دیوان دادگستری اروپا اخراج زنان شاغل باردار را در شرایطی مجاز دانست

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
دیوان دادگستری اروپا
دیوان دادگستری اروپا

دیوان دادگستری اروپا شکایت یک زن اسپانیایی را که در زمان بارداری از کار اخراج شده بود رد کرد و اخراج کارکنان باردار شرکت‌ها را تحت شرایطی مجاز دانست.

جسیکا پوراس، کارمند بانک اسپانیایی «بانکیا» در سال ۲۰۱۳ در حالی که باردار بود از کار اخراج شده بود. بانکیا این زن را پیش از به دنیا آمدن فرزندش در چهارچوب طرح تعدیل نیرو به همراه کارکنان دیگری اخراج کرده و مطابق قانون به او حق سنوات هم داده بود.

دیوان دادگستری اروپا روز پنج شنبه با این توجیه که اخراج این زن به صورت انفرادی نبوده و ارتباطی هم به موضوع باردار بودن او نداشته، به نفع کارفرمای او رأی داده است. یک دادگاه اسپانیایی از دیوان درخواست کرده بود تا آیین‌نامه لازم‌الاجرای فعلی اتحادیه اروپا درباره ممنوعیت اخراج کارکنان باردار را تفسیر کند.

بر اساس یک آیین‌نامه اتحادیه اروپا، یک زن کارگر یا کارمند باردار برای حفظ امنیت شغلی خود تحت حمایت بوده و هیچ کارفرمایی حق ندارد او را پیش از اتمام مرخصی زایمان اخراج کند. اما اکنون بنا بر تصمیم تازه دیوان دادگستری اروپا، کارفرمایان تحت شرایطی می‌توانند این کار را بکنند.

برخی کنشگران حقوق زنان در اروپا از هم‌اکنون به تصمیم تازه دیوان دادگستری اروپا انتقاد کرده اند. آن‌ها می‌گویند بنا بر قانون جدید، کارفرمایان از این به بعد با این توجیه که اخراج کارمندشان در دوران بارداری ربطی به موضوع بارداری آنان ندارد، به راحتی خواهند توانست حمایت قانونی این کارکنان را نقض کرده و آن‌ها را بیرون کنند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید