Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

مصرف الکل در کدام کشورهای اروپایی بالاست؟

 مصرف الکل در کدام کشورهای اروپایی بالاست؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بر اساس داده‌های سازمان بهداشت جهانی، لیتوانی با فاصله زیاد از دیگر کشورها در صدر فهرست مصرف‌کنندگان الکل در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا قرار دارد. در سال ۲۰۱۷ میزان مصرف الکل در این کشور به ۱۸/۲ لیتر الکل خالص در سال رسید. این موضوع زنگ خطر را برای مقامات لیتوانی به صدا درآورد.

آگهی

بر اساس داده‌های سازمان بهداشت جهانی، لیتوانی در صدر فهرست مصرف‌کنندگان الکل در میان کشورهای اروپایی قرار دارد.

در سال ۲۰۱۴ میلادی مردم این کشور به طور متوسط روزانه ۲/۶ نوشیدنی الکلی مصرف می‌کردند؛ این یعنی ۱۵/۱۹ لیتر الکل خالص در سال.

این رقم در سال ۲۰۱۷ به ۱۸/۲ لیتر در سال رسید و زنگ خطر را برای مقامات این کشور به صدا در‌آورد.

جمهوری چک و رومانی با مصرف ۱۳/۷ لیتر الکل در سال، دومین مصرف کنده الکل در اروپا است و کرواسی و بلغارستان با مصرف ۱۳/۶ لیتر الکل در سال رتبه‌ سوم را دارند.

پس از آن بلژیک با ۱۳/۲ لیتر الکل خالص، سومین مصرف کننده الکل در اروپا و استونی با ۱۲/۸ لیتر الکل مصرف الکل خالص در روز در جایگاه چهارم فهرست کشورهای اروپایی با مصرف‌ بالای الکل قرار دارد.

کشورهای بریتانیا، مجارستان، اسلواکی، لتونی و لهستان با مصرف سالانه ۱۲/۳ لیتر الکل خالص برای هر نفر در رتبه بعدی مصرف الکل در اروپا قرا دارند.

فرانسه با ۱۱/۷ لیتر مصرف سالانه الکل و آلمان با ۱۱/۴ لیتر در این فهرست در رتبه‌های ششم و هفتم هستند.

بیشتر بخوانید:

دلیل وضع قوانین سختگیرانه مصرف و فروش الکل در لیتوانی

بارها و مغازه‌های فروش الکل در لیتوانی پس از ساعت ۸ شب اجازه فروش الکل ندارند. ماموران مخصوص مبارزه با مواد مخدر، دخانیات و الکل در شهرهای این کشور گشت‌های شبانه دارند تا بر اجرای قوانین جدید مربوط به فروش الکل نظارت کنند.

در ابتدای سال جدید میلادی، دولت لیتوانی قوانین سختگیرانه‌ای را برای فروش و مصرف الکل وضع کرد. از این جمله می‌توان به بالا بردن سن قانونی نوشیدن الکل از ۱۸ سال به ۲۰ سال، محدود کردن ساعت کار بارها و مشروب‌ فروشی‌ها و ممنوعیت تبلیغات آبجو، شراب و دیگر نوشیدنی‌های الکلی نام برد.

مغازه‌های شبانه فروش الکل در ویلنیوس، پایتخت لیتوانی که به فروش الکل خارج از ساعت قانونی شهرت دارند

این ممنوعیت‌ها به قدری شدید و محکم هستند که فروشندگان نشریه‌ها را نیز وادار به پاره کردن صفحات تبلیغ نوشیدنی الکلی در مجله‌های خارجی نظیر «ووگ» و «نشنال جئوگرافیک» می کند.

دلیل این سختگیری، آمار بالای مصرف الکل در این کشور بوده است. لیتوانی رکورد دار مصرف نوشیدنی‌های الکلس در اروپا و سومین مصرف‌کننده الکل در جهان است.

قانون کنترل الکل در ماه ژوئیه ۲۰۱۷ که در پارلمان این کشور تصویب شده بود به امضای دالیا گریبائوسکایته، رئیس جمهوری لیتوانی رسیده است.

اگرچه خانم گریبائوسکایته برخی از سخت‌گیری‌های این قانون را بیش از اندازه، «قرون وسطایی» و «باعث شرم کشور» می‌داند، اما رئیس حزب «کشاورزان و سبزهای لیتوانی» معتقد است که برای مصون نگه داشتن کودکان از صنعت نوشدنی‌های الکلی و وابسته شدن تعداد کمتری از مردم به الکل، این تغییرات ضروری است.

فیسبوک راه حل فروشندگان الکل برای دور زدن قوانین

سازمان مبارزه با مواد مخدر، الکل و دخانیات لیتوانی می‌گوید که برخی فروشندگان الکل از طریق فیسبوک سفارش گرفته و آن را به درب منازل تحویل می‌دهند.

فروشندگان در صفحات فیس‌بوکی خود، تحویل نوشیدنی پس از ساعت ۸ شب و بصورت ۲۴ ساعته را تبلیغ می‌کنند. البته آنها در ازای این کار پول بیشتری از مشتریان دریافت می‌کنند.

سازمان مبارزه با مواد مخدر، الکل و دخانیات لیتوانی می‌گوید که به شدت این صفحات فیس‌بوکی را زیر نظر دارد و با فروشندگان فیس‌بوکی برخورد جدی خواهد کرد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا مصرف به‌اندازه الکل برای سلامتی مفید است؟

سازمان جهانی بهداشت بیش از ۴.۴ میلیون دلار دارو و تجهیزات پزشکی به افغانستان ارسال کرد

موزه غذاها و نوشیدنی‌های چندش‌آور؛ از مشروب مار و بچه موش‌ گرفته تا سوپ چشم‌گوسفندی