Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

ترکیه: صالح مسلم، رهبر سابق حزب اتحاد دموکراتیک کردهای سوریه در جمهوری چک دستگیر شد

ترکیه: صالح مسلم، رهبر سابق حزب اتحاد دموکراتیک کردهای سوریه در جمهوری چک دستگیر شد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با وجود آنکه صالح مسلم در اواسط سال ۲۰۱۷ از ریاست حزب کناره گرفت و جای خود را به حسن شاهوز داد، وی عملا سخنگوی این جریان چپ‌گرای کردستان سوریه به حساب می‌آید

آگهی

به گزارش خبرگزاری آناتولی، صالح مسلم رهبر پیشین حزب اتحاد دموکراتیک سوریه روز یک شنبه در پراگ، پایتخت جمهوری چک، بازداشت شد. آقای مسلم پیش از آن که بازداشت شود در هتل «ماریوت» پراگ دیده شده بود.

اتحاد دموکراتیک سوریه اکثرا از نیروهای کرد سوریه تشکیل شده و رابطه نزدیک و ایدئولوژیک با حزب کارگران کردستان (پ کا کا) دارد.

وزارت کشور ترکیه پیش از این یک میلیون دلار جایزه برای دستگیری صالح مسلم تعیین کرده بود. مقامات ترکیه صالح مسلم را تروریست و حزب اتحاد دموکراتیک سوریه را حزبی تروریستی محسوب می کنند.

صالح مسلم در مصاحبه ای در ۲۳ فوریه گفته بود که باید یک سوریه جدید و دموکراتیک شکل بگیرد. او گفته بود که توافق با رژیم سوریه برای کمک به کردهای عفرین در مقابل حملات دولت ترکیه، یک توافق نظامی است و جنبه سیاسی ندارد.

صالح مسلم ۶۷ ساله که اهل کوبانی در شمال سوریه است در سال ۲۰۰۳ به اتفاق چپگرایان کرد سوریه حزب اتحاد دموکراتیک را پایه گذاری کرد و از آن تاریخ تا سال ۲۰۱۷ رهبری حزب اتحاد دموکراتیک را بر عهده داشت.

بیشتر بخوانید:‌

او در سال ۲۰۲ در مصاحبه با بی بی سی گفته بود که ۱۵ سال را برای خودمختاری کردهای سوریه مبارزه کرده است. او از منتقدان صریح رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه بود و اردوغان را «رئیس جمهوری ترکیه، قاتل کودکان» نامیده بود.

رسانه های نزیک به پ کا کا گزارش کرده اند که صالح مسلم برای شرکت در یک کنفرانس به پراگ سفر کرده بود که از سوی اطلاعات ترکیه ردیابی می شود و پلیس جمهوری چک به درخواست ترکیه او را بازداشت می کند.

به گزارش خبرگزاری کردی «رووداو» مقامات کرد خواستار آزادی او شده اند، اما مقامات جمهوری چک هنوز به درخواست آنها پاسخ نداده اند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترکیه دو تبعه چک متهم به همکاری با کردها را آزاد کرد

رژیم سوریه با حمایت از کردها در مقابل ترکیه چه اهدافی را دنبال می کند؟

حزب اتحاد دموکراتیک: ارتش سوریه تا دو روز آینده وارد عفرین می‌شود