارد که می گوید اوضاع وخیم است. به نظر من نکته اصلی حفظ همبستگی اجتماعی است. این مسیله فقط مختص ایتالیا نیست و مربوط به تمامی دموکراسی های اروپایی است.»

در ایتالیا حدود چهار میلیون نفر در فقر مطلق به سر می برند

هجده میلیون نفر هم در معرض خطر یا محرومیت اجتماعی هستند. طی ۳۵ سال گذشته نابرابری توزیع درآمد در ایتالیا نسبت به سایر کشورهای عضو سازمان همکاری و توسعهٔ اقتصادی افزایش داشته است. بین سالهای ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۴ میلادی، متوسط درآمد بیش از ۱۱ درصد کاهش داشته است و کسانی که درآمدشان کمتر از میانگین بود ۲۴ درصد کاهش درآمد داشتند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

«ناامیدی و کینه و خصومت در ایتالیا فراوان است»

به گفته وزیر کار و سیاستهای اجتماعی در ایتالیا علت فقر عده ای درآمد پایین نیست بلکه به این دلیل است که این افراد امکان کمی برای مشارکت در روند توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور دارند.

بونومی، جامعه شناس ایتالیایی در این باره به خبرنگار یورونیوز می گوید: «کشوری وضعش خوب است که بتواند بهترین بخش جامعه را سر پا نگاه دارد که باید شامل کسانی نیز شود که در زندگی با مشکلات دست به گریبان هستند. ما در ایتالیا با مسئله شمول و پوشش دادن به اکثریت جامعه مواجه هستیم.»

وی در ادامه می گوید: «ناامیدی یا آن چیزی که من را اسمش را حس کینه و خصومت می نامم در ایتالیا فراوان است. این ناراحتی گسترده است. خوشبختانه فرهنگ همبستگی اجتماعی هنوز در ایتالیا وجود دارد.»

“Poverty has risen dramatically, there are people who cannot pay their bills who ask us for candles to light their houses, like in wartime” https://t.co/j0Z8xFVmJ4

— Crispian Balmer (@crispiandjb) February 25, 2018

مبارزه فقر؛ تامین غذای روح و غذای جسم

انجمن «کاریتاس» در میلان می خواهد با رویکردی عمومی به جنگ با اشکال مختلف فقر در ایتالیا برود.

از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲ میلادی تعداد کسانی که در میلان برای دریافت غذا به مراکز انجمن «کاریتاس» مراجعه می کردند حدود ۳۰ درصد افزایش داشته است. در سراسر کشور هم ۲۵ درصد مواد غذایی خریداری شده دور ریخته می شود که به معنای ۱۶۰۰ یورو در سال است. ظرفیت یکی از غذاخوریهای این انجمن یکصد نفر است و افراد فقیر می توانند مدت محدودی در اینجا بمانند البته مشروط بر اینکه ثابت کنند که بطور جدی متقاضی کار هستند و برنامه دارند.

لوچیا گالزتی از انجمن «کاریتاس» می گوید: «قرار است کسانی باشد که به ما مراجعه می کنند. فرد در اینجا اعتماد به نفس خود را باز می یابد؛ و فرصتهایی در اختیارش قرار می گیرد که تا به حال از انها برخوردار نبوده است. او با کمک کسانی که داوطلبانه در اینجا کار می کنند، خواهد توانست راهش را در زندگی پیدا کند.»

مبلمان و وسایل اینجا از میز و صندلی گرفته تا لامپ و چراغ هدیه طراحان برجسته ایتالیایی و بین المللی است. آثار هنری قابل توجه ای هم از سوی هنرمندان معاصر اهدا شده است. اولین قدم برای پشت سرگذاشتن محرومیت، دیدن زیبایی و لذت بردن از آن است.

لوچیا گالزتی در ادامه می گوید: «با توجه به بحرانها ما متوجه شدیم که رویارویی با مشکلات نیاز به رویکردی یکپارچه دارد. تامین غذا و خورد و خوراک کافی نیست. باید کاری کنیم و بستری برای این افراد فراهم کنیم که مستقل بشوند. برای اولین بار در تاریخ ما شغل داشتن تنها به معنای خروج از وضعیت فقر نیست. مشاغل زیادی وجود دارد که دستمزدشان خیلی بد است.»

Ahead of the Italian general election on March 4 crispiandjb</a> spoke to Inside Europe on <a href="https://twitter.com/dwnews?ref_src=twsrc%5Etfw">dwnews about immigration, unemployment and rising poverty in Italy and what it means for the vote https://t.co/hPxj98AhaXpic.twitter.com/EjG5hRo531

— PR Team at Reuters (@ReutersPR) February 26, 2018

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نامزد انتخابات ایتالیا به یورونیوز: ملی‌گرایی بلای جان اروپا شده است

استفاده پاپ فرانسیس از یک واژه تحقیرآمیز برای اشاره به دگرباشان جنسی خبرساز شد

پاپ راه را برای قدیس شدن یک اینفلوئنسر نوجوان باز کرد